Stamenković: MMF nam treba da se ne bi pravile gluposti

Ekonomija 06. jul 201713:37 > 15:16
Tanjug/Rade Prelić

Vlada Srbije trebalo bi da sklopi novi aranžman iz predostrožnosti sa Međunarodnim monetarnim fondom, rekao je ekonomista Stojan Stamenković na prezentacji najnovijeg broja časopisa Makroekonomske analize i trendovi u Privrednoj komori Srbije.

Novi aražman, prema njegovim rečima, ne bi usporio privredni rast. „Ne vidim da bi novi aražman mogao da uspori privredni rast Srbije kako je rekla premijerka (Ana Brnabić)„, ocenio je Stamenkovič.

Nadzor MMF-a nad ekonomijom Srbije neophodan je da se, kako je rekao Stamenković, „ne bi parvile gluposti“.

Dodao je da bi jedna od prvih grešaka Vlade Srbije bez kontrole MMF-a mogla biti da se nekontrolisano povećaju plate i penzije, da se odloži rešavanje problema javnih preduzeća kao i nestručno upravljanje u njima.

Stamenković je rekao da veruje da je na pad proizvodnje u Elektroprivredi Srbije u januaru i februaru ove godine uticalo i nestručno rukovodstvo.

On je istakao da još veći problem u proizvodnji struje može da nastane ako se u narednim godina značajno ne uvećaju investicije u elektroprivredu.

Fijat najveći problem

Najveći problem u ovom trenutku u ekonomiji Srbije je štrajk u kragujevačkoj fabrici „Fijat Krajsler automobili Srbija“, jer zbog zaustavljene proizvodnje opada ukupan izvoz Srbije, rekao je Stamenković.

On je rekao da oblast proizvodnje motornih vozila i prikolica, gde spada i proizvodnja automobila, i dalje ima najveći izvoz iz Srbije, ali se doprinos te grane ukupnom izvozu smanjuje zbog štrajka u Fijatovoj fabrici u Kragujevcu.

„U ovom trenutku ne može da se izračuna šteta od obustavljanja proizvodnje u Fijatovoj fabrici u Kragujevcu jer se ne zna koliko će trajati štrajk“, rekao je Stamenković.

Ako se, prema njegovim rečima, „obistine spekulacije da će ta kompanija otići iz Srbije, to bi mogao biti veći problem za ekonomsku politiku od restrukturiranja javnih preduzeća“.

Dodao je da mnogi ciljevi koji su dogovoreni prilikom dolaska te kompanije u Srbiju nisu ispunjeni i od strane Fijata i države Srbije.

„Država Fijatu nije obezbedila dogovorenu infrastrukturu, a Fijat nije modernizovao model 500 L kako je obećao, a to vozilo je i preskupo“, rekao je Stamenković.

Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević rekao je da ima razloga zbog kojih bi Fijatu bilo teško da donese odluku o odlasku iz Srbije.

„Italijanska kompanija Fijat je dosta novca uložila u kragujevačku fabriku, a drugi razlog koji otežava odlazak jeste taj što Srbija spada u zemlje sa najjeftinijom radnom snagom“, rekao je Kovačević.