Kakav standard građani mogu da očekuju u 2017?

N1

Koliko je realno poboljšanje životnog standarda građana u 2017. godini? Ekonomisti prognoziraju rast prosečne zarade već u martu, ali i da će iako najavljen, porez na plate i doprinose zavisiti od stanja u državnoj kasi.

Minimalna zarada je od početka godine porasla za devet dinara po satu. Zvanična statistika kaže da plate u privatnom sektoru rastu. Sledi i povećanje zarada u javnom sektoru, pa će samim tim porasti i prosek plata u Srbiji, poručuje direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević.

„Ako je sada iznos plate 46.000 dinara ili 370 evra po nominalnom kursu, onda bi to sasvim izvesno moglo da dostigne, konzervativo gledano, negde blizu 400 evra u martu mesecu“, najavljuje Kovačević.

Da li će plate još više da porastu zavisi i od smanjenja poreza i doprinosa na zarade. Iako je premijer najavio takvu mogućnost u drugoj polovini ove godine, ministar finansija je istu brzo odbacio. Predsednik Fiskalnog saveta smatra da za smanjenje poreza nema prostora u 2017. kao i da ga je nerealno očekivati u naredne tri do četiri godine.

„Naravno, moglo bi da se stvori prostora ako bi se držale zamrznute plate i penzije, ako bi se državna i javna preduzeća brzo reformisala, taj deo otišao, i onda bi možda bilo prostora i za povećanje javnih investicija i nešto manje smanjenje poreza“, objašnjava predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović.

Analiza Ekonomskog instituta je utvrdila da porezi na zarade u Srbiji nisu među najvišima u Evropi.

„Jasno je pokazano da je to poresko opterećenje u Srbiji najblaže rečeno umereno u poređenu sa prosekom Evropske unije“, kaže Ivan Nikolić, direktor za naučno-istraživački razvoj Ekonomskog instituta.

Da bi se smanjili porezi, moraju se smanjiti troškovi države za pomoć gubitašima, podseća Fiskalni savet.