Ukidanje prelevmana – muka za proizvođače

N1

Od prvog janura zvanično su ukinuti prelevmani na mleko, odnosno carinska zaštita domaćeg mlekarstva. Potreba za tom vrstom zaštite je, kažu ekonomisti, prestala jer nema više pritiska jeftine uvozne robe. Kako će ta odluka uticati na cene u prodavnicama?

Piletina jeftinija od 200 dinara, prasetina oko 320. Posle prošlogodišnjih poskupljenja, kupci su se obradovali nižim prednovogodišnjim cenama. Ukidanje nameta na mleko i na svinjetinu, nagoveštava kako bi mogle da se kreću cene ove godine. Proizvođače to, pak, može da zabrine. U PKS kažu da predstoji period kad će se proizvoditi više mleka, pa i da bi domaći proizvođači, trebalo da pokušaju da povećaju izvoz.

„Prelevmani i jesu bili upućeni za zaštitu naših domaćih proizvođača i naravno da su oni duboko vezani za prerađivačku industriju. Nadamo se da neće biti velikih odstupanja i da će naši proizvođači, farmeri biti u prilici da proizvode dobro, kvalitetno mleko i da ga prodaju prerađivačkoj industriji“, kaže Nenad Budimović iz Privredne komore Srbije.

Proizvođači će morati da pronađu način kako da se izbore sa sniženjima. Ona su, sa druge strane, svakako obradovala kupce, no da li će se trend pretprazničnih sniženja nastaviti i posle Božića?

Ivan Nikolić iz Ekonomskog instituta kaže da ne očekuje velike promene cene mleka i svežeg mesa, dok bi mlečne prerađevine, poput sireva, mogle da pojeftine.

„Dobro je za potrošače, budući da ulazimo u godinu kad ne možemo da očekujemo neko povećanje ili pritisak ka povećanju cena ovih proizvoda. Sa druge strane, treba da priznamo da će proizvođači ovom odlukom biti pod većim pritiskom“, kaže Nikolić.

Poskupljenja su za sada osetili pušači, jer su akcize na cigarete povećane. Takođe, još je neizvesno da li će rasti cene alkoholnih pića.

Detaljnije u prilogu Vojislava Stevanovića: