Privrednici: Problemi godinama isti, sve teže opstati

N1

Sporost državnih institucija, njihova nepovezanost, glomazne administrativne procedure, već godinama su najveći neprijatelji srpskih prirvednika. Iako se o reformama govori, njihove efekte preduzetnici ne osećaju, već posluju sve teže, kaže dugogodišnji privrednik Miroslav Laješić.

„Ide kraj meseca imam za platu i za PDV, na to se sve svelo, prosto narodskim rečnikom presipanje iz šupljeg u prazno. Takve firme će tapkati neko vreme i na kraju će se desiti ono najgore“, kaže Laješić.

Privrednici teško izlaze na kraj sa visokim porezima i doprinosima na zarade. Te dažbine uključujući porez na dobit čine 64,9 odsto prosečnog mesečnog prihoda malih i srednjih preduzeća u Srbiji koji iznosi 1.932 evra.

Ako se uporedimo sa susedima, u Hrvatskoj na poreze i doprinose na zarade odlazi 55,2 odsto prosečnog mesečnog prihoda u istom sektoru koji je 3.024 evra, dok u Bosni i Hercegovini preduzetnik u sektoru malih i srednjih preduzeća odvoji do 25 odsto prosečnog mesečnog prihoda, koji iznosi 2.024 evra.

Parafiskalni nameti

Posebno opterećenje za poslovanje u Srbiji su parafiskalni nameti koje uvode lokalne samouprave. I pored najava ministra finansija da će ih zakonom ograničiti, privrednici strahuju da će smanjenje iznosa koje lokal dobija iz budžeta po novom zakonu, ipak biti povod za uvođenje dodatnih nameta.

„Konkrento za moju branšu u nekim stvarima mi smo izjednačeni sa bankama i sa osiguranjima, mi smo nisko akumulativna prirveda, svi logisitčki centri su izvan centra, ni po kom osnovu ne možemo da budemo svrstani u isti koš sa bankama i osiguravajućim društvima, kaže Slavoljub Jevtić, predsednik Nacionalne asocijacije špediterskih društava i agenata, Transport i logistika.

Manji porezi i pravna sigurnost za bolje poslovanje

Smanjenje poreskih opterećenja privrednici vide kao jedini naćin da dođu do sredstava potrebnih za razvoj. Poučeni lošim iskustvima iz prethodnih godina, malo ih odlučuje da uzme kredite od banaka, koje su jedini izvor finansiranja, objašanjava Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku.

Sigurnost poslovanja i predvidivost poslovanja nije na doviljno visokom nivou, uz korupciju, da bi neki značajniji investicioni fondovi koji ulažu u mala i srednja preduzeća došli i kod nas da rade.

Efikasnije pravosuđe donelo bi i efikasniju naplatu potraživanja, što je još jedan od problema sa kojim se srpski privrednici svakodnevno suočavaju.