Analitičari: Bez Južnog toka teže do investicija

Ekonomija 01. dec 201421:32 > 21:38
N1

Ekonomski analitičar Mahmut Bušatlija ocenio je danas da će indirektno za Srbiju biti teže da dođe do investitora zbog odluke o prestanku gradnje gasovoda Južni tok.

Bušatlija je agenciji Beta kazao da će, posle odluke ruskog Gasproma da „zatvori“ projekat izgradnje gasovoda Južni tok, biti teže doći do investitora, naročito onih u oblasti industrije, zbog nedostupnosti energenata, u ovom slučaju gasa.

Bušatlija je kazao da je Srbija na gubitku, jer je planirano da ruska strana sama finansira izgradnju gasovoda i dodao da će Srbija verovatno imati mogućnost da se priključi na gasovod koji ide do Grčke, ali o svom trošku.

„Ako su se Rusi sa Turskom dogovorili da gasovod pređe preko njih (Turske), mi smo tu onda izlišni, ali ne samo mi, već i svi oni koji su očekivali taj gasovod, kao što su Bugarska, Mađarska i Austrija“, kazao je Bušatlija.

Bušatlija je ocenio i da Srbija nema prava da traži bilo kakvu nadoknadu kada je reč o prestanku gradnje gasovoda, jer se Južni tok ne pominje u ugovoru o prodaji Naftne industrije Srbije i dodao da se Srbija „nije ponašala onako kako se ponaša u dobrom poslovanju“.

„Evropa će moliti da se gasovod gradi“

N1info

Izjave predsednika Rusije Vladimira Putina i šefa Gasproma Alekseja Milera o otkazivanju gradnje Južnog toka, ako Evropa ne želi taj gasovod, odličan je potez ruske strane da bi se taj projekat realizovao, izjavio je predsednik Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić.

Vuletić je ocenio da je reč o taktici ruske strane i da će, kako je rekao, posle Putinove i Milerove izjave, Evropa „kleknuti na kolena i moliti da se Južni tok izgradi, jer je Evropa gladna gasa“.

 Vuletić smatra da će Južni tok biti izgrađen, jer je neophodan evropskim potrošačcima i podseća da je samo u prošloj godini porasla tražnja za ruskim gasom u Evropi za 16 odsto u odnosu na 2012. godinu.

Odluka Rusije da odustane od Južnog toka sasvim sigurno će pogoditi Srbiju, pogotovo jer ćemo tako ostati bez alternative snabdevanja gasom preko Ukrajine, gde je situacija i dalje „rovita“, a time i bez mogućnosti da se obezbedimo od nove gasne krize, izjavila je urednica Balkan magazina Jelica Putniković.

Uz to, gradnja gasovoda koji bi išao od Turske ka Evropi da zameni ukrajinski tranzit ruskog gasa, kao i Južni tok, takođe treba da se gradi preko teritorija zemalja koje su članice EU. Dakle, pitanje je da li će i kada biti izgrađen, dodala je Putniković.

„Ako su Rusi ozbiljni sa izjavom da odustaju od Južnog toka, onda je Srbija, pa i Mađarska, na primer, koja je ovih dana i zakone menjala da bi omogućila gradnju ovog gasovoda, izigrana i biće kolaterlana šteta u svađi Brisela i Moskve“, dodala je ona.

„Osim što gubi mogućnost da obezbedi energetsku bezbednost u snabdevanju gasom Srbija, propadanjem projekta Južni tok, gubi investiciju koja je trebalo da uposli deo naše građevinske operative“, rekla je ona.