Zašto nije dobro kupovati polovne zimske gume

Auto 08. dec 202107:28 14 komentara
zimske gume
Shutterstock

Svake godine veliki broj vozača odluči da kupi polovne zimske gume. Jedini razlog zbog kojeg se odlučuju na ovakav korak jeste početna ušteda novca. Međutim, ovakva kupovina često može biti vrlo rizična, ali čak i neisplativa.

Od 1. novembra do 1. aprila vozači u Srbiji su dužni da na svom vozilu imaju četiri zimske gume, sa dubinom šare od najmanje 4 mm kada su na putu sneg, led ili poledica. Ko se ogluši o ovo pravilo sledi kazna koja iznosi od 10.000 do 20.000 dinara. Globa može biti značajno veća ako je reč o pravnom licu, a i višemilionska ako izazovemo udes zbog neadekvatnih guma.

Zato je sada krajnje vreme da ako su nam gume na vozilu letnje, ili pak stare i istrošene, kupimo nove. Međutim, uzimajući u obzir finansijsko stanje većine naših građana, neretko se dešava da umesto novih guma vozači biraju polovne u želji da prođu što jeftinije. To često može da bude vrlo rizično.

Zašto je važno da biramo nove zimske gume

Gume su jedini deo na čitavom vozilu sa kojim ostvarujemo kontakt sa podlogom. Upravo zato su i najvažnije za bezbednost. Ako su gume loše, nećemo zakočiti na vreme ili ćemo proklizati u krivini. Vožnja sa lošim gumama je rizična koliko god vozili oprezno. Zato na delu od koga nam život zavisi ne treba štedeti, a evo konkretno i zašto ne treba kupovati polovne zimske gume.

Pri kupovini polovnih guma prosečan kupac evenutlano gleda dubinu šare i samo na osnovu toga odlučuje da li će ih kupiti, jer po tome računa koliko će dugo moći da je vozi. Što je šara dublja, duže ćemo takvu gumu koristiti. Manji broj kupaca pored šare pogleda i opšte stanje gume, gde se trude da im ne promakne kakvo vidno oštećenje.

Međutim, opasnost se zapravo krije u oštećenjima gume koja često nisu vidljiva golim okom. Reč je pukotinama u strukturi gume, pa i mikopukotnima do kojih dolazi ukoliko je prethodni vlasnik, primera radi, naglo prelazio preko ivičnjaka, upadao u udarne rupe i tome slično. Složićete da su ove situacije zapravo vrlo česte, a one mogu da naprave brojna oštećenja koja kasnije tokom upotrebe mogu da uzrokuju pucanje gume.

Osim ovih oštećenja koja se često ne vide golim okom, tu su i ona koja su nastala ako prethodni vlasnik nije vodio računa o propisanom pritisku. To znači da je takva guma vrlo često pohabana po gazećem sloju – ako je pritisak bio niži, guma se više istrošila po njenim ivicama, a ako je bio viši, pohabana je po sredini. U oba slučaja kočenje i stabilnost sa takvom gumom su ugroženi.

Polovne zimske gume mogu biti oštećene

Prema istraživanjima koje je sproveo britanski nezavisni institut za bezbednost saobraćaja ustanovljeno je da se na tržištu polovnih guma, dakle u prodaji, nalazi čak 40% ozbiljno oštećenih pneumatika.

Osim ovih navoda, vozači ne treba da zaborave činjenicu da je takve gume neko skinuo sa svog vozila sa razlogom, i da su dovoljno dobre da ih svakako ne bi otpisao.

Izuzetno mali broj ljudi menja gotovo nove gume nekim boljim, a broj polovnih guma na tržištu je ogroman. To jasno govori da je da većina takvih guma zapravo skinuta sa vozila zbog debelog razloga.

I na kraju, ako ste imali sreće i pronašli polovnu gumu bez oštećenja, ona je svakako donekle istrošena pa će vreme za kupovinu novih doći mnogo ranije nego da u startu birali nove gume.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare