Tesla počinje izgradnju fabrike u Šangaju

Auto 07. jan 201912:21 > 17:26
Ilustracija

Američki proizvođač električnih automobila Tesla počinje u ponedjeljak graditi tvornicu u Šangaju kako bi mogao prodavati vozila kineskim klijentima i izbjeći carine uvedene u sklopu trgovinskog rata Kine i SAD-a, izjavio je osnivač Tesle Ilon Mask.

Plan o izgradnji fabrike u Kini najavljen je u julu, s predviđenim konačnim godišnjim proizvodnim kapacitetom od 500.000 vozila, što će predstavljati dramatično povećanje dosadašnjeg obima proizvodnje i omogućiće direktiniji pristup najvećem svetskom tržištu električnih vozila, poručili su iz Tesle.

Fabrika u Šangaju biće prva Teslina proizvodna linija izvan Sjedinjenih Država.

„Radujemo se današnjem početku izgradnje gigafabrike Tesla Šangaj“, objavio je Mask na zvaničnom profilu na Tviteru.

„Cilj nam je da završimo početnu fazu građevinskih radova ovoga leta, počnemo proizvodnju modela 3 krajem godine i dostignemo veliki obim proizvodnje u sledećoj godini“, dodao je.

Kineski mediji navode da će se Mask pojaviti u Šangaju na otvaranju gradilišta fabrike, za koju Bloomberg News procenjuje da bi mogla  da košta  pet milijardi dolara.

Portparolka Tesle kazala je za AFP da nije ovlašćena da potvrdi Maskov dolazak, niti objaviti druge detalje pre kraja ceremonije.

Teslino ulaganje u Šangaju vremenski se poklopilo s pojačanim pritiskom američkog predsednika Donalda Trampa na domaće kompanije da zadrže radna mesta u SAD-u i s kontinuiranim trgovinskim sukobom Pekinga i Vašingtona, uobličenim u carine koje obuhvaćaju razmenu vrednu stotine milijardi dolara.

Analitičari smatraju da će proizvodnja u Kini omogućiti Tesli da izbegne carine, koje su podigle cene njegovih automobila na kineskom tržištu.

Pritom su izgledi za kinesko tržište potrošačkih dobara u poslednje vreme pogoršani. Tako je Apple prošle nedelje uznemirio javnost sniženim procenama prihoda zbog posustajanja potražnje u Kini i trgovinskog rata.

Kineski i inostrani proizvođači automobila nastoje da prigrabe što veći deo kolača u kineskom tržištu električnih automobila, koje bi prema većini analitičara trebalo beležiti snažan rast i u predstojećem razdoblju zahvaljujući službenoj promociji čišćih tehnologija, delom i zbog nastojanja da se smanji hronično zagađenje vazduha.

Kina obično od stranih proizvođača automobila zahteva osnivanje zajedničkih kompanija s domaćim firmama, što podrazumeva deljenje zarade i tehnologije. Iz Tesle su pak saopštili da će fabrika u Šangaju biti u potpunosti u vlasništvu kompanije.