Ulaganja u “zelenu” tehnologiju prvi put stigla ona za fosilna goriva

Zeleni kutak 30. jan 202312:21 4 komentara
Ilustracija/Shutterstock

Globalna ulaganja u energetsku tehnologiju sa niskim sadržajem ugljenika po prvi put su prešla bilion dolara, što je skok od 31 odsto. To je prvi put da su dostignute nivo investicije u energiju iz fosilnih goriva. Lider je Kina. Ipak to je i dalje nedovoljno.

Globalne investicije u tranziciju energije sa niskim sadržajem ugljenika iznosile su 1,1 bilion dolara u 2022. Godini što je novi rekord i ogromno ubrzanje u odnosu na prethodnu godinu.

Prema Enerdži tranzišn investment trends (Energi Transition Investment Trends), kompnaije Blumberg o godišnjem obračunu globalnih ulaganja u niskougljeničnu energetsku tranziciju, skoro svaki sektor obuhvaćen izveštajem postigao je novi rekordni nivo ulaganja u 2022. godini, uključujući obnovljive izvore energije, skladištenje energije, električni transport, elektrificiranu toplotu, hvatanje i skladištenje ugljenika (CCS), vodonik i održive materijale.

Samo ulaganja u nuklearnu energiju nisu postavila rekord, ostajući uglavnom na istom nivou.

Najviše u vetar, solar i biogoriva

Obnovljiva energija, koja uključuje vetar, solarnu energiju, biogoriva i druge obnovljive izvore energije, ostala je najveći sektor u smislu ulaganja, postigavši novi rekord od 495 milijardi dolara uloženih u 2022, što je 17 odsto više u odnosu na prethodnu godinu.

Međutim, elektrificirani transport, koji uključuje potrošnju na električna vozila i prateću infrastrukturu, približio se obnovljivim izvorima energije, sa 466 milijardi dolara potrošeno u 2022. – što je povećanje od 54 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Povezane vesti

Vodonik je sektor koji je dobio najmanju finansijsku obavezu sa samo 1,1 milijardu dolara u 2022. (0,1 odsto od ukupnog broja), uprkos velikom interesovanju privatnog sektora i rastućoj podršci politike. Vodonik je, međutim, najbrže rastući sektor sa investicijama koje su se više nego utrostručile u odnosu na prethodnu godinu.

Kina, SAD pa EU

Podaci pokazuju da je Kina bila vodeća zemlja po privlačenju investicija u energetsku tranziciju, sa 546 milijardi dolara ili skoro polovinom globalnog ukupnog iznosa. SAD su bile na drugom mestu sa 141 milijardom dolara, dok bi EU bila druga da je tretirana kao jedan blok, sa 180 milijardi dolara. Nemačka je zadržala treće mesto, dok je Velika Britanija pala za jedno mesto na peto, dok se Francuska popela na četvrto.

Ulaganje u tranziciju po prvi put odgovara fosilnim gorivima; potrebno povećanje za neto nulu

U okviru izveštaja BNEF takođe daje procenu od vrha prema dole o globalnim investicijama u fosilna goriva, uključujući uzvodnu, srednjevodnu, nizvodnu i nesmanjenu proizvodnju fosilne energije. Ova cifra, do koje se dolazi nezavisno u svrhu poređenja, procenjuje se na 1,1 bilion dolara u 2022. godini – ista cifra kao i ukupna ulaganja u tranziciju energije. Ovo je prvi put da se globalna ulaganja u tranziciju u energetsku tranziciju poklapaju sa ulaganjem u fosilna goriva, i dolazi uprkos rastu investicija u fosilna sredstva izazvanom prošlogodišnjom energetskom krizom.

„Naši nalazi obustavljaju svaku debatu o tome kako će energetska kriza uticati na primenu čiste energije. Ulaganje u tehnologije čiste energije je na ivici da prestigne ulaganja u fosilna goriva i tako će se nastaviti. Ove investicije će pokrenuti kratkoročno otvaranje novih radnih mesta i pomoći u postizanju srednjoročnih ciljeva energetske bezbednosti. Ali potrebno je mnogo više ulaganja da bi se dugoročno dostiglo neto nula“, rekao je Albert Čeung (Albert Cheung), šef globalne analize u Blumbergu.

Nedovoljno za klimatske promene

Uprkos impresivnim rezultatima 2022. godine, globalno ulaganje u tehnologije sa niskim sadržajem ugljenika i dalje je užasno nedovoljno za ono što je potrebno za suočavanje sa klimatskim promenama. Da bi svet krenuo na putanju emisije CO2 do 2050. godine, takva investicija mora odmah da se utrostruči, procenjuje se u izveštaju.

Uključujući dodatnih 274 milijarde dolara uloženih u elektroenergetsku mrežu, investicije u tranziciju energije su dostigle 1,38 biliona dolara u 2022. Poređenja radi, svet mora da proseno godišnje uloži 4,55 biliona dolara do kraja ove decenije ako žle da se ostvari željeni scenario.

Smanjenje korporativnih finansija

Izveštaj takođe otkriva da su korporativno finansiranje klimatskih tehnologija iznosilo ukupno 119 milijardi dolara u 2022. Ova kategorija investicija, koja nije uključena u gornjih 1,1 bilion dolara, opisuje novo finansiranje kapitala koje su prikupile kompanije u oblasti klimatskih tehnologija, bilo sa javnih tržišta ili privatnih investitora. Ova brojka predstavlja pad od 29 odsto u odnosu na prethodnu godinu, u potpunosti vođen padom javnih ponuda akcija tokom godine koja je bila izazovna na globalnim tržištima kapitala. Uprkos previranjima, rizični kapital i finansiranje privatnog kapitala su se dobro držali, sa rastom od 3 odsto na godišnjem nivou.

Investicije u lanac snabdevanja i proizvodnju porasle su na 79 milijardi dolara, u kojima dominira Kina.

Investicije u fabriku čiste energije – ulaganja u proizvodne pogone za čiste energetske tehnologije – porasle na 78,7 milijardi dolara u 2022. godini, u odnosu na 52,6 milijardi dolara u 2021. Proizvodni pogoni za baterije i srodne komponente čine najveći udeo u tome sa 45,4 milijarde dolara, dok solarne fabrike privukle su 23,9 milijardi dolara. Kina je činila 91 odsto proizvodnih investicija u 2022. godini, uprkos naporima drugih zemalja da iskoriste više globalne mogućnosti čiste energije.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare