Manipulacija brojkama: Koliko zaista ima abortusa u Srbiji i koliko košta taj poduhvat?

Zdravlje 22. nov 202319:17 3 komentara

Mediji i pojedini političari već godinama objavljuju podatke da je broj abortusa u Srbiji dostigao sto hiljada, što znači da se dnevno u Srbiji obavi više od 200 abortusa. Sagovornici N1 su se složili da to nema veze sa "činjeničnim stanjem" i da je taj podatak "potpuno nerazuman i prilično nelogičan".

Jovana Ružičić iz Centra za mame navodi da se prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanovic Batut godišnje u Srbiji obavi nešto malo više od 11.000 abortusa.

Pročitajte još:

„Važno je imati u vidu da su to abortusi koji se obavljaju u državnim klinikama, šta se radi u privatnim ne znamo, ali vrlo dobro znamo koliko ta procedura košta i vrlo dobro znamo kakvo je ekonomsko stanje čitave nacije i koliko porodica ima novca za tako nešto. Brojevi koje se pominju 100.000 – 200.000 nemaju veze sa činjeničnim stanjem“, istakla je Ružičić u emisiji „Dan uživo“.

Ginekolog Nikola Matavulj objašnjava da bi se uradilo preko 300 abortusa dnevno u Srbiji ili pola toga u Beogradu,  treba ozbiljna logistika, zbog čega ističe da je podatak koji se provlači u javnosti potpuno nerazuman i prilično nelogičan.

Ružičić smatra da se o temi abortusa najviše priča pred izbore.

„Mislim da desnica često koristi ovako neproverene brojke kada dođe vreme za izbore, oni time pokušavaju da privuku svoje glasače, kao neko ko će se boriti ako dobije glasove da se ta brojka smanji. Mislim da je abortus tema na koju ljudi reaguju“, ocenila je.

Prema njenim rečima, žene koje se najčešće opredeljuju za abortus su u najvećem broju slučajeva mame.

„Naše podaci za Srbiju kažu da 60 odsto žena koji imaju abortuse su žene koje već imaju jedno ili više dece. To su žene koje su već rodile, koje znaju šta su prošle i šta ih čeka kada dođe dete i iz sebi poznatih razloga biraju da u ovom trenutku to nije za njih“, objasnila je Ružičić.

Ginekolog takođe ukazuje, iz svog iskustva, na problem socijalne stigme, koja je prisutna do te mere da žene često kada se odluče za abortus „pravdaju svoje razloge i postupke“.

Ono što je interesantno jeste to da u privatnoj praksi primate par na konsultaciju, odnosno žene uglavnom dolaze sa suprugom ili partnerom.

„Zapravo stavljaju sebe u poziciju kao da je nešto zgrešila ili radi nešto pogrešno. Metod planiranje porodice  podrazumeva abortus, jer nijedno sredstvo kontracepcije nije sto odsto sigurno. Ja ne mislim da se to kod nas zloupotrebljava“, objasnio je Matavulj.

On navodi da je abortus „skup postupak i državno i privatno“.

„RFZO ne priznaje tu vrstu intervencije, tako da se abortus plaća i u državnim ustanovama gde košta oko 18.000 dinara, a u privatnim oko 60.000 dinara“, naveo je ginekolog.

Na pitanje zašto postoji ta vrsta stigmatizacije, Ružičić ističe da „mi živimo u jednoj mizogenoj kulturi“.

Ona ističe da je odgovor na to pitanje vrlo jednostavan – mi živimo u jednoj mizoginoj kulturi, a to je da kada si žena ne možeš da uradiš nešto, a da budeš ok u bilo kojoj situaciji. Dakle, šta god da radiš ne možeš da budeš u pravu“, smatra sagovornica N1.

Ona ističe da abortus nije izbor koji se lako donosi i da „žene ne žele da ne rađaju više, zbog čega je važno sagledavati ovu temu iz više uglova“.

„Sve one koji se zalažu proitiv abortusa pozivam da se zalažu za društvo koje je bolje za žene, gde žene ne ostaju bez posla, da žene sa osmehom izlaze iz porodilišta. To su svari koji utiču na to da li će one jednog dana imati ili neće imati više dece“, zaključila je Ružičić.

Povezani video:

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare