Jukom: Ako se glasa protiv Rio Tinta, za godinu dana ponovo moguć referendum

Vesti 10. nov 202114:13 > 14:28 3 komentara
N1

Pravni savetnik Komiteta pravnika za ljudska prava (Yukom) Milan Filipović kaže za N1 da zabrinjavaju pitanja lokalnih referenduma u Srbiji. "Par je piatnja koja mogu u praksi da izazovu problem sa pravom voljom birača, moguće je organizovati referendum na delu jedinice lokalne samouprave što dovodi do mogućeg prekrajanja izbornih jedinica i manipulisanja krajnjim rezultatom. Ako bi građani glasali protiv dolaska Rio Tinta, vlast je organičena samo na godinu dana, posle tog roka mogu ponovo da raspišu referendum", kaže on.

Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, a Filipović navodi da je Predlog usvojen kako bi postupak referenduma i narodne inicijative bio usklađen sa Ustavom iz 2006. godnine i da je problem ishitrenost dodošenja Zakona.

Povezane vesti:

„Sam proces donošenja zakona je u početku bio daleko od očiju javnosti, pod izgovorom kovida. Mi smo uspeli da alarmiramo javnost, da se deo komentara ubaci u Predlog zakona. Zakon je dva puta bio na Venecijanskoj komisiji, koja je dala svoje mišljenje i deo preporuka je inkorporiran. Informacije građana o referendumskom pitanju o stavovima za i protiv više nije u rukama Vlade, već u nadležnoj komisiji“, kazao je on i dodao da ima još pozitivnih promena, ali da su one kozmetičke.

Filipović kaže da povodom hapšenja aktivistkinja u Njegoševoj ulici zbog bacanja jaja na mural Ratka Mladića oseća sramotu i gađenje povodom postupaka vlasti.

„Ratku Mladiću nije mestu na zidu nego u udžbenicima, da li kao heroj ili ratni zločinac zavisi od toga da li će se Vlada Srbije ograditi od postupaka svog minista. Jukom je prilikom sastava Vlade preporučio da Vulin ne postane ministar zbog govora mržnje i diskriminacije, vreme je pokazalo da je naša preporuka bila adekvatna“, rekao je Filipović i dodao da se Srbija neadekvatno donosi prema presudama Haškog tribunala.

„Primer je član zakona koji zabranjuje negiranje zločina protiv čovečnosti, ratnih zločina i genocida, koji se ne odnosi na presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, jednom jezičkom formulacijom je izbegnuta ta obaveza i to prolazi nekažnjeno u javnom prostoru“, kaže Milan Filipović.

Ceo razgovor pogledajte u okviru emisije N1 Studio Live:

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare