Jelica Minić: Ako propusti ovu šansu, Srbija će zaostajati ne samo u odnosu na EU, već i region

Vesti 13. nov 202313:40

Predsednica Evropskog pokreta u Srbiji Jelica Minić izjavila je za N1 da će Srbija, ukoliko porpusti priliku da dobije sredstva iz plana rasta Evropske unije za Zapadni Balkan, zaostajati ne samo u odnosu na EU, već i zemlje regiona.

Ministri spoljnih poslova EU sastaće se u Briselu sa šefovima diplomatija zapadnobalkanske šestorke, a Jelica Minić je u emisiji N1 Studio Live ocenila da će tema Kosova svakako biti prisutna na tom sastanku.

„Ministri prosto zajednički dodatno podstiču Srbiju i Kosovo da u ovim izuzetno složenim međunarodnim odnosima, imaju proaktivniju poziciju vezanu za smirivanje situacije na severu Kosova, i nalaženje formule koja bi bila prihvaltjiva za obe strnea, i koja bi omogućila da Srbija i Kosovo krenu bržim tempom u proces evrointegracija“, rekla je Minić.

Istala je da su i Srbija i Kosovo trenutno zarobljeni na svom evropskom putu, i ukoliko ne naprave pomak neće moći da računaju na sredstva iz nedavno predstavljenog plana rasta za Zapadni Balkan.

„Oni će (Srbija i Kosovo u tom slučaju) biti isključleni od mogućnosti da koriste tu finansijsku liniju, a ta finansijska linija podrazumeva da se rade određene dopune ugovora o stabilizaciji i pridruživanju. Tu ćemo mi onda biti u ozbiljnom zaostajanju“, rekla je Minić.

Podsetila je da je plan rasta sveobuhvatan projekat smanjenja jaza između zemalja članica Unije i zemalja Zapadnog Balkana, koji obuhvata sedam oblasti, mešu kojima su slobodno kretanje roba, usluga i radne snage, ali i pristup jedinstvenom platnom području EU, evropskom sistemu drumskog saobraćaja i evropskom energetskom tržištu.

Reforme u zemljama Zapadnog Balkana bi, prema tom planu, bile podržane sa šest milijardi evra, dok bi investicije u ovaj region dostigle 30 milijardi evra.

„To su velika sredstva planirana za region. Ako bi Srbija sebe lišila tih sredstava, zaostajali bismo ne samo za EU, već i za regionom“, upozorila je Minić.

Poručila je i kako se ne može beskonačno računati na diplomatsku uzdržanost EU kojom se Srbija pokušava zadržati pokraj stola kao partner na kog se mora računati.

Evropski nacrt statuta Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO) prilično zadovoljava aspiracije Srbije, ocenila je Minić dodajući da se korišćenjem termina „de fakto priznanje“ od strane evropskih zvaničnika balansira ono što bi Beograd trebalo da dobije kroz predloženi statut ZSO.

„Bojim se da će biti princip – prihvati ili podnesi konsekvence neprihvatanja koje mogu biti veoma oštre“, podvukla je Minić.

„Miščević može Srbiju bolje da predstavlja od Dačića“

Tanja Miščević
Tanjug/Nemanja Jovanović

Srbiju na današnjem sastanku, međutim, neće predstavljati ministar spoljnih poslova Ivica Dačića, već ministarka za evropske integracije Tanja Mišćević.

Minić je mišljenja da je to dobra odluka, jer su teme sastanka u Briselu takve da je prisustvo ministarke Miščević neophodno.

„Ona je bila na ministarskom sastanku u Berlinu pretprošle nedelje, na kom se takođe pojavila umesto ministra inostranihj poslova. Teme su bile reforma EU i ubrzavanje procesa evropskih integracije. Ona je na svom terenu i može mnogo bolje od ministra (Dačića) da predstavlja Srbiju“, uverena je Minić.

Upozorila je takođe da Srbija ozbiljno zaostaje u usaglašavanju svoje spoljne i bezbednosne politike sa EU. Ta usaglašenost je trenutno na 51 odsto, dok je u zemljama regiona ona sto odsto, istakla je sagovornica N1.

Svakako hoće, jer u regionu jedino srbija ozbiljno zaostaje u u suaglašavanju sa sp i bez pol eu, jer allbanija, cg, sev mak, i kosovo se 100-posto priključuju deeklaracijama i odlukama eu vezanim za sp i bezbednosnu pol.

EU, prema njenim rečima, najviše muče teme vezane za Rusiju, ali primetno je, kako je rekla, da se Srbija po pravilu ne priključuje odlikama vezanim za zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova.