„Moda mora da živi na provokaciji“: Koje su granice u kreativnosti i marketingu

Vesti 15. dec 202313:11 4 komentara

Novinarka Jelena Đurović i stilista Ašok Murti ocenili su u Novom danu da ne postoji asocijacija između Zarine kolekcije i prizora stradanja iz Pojasa Gaze.

Kampanja kojom je veliki modni brend Zara predstavilo novu kolekciju izazvala je osudu i bojkot širom sveta, uživo, ali i na društvenim mrežama. Razlog je što je mnoge upotreba statua obmotanih belim čaršavima podsetila na prizore stradanja iz Gaze. Takođe, jedan deo kartona koji je prikazan, u očima pojedinaca ličio je na oblik Gaze na geografskoj karti.

Kompanija „Inditex“, koja je vlasnik Zare, nije komentarisala pozive na bojkot, ali su sporne fotografije povučene. Iz brenda je saopšteno i da je kolekcija „Ateljea“ dizajnirana u julu, a da su fotografije snimljene u septembru. Dakle, pre rata Hamasa i Izraela.

Zbog čega su jedni u lutkama bez udova videli masakr iz pojasa Gaze, a drugi samo još jedan oblik kreativnog izražavanja?

Stilista Ašok Murti istakao je da nije video asocijacije između Zarine kolekcije i prizora stradanja iz Pojasa Gaze.

„Kada se pojavila kampanja meni je to bio signal koji je Zara pokušala da pošalje, a koji se tiče jednog drugog aspekta njihovog poslovanja. To je da su oni jedan od sinonima brenda takozvane brze mode i koja je pod velikim udarom kritike u poslednje vreme pošto je ta vrsta indukovanog konzumerzima u suprotsnosti sa čistim tehnologijama i sa održivom modom. Zara već duže vreme pokušava da sebe pokaže i prikaže kao brend sa savešću i s imidžom“, objašnjava stilista.

Prema njegovim rečima, Zara se često optužuje da beskrupulozno kopiraju druge brendove koji su poznatiji i prestižniji.

„Oni sebe vide kao nekog Robina Huda koji modu za bogate pravi modom za siromašne. Pa ovo dizanje brenda u smsilu kolekcije koja je naglašna, autoriska, izdvojena iz cele ponude, njihov pokušaj da daju sebi identitet koji je modni i originalan“, ističe stilista Murti.

U ovom slučaju, smatra Murti, politička korektnost je zloupotrebljanja.

„Ovde ako krenemo da oprezno gazimo po jajima i razmišljamo o tome šta bilo koji naš postupak može da izazove kod drugih postaćemo robovi političke korektnosti koja je često zloupotrebljena“, naglašava Murti.

Asocijacije između Zarine kolekcije i prizora stradanja iz Pojasa Gaze nije videla ni novinarka Jelena Đurović.

„Cilj marketinga je da nešto proda. Ako govorimo o Zari, ona ima dobar biznis u 22 arapske države na svetu gde ima veoma dobar biznis. Da su oni hteli da urade nešto namerno, oni bi sami sebi pucali u nogu“, ističe novinarka Đurović. 

Zara pravi kampanju dosta meseci unapred pa tako, Jelena Đurović, ne veruje da postoji slučajnost ili povezanost kampanje sa stradanjima u Pojasu Gaze.

„Ovo je loš tajming“, zaključuje Đurović.

Stilista Ašon Murti smatra da Zara posredno priznaje da je kriva jer je dovedena u situaciju da se pravda.

„Moda mora da živi na provokaciji. Da je istovremeno blazirana, da je aroganata, da je nesvesna svega šta se dešava oko nje jer je ona iznad svega i predviđa budućnost, ali ona drhti nad tržištem i pokušava da zaintrigira da iz mora onoga što se nudi bude izabran baš vaš proizvod“, objašnjava Murti.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare