Frilenseri bez dogovora sa vlašću oko plaćanja poreza, pregovori se nastavljaju

Ekonomija 18. jan 202118:23 > 21:00 158 komentara

Na sastanku frilensera i radnika na Internetu sa predstavnicima vlasti, koji je nedavno završen, nije postignut dogovor oko toga da li će biti otplate poreskog duga za prethodnih pet godina, a dogovoreno je da se razgovori nastave tokom ove ili sledeće nedelje, javlja reporter N1 Filip Lukić.

Predstavnici frilensera preneli su posle sastanka da je im je rečeno da bi pitanje retroaktivnog plaćanja poreza trebalo reševati po kategorijama, u zavisnosti od toga da li je neko predavao jezik, radio kao grafčki dizajner ili programer, na primer, te da će se rešenja nalaziti na osnovu pojedinačnih slučajeva.

Predsednik Udruženja radnika na internetu Miran Pogačar preneo je novinarima da je sastanak bio kompleksan. Ipak, naglasio je da vidi volju vlasti da problem bude rešen, jer su seli da razgovaraju sa njima.

Pogačar misli da će se naći rešenje i da će nakon dogovora o kategorijama radnika, doći i do razgovora o novom zakonskom rešenju.

U saopštenju Vlade izdatom nakon sastanka, navodi se da je dogovoreno da se naredne nedelje održi niz sastanaka predstavnika Udruženja radnika na internetu, Ministarstva finansija, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Poreske uprave, kako bi se na najefikasniji i najtransparentniji način razgovaralo o rešavanju trenutne situacije, i što brže pronašlo adekvatno rešenje za ostvarivanje njihovih prava i obaveza.

Sagovornici su se, dodaje se, saglasili da neke kategorije lica koja ostvaruju prihode iz inostranstva, poput onih koji prihoduju igrajući igre na sreću, zatim vlasnici stanova koji prihoduju izdavanjem „stana na dan“, treba da se posmatraju kao posebne kategorije koje ni na koji način nisu ugrožene.

Predsednica vlade istakla je, kako se dodaje u saopštenju, da je Vlada Srbije spremna da radi na sistemskom rešenju oporezivanja za ove kategorije ljudi, ali da, takođe ne može da dozvoli urušavanje poreskog sistema države. Podsetila je i da je vlada još 2018. godine omogućila olakšice mladim ljudima u Srbiji pri osnivanju vlastitih firmi, oslobađanjem poreza prve godine poslovanja.

Premijerka je dodala da će se raditi na novom zakonu koji će regulisati nestandardne, odnosno fleksibilne oblike rada i pozvala predstavnike Udruženja da se priključe Radnoj grupi koja će se baviti izradom Nacrta tog zakona.

Cilj vlade je, prema rečima premijerke Brnabić, da se u što skorijem roku pronađe adekvatano rešenje, kako bi oni koji se bave radom putem interneta mogli da nastave svoje poslove i ostvaruju prihode.

Sastanak radnika na Internetu i frilensera sa premijerkom Anom Brnabić, ministrom finansija Sinišom Malim i direktorkom Poreske uprave Draganom Marković počeo je još u 15 sati.

povezane vesti

Razgovaralo se o zahtevima radnika na internetu i frilensera da Poreska uprava obustavi sve radnje i potraživanja poreza za prethodnih pet godina. Oni su istakli da su spremni na pregovore sa državom da bi zajedno našli rešenje, ali, kako su naglasili, ne pristaju na pljačku da državi plate porez za prethodnih pet godina.

Frilenseri i radnici na internetu kažu da nisu bili obavešteni da je trebalo da plate porez i da su svake godine pitali Poresku upravu da li je potrebno da to učine, ali su ili dobijali negativan odgovor, ili ni u Poreskoj upravi nisu bili sigurni da li se porez plaća.

Oni ističu da sadašnja situacija nije fer, pogotovo što je premijerka najavljivala da će Beograd biti IT hub i mesto gde će se okuplati frilenseri iz čitavog sveta. Podsetili su i na kampanju države „Digitalna Srbija“.

Današnji satatanak održan je kao posledica protesta održanog u subotu u Beogradu.

Učesnici sastanka su za N1 pre njegovog početka rekli da od svojih zahteva neće odustati i da će to i saopštiti nadležnima, kao i da su, ako im zahtevi ne budu ispunjeni, spremni da radikalizuju protest.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare