N1 imao uvid u fakture za kovid bolnicu u Batajnici: Milioni za opremu koja je neraspakovana

Vesti 27. mar 202420:04 51 komentara

Sećate li se velelepnih i nikad brže izgrađenih bolnica tokom pandemije koronavirusa? Jedna od njih, ona u Batajnici, već 15 meseci zarasta u korov. Veoma skup korov, ako je suditi prema dokumentima u koje je TV N1 imala uvid - fakture koje datiraju iz 2020. godine pokazuju da su milionski iznosi dati za nešto što se uopšte nije ni koristilo.

Kako pokazuju dokumenti, za sistem telemonitoringa pacijenata dato je više od 80 miliona dinara za 100 komada, koji, prema našim saznanjima, i dan danas stoje neraspakovani. I to je samo jedna od stavki koja pokazuje da nije bilo planiranja, a da je izgovor za to vanredno stanje.

„Prvu stvar koju smo uradili jeste da se napravi elaborat šta je potrebno uraditi da se Batajnica ili napravi specijalnom bolnicom za produženo bilničko lečenje – palijaciju ili da ostane u okviru Kliničkog centra Srbija“, kazala je ministarka Danica Grujičić.

Ništa se od toga nije dogodilo u Batajnici, a elaborat prekriva korov. Unutar bolnice u koju je ministarka svraćala, prema našim saznanjima pre dve nedelje, postoji opremljena sala za dijalizu, dve angio sale, dva nova skenera, 300 respiratora od kojih 150 ruskih koji nemaju dozvolu za upotrebu u zemljama Evropske unije.

„Za palijativnu negu ili čak starački dom ne treba vam takva oprema, šteta je kako god da posmatrate“, kazao je epidemiolog u penziji Zoran Radovanović.

Da li je od novca svih građana Srbije pravljeno 14 hiljada kvadrata moderno opremljene bolnice na spornom zemljištu i za jednokratnu upotrebu?

„Vlasnički odnosi su takvi da se ništa nije promenilo za ovih 15 meseci. Više puta sam razgovarala i sa nadležnima u Ministarstvu odbrane i sa Vladom i sve to stoji“, napomenula je ministarka zdravlja.

Međutim, da li baš sve stoji ili je pojedina oprema već je počela i to upravo odlukom Vlade da se prebacuje u druge ustanove? Neki kreveti su već otišli u Vranje, a sprema se još jedan kontingent od oko njih 160 za Leskovac.

„Potrebna je neka racionalizacija da vidimo koji su naši zdravstveni resursi koliko imamo odgovarajućih doktora za odgovarajuću specijalnost“, kaže Snežana Rakić.

I tu stižemo do verovatno najvećeg problema da imamo bolnicu, imamo opremu, imamo nažalost i pacijente, ali u njoj nema ko da radi.

„Zidovi tu ne znače ništa. Postojale su i partizanske bolnice, efikasno su radile u zemunicama. Važno je da postoji kadar, kvalifikovan kadar lekara i medicinskih sestara. Ovde toga nemate“, istakao je Radovanović.

„U kovid bolnicama nisu zapošljavani doktori da su one napravljene sa velikim sistemima pa su došli doktori da rade, nego su doktori iz drugih ustanova u tom vojničkom sistemu pokrivali rad u kovid bolnicama“, objašjava Snežana Rakić sa Medicinskog fakulteta.

Međutim, ministarka zdravlja poručuje ima i ko da radi

„Mi smo sada zaposlili oko 8.000 mladih lekara, svih onih koji su radili u kovidu i još stižu prijave za neke ljude koji su bili u kovid bolnicama, pa dobili otkaz po Zakonu. Pa su ti direktori zaboravili na njih i mi ćemo gledati sve te ljude da rasporedimo“, najavljuje ministarka.

Do tada građani Srbije ipak treba da znaju za šta su sve izdvojili 14,5 miliona evra i koje su to firme dobijale poslove u vanrednom stanju.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare