Prosvetni radnici kao da su „bačeni u okean“ pred početak školske godine

Vesti 19. avg 202322:27 56 komentara

Smernice o organizaciji rada u novoj školskoj godini koje je školama prosledilo Ministarstvo prosvete, suprotnost su svega za šta su se prosvetni radnici borili nakon tragedije u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", 3. maja, kažu za N1 Vesna Vojvodić iz Granskog sindikata prosvetnih radnika "Nezavisnost" i psihološkinja Ana Vlajković.  

Vesna Vojvodić iz Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“ rekla je u specijalnoj emisiji na N1 o protestu u čijem je fokusu bila prosveta, da su Smernice direktno za „rubriku i to se događa ili verovali ili ne“ i u praksi gotovo neostvarive.

„Od Ministarstva prosvete smo očekivali da nas podrži, ohrabri osnaži“, rekla je Vesna Vojvodić.

Kako je navela, društvu je potreban stabilan, empatičan nastavnik, ali je taj nastavnik dugi niz godina opterećen egzistencijalnim problemima svoje porodice, nedovoljno shvaćen, ponižen, potcenjen.

Nastavnici su to i do sada bili. možda ne na najadekvatniji način, kaže ona ali ističe da nastavnike ne treba ucenjivački tretirati sa „vi ćete biti odgovorni“ već im je potrebna neka vrsta snage.

Postupak Ministarstva prosvete njoj liči na postupak Vlade Srbije na kraju školske godine kada su, kako je podsetila, nastavnicima rekli „u četvrtak da do utorka sve mora da bude završeno“.

Nada da će komunikacija biti realizvana ostala je bez ispunjenja,..Kao da ste bačeni u okean pa probajte da plivate devet dana pre početka školske godine, ocenila je ona.

Psihološkinja Ana Vlajković kazala je da je posao pred prosvetnim radnicima manje od dve nedelje pre 1. septembra, prema Smernicama u potpunoj suprotnosti od onoga što je zahtevano.

Ona je ocenila da se njima „na silu“ gura razgovor o empatiji u svaki čas i upitala kako će se, na primer na hemiji raditi na empatiji, razumevanju.

Prema njenim rečima, bitna je procena o adaptaciji koja je predviđena Smernicama tokom septembra, ali da na toj proceni mora kontinuirano da se radi, što ne smatra izvodljivim.

Moguće su periodične procene, ali nastavnici moraju da budu senzibilisani da primete da se neko dete povlači, rekla je ona.

„Tada se uključuje PP služba, kada primetimo da se nešto kuva u detetu“, navodi ona.

Kako je navela, sa mladima koji ulaze u pebertet treba razgovarati, a ne da po ceo dan budu zabavljeni aktivnostima.

Izrazila je bojazan za školu „Vladislav Ribnikar“, i najavu da će pola škole biti pretvoreno u Mauzolej, o čemu, kako kaže, nije dogovoreno.

„A šta sa selima u okolini Mladenovca, šta je sa tim školama, nastavnicima, decom, kao da je zaboravljeno. Ono što se dogodilo 3. maja pogodilo ceo region, što se videlo i poslednjem ubistvu (u BiH). Kao da realan život gubi bitku sa igricama“, istakla je ona.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare