Divlja gradnja jedan od najunosnijih poslova, u Mirijevu se i dalje uveliko zida

Vesti 19. apr 202219:24 17 komentara

Nemanja Stajić, načelnik Sekretarijata za ozakonjenje objekata grada Beograda, trebalo je da kao čelni čovek izuzetno važne institucije uvede red u urbanistički haos glavnog grada. Međutim, kako piše BIRN, divlja gradnja i naknadno ozakonjivanje objekata, pretvorili su se u jedan od najunosnijih poslova.

Povezane vesti:

Zgrada u ulici Vlastimira Đuze Stojiljkovića u naselju Mirijevo 3, pre nego što je useljena, pripadala je preduzeću Loyal Trust iz Beograda, koje je danas u vlasništvu Novaka Stajića, brata Nemanje Stajića, načelnika Sekretarijata za ozakonjenje objekata grada Beograda. U katastar je upisana na osnovu Zakona o ozakonjenju objekata, što znači da je zidana nelegalno. BIRN piše da ima indicija da je taj objekat čak i ozakonjen na nelegalan način.

„Prema tom zakonu, mogu se ozakoniti samo objekti čija je gradnja počela do 27. novembra 2015. Dakle, to moraju biti nelegalno zidani objekti koji nisu dobili građevinsku dozvolu, objekti koji nisu u potpunosti završeni i koji su vidljivi na satelitskim snimcima iz 2015. godine“, kaže novinarka BIRN Jelena Veljković.

Pa ipak, javno dostupni satelitski snimci Geodetskog zavoda pokazali su da je parcela na kojoj je zidan pomenuti objekat u to vreme bila prazna.

„Dakle postavlja se pitanje kako je taj objekat, koji nije ispunio onaj osnovni uslov svih uslova da bi uopšte ušao u postupak ozakonjenja, mogao biti ozakonjen?“ pita Veljković.

BIRN piše i da je sam Zakon o ozakonjenju objekata, umesto da napravi red, postao generator korupcije.

„Republički geodetski zavod, prilikom postupka ozakonjenja, treba da potvrdi da se objekat nalazi na snimku iz 2015. što je osnovni preduslov da može da se razmišlja o legalizaciji objekta, tako da taj koruptivni element bi išao ili do katastra, ili do organa koji rešava o samom predmetu“, kaže pravni savetnik Jukoma Dragiša Ćalić.

Sve ukazuje na to da je Sekretarijat za ozakonjenje objekata grada Beograda, namerno ili nenamerno, zaboravio da proveri da li objekat u Mirijevu ispunjava uslove za ozakonjenje.

„Prvo što dobijate, kad bilo šta hoćete da prijavite ili projektujete, pre svih dozvola tu su baš konkretni urbanistički uslovi koji moraju da se oslanjaju na zakon. To kako se događa da to neko ne vidi ili da je neko nekog potkupio, meni nije jasno i kažem ja pod prvo krivim institucije“, kaže Ljubica Bungin Ubović, diplomirana inženjerka arhitekture.

Da li Nemanja Stajić, načelnik Sekretarijata za ozakonjenje objekata grada Beograda, omogućava da se nelegalno ozakonjuju kvadrati njegovog brata Novaka Stajića? Iako smo mu pisali, od Stajića nismo uspeli da dobijemo komentar na istraživački tekst novinarke BIRN-a. A njoj je u telefonskom razgovoru rekao da nikad neće imati vremena.

„On je pitao zašto me zovete, što vi mene zovete? Ja za vas niti imam vremena niti ću ga ikada imati“, kaže Veljković.

A onda je BIRN-u zapretio u sudom. U međuvremenu, u Mirijevu se i dalje užurbano zida, jer i na okolnim parcelama niču objekti koji takođe nemaju građevinske dozvole.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare