Tomislav Momirović Foto:TANJUG/ RADE PRELIC

Roba koja može da se koristi za izvršenje smrtne kazne, mučenje ili drugo okrutno, neljudsko ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje. Da, dobro ste pročitali. Upravo za uvoz ovakve robe Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine izdalo je sedam dozvola, tvrdi poslanik DS Miodrag Gavrilović. Šta spada u ovu robu – nije poznato. Nije poznato ni koliko će to da košta niti zbog čega se uopšte ovakva roba nabavlja. Poznato je, međutim, da je smrtna kazna u Srbiji ukinuta još 2002. godine, a da je mučenje protivpravno delo.

Odeljenje za međunarodne sporazume i spoljnu trgovinu kontrolisanom robom izdalo je 190 dozvola, od čega se sedam odnosi na uvoz robe “koja bi mogla da se koristi za izvršenje smrtne kazne, mučenje ili drugo okrutno, neljudsko ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje”, što se vidi u izveštaju o radu Ministarstva trgovine u periodu od 1. januara do 31. marta ove godine.

Foto: Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine

Svih 190 dozvola izdato je Ministarstvu spoljnih poslova, Ministarstvu odbrane, Ministarstvu unutrašnjih poslova i Bezbednosno-informativnoj agenciji. Pored robe za izvršenje smrtne kazne i mučenje, dozvolama su obuhvaćeni uvoz i izvoz robe dvostruke namene, naoružanje i vojna oprema i pružanje brokerskih usluga.

Nabavka biber spreja?

Na sednici skupštinskog Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku ovu temu pokrenuo je odbornik iz redova Demokratske stranke, Miodrag Gavrilović.

PROČITAJTE JOŠ

“Obaveza resornih ministara je da na svaka tri meseca podnesu izveštaj o radu. Mi formalno ličimo na državu, skupštinski odbori su neka vrsta nadzora, koje svako ministarstvo ima. Tada sam ja i video ovaj izveštaj i dozvole koje su izdate”, kaže Gavrilović za Nova.rs i dodaje:

“Ja sam pitao zbog čega se to uvozi, od kojih firmi, koja je uopšte to roba, koliko će to da košta.”

Odgovor koji je od resornog ministra Tomislava Momirovića dobio, Gavrilović nije očekivao.

“Momirović je rekao da je u pitanju biber sprej”, kaže naš sagovornik i dodaje:

“Vlast je navikla da ima većinu i ni ne trude se da odgovore na pitanja koja su od interesa za javnost. To su ljudi koji su nekompetentni i ne znaju kako da odreaguju svaki put kada se desi nešto što nisu planirali.”

Miodrag Gavrilovic Medju nama
Miodrag Gavrilović Foto:Ivan Dinić/Nova S

Kako kaže, nije mu jasno po kom osnovu se biber sprej uopšte svrstava u robu za mučenje.

A nije jasno ni pravnicima.

Kako za Nova.rs kaže advokat Ivan Simić, nikad nije čuo da je smrtna kazna izvršena uz pomoć biber spreja.

Ivan Simić, advokat
Ivan Simić Foto: Zoran Lončarević/Nova.rs

On dalje navodi da ne može da tvrdi da bi biber sprej mogao da se svrsta u opremu za mučenje ili nečovečno tretiranje.

Biber sprej je, plastično rečeno – na granici. On se često koristi u samoodbrani kao sredstvo najmanje snažnog karaktera, za razliku od, primera radi, elektrošoka, čije se posedovanje svrstava pod deliktno ponašanje. Ima različitih vrsta biber spreja, od onih koje koriste fizička lica u samoodbrani do onih koji koriste jedinice za razbijanje demonstracija, koji je možda jači, ali ne bih mogao da tvrdim da ijedna vrsta biber spreja spada u sredstvo za mučenje, jer se on prvenestveno koristi da odbije protivpravno ponašanje”, objašnjava Simić za Nova.rs.

Advokat Simić za naš portal objašnjava zašto bi uvoz opreme koja je klasifikovana kao da bi njome mogla da se izvrši smrtna kazna ili mučenje bio problematičan.

“Uvoziti takvu opremu u najmanju ruku je nesvrsishodno, neetično, ali ne isključujem ni da je protivpravno. Nije ni u duhu Ustava nabavljati takvu opremu. Smrtna kazna je davnih dana ukinuta, a metode mučenja se ne upotebljavaju više ni u najnerazvijenijim državama sveta”, zaključuje on.

Inače, smrtna kazna je u Srbiji ukinuta 2002. godine. „Ljudski život je neprikosnoven. U Republici Srbiji nema smrtne kazne“. Tako kaže član 24 Ustava.

Zlostavljanje i mučenje zabranjeno je članom 137 Krivičnog zakonika.

Nova.rs želela je da od Ministrarstva unutrašnje i spoljne trgovine sazna šta se tačno nabavlja, po kojoj ceni i zbog čega, ali odgovore na naša pitanja nismo dobili do objavljivanja ovog teksta.

BONUS VIDEO Gost: Ivan Ninić, ADVOKAT

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare