Istorijska drama o naučniku J. Robertu Openhajmeru "Openhajmer" britanskog reditelja Kristofera Nolana i gotička komedija o preminuloj ženi koju naučnici ožive "Jadna stvorenja" grčkog reditelja Jorgosa Lantimosa trijumfovali su na dodeli nagrade Zlatni globusi koja se noćas održala u Los Angelesu, javlja Rojters.
„Openhajmer“ je proglašen najboljim dramskim igranim filmom, a „Jadna stvorenja“ najboljom komedijom ili mjuziklom.
Zvezda „Openhajmera“ Kilijan Marfi osvojio je nagradu za najboljeg glumca za ulogu J. Roberta Openhajmera, dok je Ema Stoun proglašena najboljom glumicom u filmskoj komediji ili mjuziklu, prenosi Jutarnji.hr.
Zlatni globus za najbolju glumicu u drami osvojila je Lili Gledston za ulogu u filmu “Ubistvo pod cvetnim mesecom”, dok je za najboljeg glumca u komediji proglašen Pol Đamati za ulogu u filmu „The Holdovers“.
Za najboljeg reditelja proglašen je Kristofer Nolan za režiju „Openhajmera”, a Robert Douni Džunior, koji je u tom filmu glumio Openhajmerovog neprijatelja, osvojio je nagradu za najboljeg sporednog glumca.
Da‘Vine Joy Randolph osvojila je Globus za najbolju sporednu glumicu u filmu „The Holdovers“.
Za najbolji strani film proglašena je francuska drama „Anatomija pada”, koja je dobila i nagradu za najbolji scenario.
Za najbolji animirani film nagradu je, pak, dobio „Dečak i čaplja”.
Što se tiče televizije, „Nasleđe“ je proglašeno najboljom dramskom serijom, a serija o problemima koji muče vlasnike uspešnog restorana „The Bear“ najboljom komedijom.
Nakon nekoliko skandala koji su snašli Udruženje stranih novinara koji prate zbivanja u Holivudu, ove je godine u glasanju učestvovalo otprilike 300 novinara.
Zlatni globusi predstavljaju početak sezone nagrađivanja u Holivudu koja će kulminirati dodelom Oskara.
Kompletetnu listu dobitnika Zlatnog globusa za 2024. godinu, preneo je Danas.rs., a ona ovako izgleda:
Zlatni globus 2024: Filmovi
Najbolji film – drama:
Pobednik: Oppenheimer
Killers of the Flower Moon
Maestro
Past Lives
The Zone of Interest
Anatomy of a Fall
Najbolji film – mjuzikl/komedija
Pobednik: Poor Things
Air
American Fiction
Barbie
The Holdovers
May December
Najbolje Box Office dostignuće
Pobednik: BarbieGuardians of the Galaxy Vol. 3
John Wick: Chapter 4
Mission Impossible – Dead Reckoning Part 1
Oppenheimer
Spider-Man: Across the Spider-Verse
Taylor Swift: The Eras Tour
The Super Mario Bros. Movie
Najbolja glumica – drama
Pobednica: Lili Gledstoun – Killers of the Flower Moon
Keri Maligan – Maestro
Sandra Hiler – Anatomy of a Fall
Anet Bening – Nyad
Greta Li – Past Lives
Kejli Spaeni – Priscilla
Najbolji glumac – drama
Pobednik: Kilijan Marfi – Oppenheimer
Bredli Kuper – Maestro
Leonardo Dikaprio – Killers of the Flower Moon
Kolman Domingo – Rustin
Beri Kogan – Saltburn
Endru Skot – All of Us Strangers
Najbolja glumica – mjuzikl/komedija
Pobednica: Ema Stoun – Poor Things
Fantasia Barino – The Color Purple
Dženifer Lorens – No Hard Feelings
Natali Portman – May December
Alma Pujsti – Fallen Leaves
Margo Robi – Barbie
Najbolji glumac – mjuzikl/komedija
Pobednik: Pol Đijamati – The Holdovers
Nikolas Kejdž – Dream Scenario
Timoti Šalame – Wonka
Met Dejmon – Air
Hoakin Finiks – Beau Is Afraid
Džefri Rajt – American Fiction
Najbolja režija
Pobednik: Kristofer Nolan – Oppenheimer
Bredli Kuper – Maestro
Greta Gervig – Barbie
Jorgos Lantimos – Poor Things
Martin Skorseze – Killers of the Flower Moon
Selin Song – Past Lives
Najbolji scenario
Pobednik: Anatomy of a Fall – Žastin Trijet, Artur Harari
Barbie – Greta Gervig, Noa Baumbah
Poor Things – Toni Meknamara
Oppenheimer – Kristofer Nolan
Killers of the Flower Moon – Erik Rot, Martin Skorseze
Past Lives – Selin Song
Najbolji animirani film
Pobednik: The Boy and the Heron
Elemental
Spider-Man: Across the Spider-Verse
The Super Mario Bros Movie
Suzume
Wish
Najbolji film van engleskog govornog područija
Pobednik: Anatomy of a Fall
Fallen Leaves
Io Capitano
Past Lives
Society of the Snow
The Zone of Interest
Najbolja originalna muzika
Pobednik: Oppenheimer
Spider-Man: Across the Spider-Verse
Poor Things
The Boy and the Heron
The Zone of Interest
Killers of the Flower Moon
Najbolja originalna pesma
Pobednik: „What Was I Made For?,“ – Barbie
„I’m Just Ken,“ – Barbie
Dance the Night,“ – Barbie
Road to Freedom,“ – Rustin
Addicted to Romance,“ – She Came to Me“
Zlatni globus 2024 – televizija
Najbolja dramska serija
Pobednik: Succession
1923
The Crown
The Diplomat
The Last of Us
The Morning Show
Najbolja serija mjuzikl/komedija
Pobednik: The Bear
Abbott Elementary
Barry
Jury Duty
Only Murders in the Building
Ted Lasso
Najbolja mini-serija, antologijska serija ili televizijski film
Pobednik: BEEF
All the Light We Cannot See
Daisy Jones & the six
Fargo
Fellow Travellers
Lessons in Chemistry
Najbolja glumica – mini-serija/televizijski film
Pobednica: Ali Vong — BEEF
Rajli Kio – Daisy Jones & the Six
Bri Larson – Lessons in Chemistry
Elizabet Olsen – Love & Death
Džuno Templ – Fargo
Rejčel Vajs – Dead Ringers
Najbolji glumac – mini serija/televizijski film
Pobednik: Steiven Jan – BEEF
Met Bomer – Fellow Travellers
Sem Klaflin – Daisy Jones & the Six
Džon Ham – Fargo
Vudi Harelson – White House Plumbers
Dejvid Ojelovo – Lawmen: Bass Reeves
Najbolja glumica – drama
Pobednica: Sara Snuk – Succession
Helen Miren – 1923
Bela Remzi – The Last of Us
Keri Rasel – The Diplomat
Imelda Stonton – The Crown
Ema Stoun – The Curse
Najbolji glumac – drama
Pobednik: Kiran Kalkin – Succession
Brajan Koks – Succession
Geri Oldman – Slow Horses
Pedro Paskal – The Last of Us
Džeremi Strong – Succession
Dominik Vest – The Crown
Najbolja glumica – mjuzikl/komedija
Pobednica: Ajo Edebiri – The Bear
Nataša Lion – Poker Face
Kinta Branson – Abbott Elementary
Rejčel Brosnahan – The Marvellous Mrs Maisel
Selena Gomez – Only Murders in the Building
El Faning – The Great
Najbolji glumac – mjuzikl/komedija
Pobednik: Džeremy Alen Vajt – The Bear
Bil Hejder – Barry
Stiv Martin – Only Murders in the Building
Martin Šort – Only Murders in the Building
Džejson Sigel – Shrinking
Džejson Sudeikis – Ted Lasso
Najbolji performans u Stand-Up komediji
Pobednik: Riki Džervejs: Armageddon
Ejmi Šumer: Emergency Contact
Kris Rok: Selective Outrage
Sara Silverman: Someone You Love
Trevor Noa: Where Was I
Vanda Sajks: I’m an Entertainer
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare