Referendum ili lokalni izbori, šta dalje – skupljeni potpisi za smenu gradonačelnika na severu Kosova

Vesti 25. jan 202406:55 16 komentara

Potpisi za smenu četiri gradonačelnika na severu Kosova su prikupljeni, ali da li to znači i da kriza nastala posle njihovog izbora završena?

Prikupljanje potpisa za peticiju, koja otvara put procesu smene aktuelnih gradonačelnika, odnosno novih lokalnih izbora u severnim opštinama, okončano je.

„Prikupljeno je 4.148 potpisa, što je i veći broj od 3.640 koliko je bilo potrebno. Sada je, kao što sam rekao, u završnoj fazi proces. Mi ćemo predati CIK-u peticiju i onda idu sledeći koraci, na verifikaciju od 30 dana od strane CIK-a“, kaže predsedavajući Skupštine opštine Severna Mitrovica Nedžat Ugljanin.

Naredni korak u ovom procesu je organizovanje glasanja prema administrativnom upustvu nadležnog ministarstva. Radi se o referendumu za smenu gradonačelnika, koji, za razliku od peticije, organizuje Centralna izborna komisija, a za koji je, da bi bio uspešan, potrebno obezbediti 50 odsto i plus jedan glas.

Građani severa Kosova podeljenog su mišljenja.

„Potpisao sam u Zubinom Potoku, kao što rade drugi to ću i ja“.

„Ne znam bogami, treba da razmislim“.

N1: Od čega to zavisi?

„Od situacije, videću. Plate nam ne daju, ništa. Kako se one dogovore, ja nisam političar, to sve zavisi od političara“.

N1: Da li ćete izaći na izbore?

„Ma ne znam, ja to više ne izlazim“.

N1: A peticiju da li ste potpisali?

„Nisam“.

Pročitajte još:

Velika dilema u ovom procesu je što prema zakonskim okvirima na Kosovu nema referenduma. Izlazak iz ove dileme bio bi, prema posmatračima, izglasavanje Zakona o referendumu u Skupštini Kosova.

Međutim, kao najlakša alternativa pominju se ostavke gradonačelnika, koje bi prevazišle sve teškoće, jer bi se u ovom slučaju direktno išlo na održavanje lokalnih izbora i izbor novih lokalnih gradonačelnika.

„Zavisi da li u ovoj drugoj fazi, da li će se organizovati referendum o smeni ili će gradonačelnici dati ostavke, nakon što je peticija potpisana. Jer gledajući i interes zemlje i gradonačelnika je da se potpiše sporazum sa njima kako bi oni dobili naknadne plate ukoliko bi dali ostakve, jer bi time sačuvali i negde oko pola miliona evra za kosovski budzet za organizovanje tog referenduma“, objašnjava analitičar Nedžmedin Spahiju.

Aktuelni albanski gradonačelnici četiri opštine na severu Kosova izabrani su prošle godine sa malim brojem glasova, pošto su ovi izbori bojkotovani od strane Srba.

Pre toga su srpski gradonačelnici i zaposleni u kosovskim institucijama napustili ove institucije zbog najava ukidanja KM tablica i odlaganja formiranja ZSO.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare