Dijalog bez dijaloga – gde je pitanje Kosova na listi prioriteta dve strane?

Vesti 19. feb 202119:51 2 komentara

Skupštinski Odbor za Kosovo i Metohiju danas se, pored ostalog, bavio dijalogom Beograda i Prištine. Iz Kancelarije za koordinaciju sa privremenim institucijama iz Prištine poručuju da kosovska vlast stalno pokušava da se teme iz dijaloga izmeste u regionalne organizacije i inicijative, što Srbija pokušava da spreči. Budući kosovski premijer Aljbin Kurti poručuje da je dijalog ljudima na Kosovu na šestom ili sedmom mestu, ali će on, kako je rekao za BBC, "učiniti ustupak i staviti ga na četvrtu poziciju", posle zapošljavanja, pravde i pandemije koronavirusa.

Ima li dijaloga, u kom pravcu on ide i na kojim tačkama se spotiče? Odgovori na ova pitanja bi se očekivali na sednici Odbora za Kosovo i Metohiju posvećenoj, između ostalog, upravo dijalogu. Međutim, o tome se govorilo prilično protokolarno. A sa punom pažnjom i ostrašćeno o čoveku čije ime nije bilo na dnevnom redu, o Albinu Kurtiju.

„Čovek je ekstremista, čovek je još 1998. i 1999. pokazao da patološki mrzi Srbe, to je pokazao za pet meseci svoje prethodne vlasti“, izjavio je poslanik SNS-a Nebojša Bakarec.

POVEZANE VESTI

I agenda budućeg kosovskog premijera ne može biti ništa drugo nego ekstremna, misli Bakarec.

„Naravno, prva tačka mu je ujedinjenje Albanije i lažne države Kosovo, zahtev Srbiji da pruži saglasnost da Kosovo postane član UN, zahtev da Srbija posle toga prizna Kosovo, da Srbija u dijalogu ne dobije ništa, odnosno da dijaloga i nema“, dodao je.

Drecun: Kolega Bakarec, ajte da se ne bavimo Kurtijem, tema je dijalog Beograda i Prištine.

Bakarec: Dijalog, da…

A onda je u monološkoj formi nastavio o Kurtiju, njegovim studentskim danima, kakvu je muziku slušao, a posvetio je vreme čak i tome kakvu je partnerku izabrao. Kurti, međutim, vrlo konkretno govori o onome što beogradsku stranu zanima.

„Svakako bi Srbija trebalo da prizna nezavisnost Kosova i da se suoči sa svojom prošlošću. Treba nam pauza sa geopolitičkim igrama. Korisnici dijaloga treba da budu građani, a ne političari koji gledaju kako da prodaju ishod javnom mnjenju. Do sada se dogovaralo iza zatvorenih vrata ono što je odgovaralo Vučiću i Tačiju“, izjavio je Kurti.

Izjavio je i da mu dijalog sa Beogradom mu neće biti prioritet. Očekivanja na tom polju ove godine nema ni analitičar Đorđe Pavićević. Ali, podseća i da je u prethodnom, kratkom mandatu, uprkos tvrdim stavovima o nezavisnosti, Kurti bio otvoren za tehnička pitanja.

„Ja pretpostavljam da će se neke stvari brže rešavati sa ovom Vladom, a da će se ta neka krupna pitanja ostaviti za neki drugi period ili da makar neće biti rešena ili da neće biti u fokusu ove godine“, navodi Đorđe Pavićević.

Iz Kancelarije za koordinaciju sa privremenim institucijama u Prištini očekuju, kako kažu, stalne pokušaje da se teme iz dijaloga izmeste u regionalne inicijative, poput organizacije CEFTA.

„Na taj način što bi Priština načelno postigla saglasnost sa nekom od članica ove regionalne organizacije, pre svega Albanijom, i onda po tom sistemu postignuti sporazum zahtevala da sve ostale članice poštuju na isti način“, kaže Miloje Zdravković.

Zdravković kaže i da su sa ovom taktikom Prištine upoznati i uverava da čine sve da se to spreči.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare