Volonterka po meri prirode: Moć pojedinca je vrlo često zanemarena

Privatna arhiva

"Moć pojedinca naspram mase je vrlo često zanemarena, posebno u malim sredinama u kojima uglavnom vladaju monotoni obrasci ponašanja. Svako od nas uvek može da učini nešto na ličnom nivou kako bi unapredio kvalitet svog života ali i zajednice koja ga okružuje", kaže za portal N1 Aida Paljevac koja je za svoj angažaman u očuvanju Zlatara i okoline dobila nagradu "Volonterka po meri prirode"

Aida Paljevac je nedavno dobila priznanje „Volonteri prirodi po meri“ za izuzetan volonterski angažman na polju zaštite prirode u okviru projekta „Zajedno za životnu sredinu“ čiji je cilj unapređenje zaštite životne sredine i biodiverziteta u Srbiji.

Ova mlada Novovarošanka zajedno sa ljudima iz Udruženja građana „Studenac“ učinili su dosta toga za očuvanje planine Zlatar i okoline.

Za portal N1 Aida govori o do sada učinjenim, motivima, planovima.

Kako navodi jezgro neformalne grupe građana „Studenac“ nastale 2021. godine osim Aide čine još njena sestra Erna i prijateljica Julijana Jankov.

„Pored toga, u svemu što radimo imamo podršku i još nekoliko aktivistkinja iz našeg mesta. Studenac je nastao u Novoj Varoši kada se okupila grupa od nekoliko mladih ljudi oko zajedničkih vrednosti i ideje očuvanja planine Zlatar i novovaroškog kraja. Glavna „crvena nit“ naše borbe jeste očuvanje voda, budući da su one prve na udaru tj. u najvećoj opasnosti“, kaže za portal N1 Aida Paljevac.

Prvatna arhiva

Ovo udruženje je je do sada uspelo u lokalnoj zajednici organizuje nekoliko ekoloških akcija i tribina kojim su ukazivali sugrađanima na izazove sa kojima se svi zajedno suočavamo.

„Kroz naše delovanje i komunikaciju sa zajednicom u kojoj živimo, uspele smo da izazovemo zapitanost i zainteresovanost stanovništva za mnoga ekološka pitanja naše sredine, kao što su novovaroška voda i njen najveći procenat mikrobiološke neispravnosti za piće u celoj Srbiji, ilegalna i neplanska gradnja na Zlataru, seča šuma, divlje deponije“.

Spašena park-šuma

Aida kaže da su posbeno ponosne na humanitarno-ekološki čas „Čuvam planinama miran san“ koji su organizovale zajedno u saradnji sa osnovnom školom „Živko Ljujić“ i predškolskom ustanovom „Paša i Nataša“, inspirisan Međunarodnim danom planina koji je nosio slogan „Žene pomeraju planine“, zatim tu je i akcija čišćenja školskog dvorišta osnovne škole „Momir Pucarević“ u selu Akmačići nadomak Specijalnog rezervata prirode Uvac, u kojoj su učestvovala deca i nastavnici škole.

„Posebno smo ponosni na borbu za izletište Šopot i Kasarna gde smo svojim primedbama na Plan generalne regulacije opštine Nova Varoš uspele da datu lokaciju prenamenimo iz površine komercijalnih delatnosti u uređenu park-šumu. Drugi korak u borbi za ovu prirodnu oazu našeg grada ostvarile smo zajedno sa sugrađanima i sugrađankama u akciji čišćenja komunalnog otpada pod nazivom Zavrni rukave„.

Aida kaže da su u cilju daljeg očuvanja Šopota, udruženje „Studenac“ je uputilo i predlog lokalnoj samoupravi za apliciranje na Javni konkurs za dodelu sredstava za sufinansiranje realizacije projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje u 2023. godini, koji raspisuje Ministarstvo zaštite životne sredine.

„Ponudile smo idejna rešenja u vidu postavljanja informativnih tabli o zabrani bacanja otpada, kao i uvođenje video nadzora i foto klopki“.

Tu je i nagrada lokalnog portal Sova, koji je članici udruženja Aleksandri Popović, dodelio nagradu jer je svojim istraživačkim novinarstvom skrenula pažnju široj javnosti o problemu ilegalne gradnje na teritoriji specijalnog rezervata prirode Uvac.

Osim toga Aida ističe da je „Studenac” pružao nesebičnu podršku u borbi drugih ekoloških organizacija koji se suočavaju sa nekim ekološkim izazovima, poput meštana sela Dadince.

„Zajedno sa drugim organizacijama i udruženjima, Studenac je stao u odbranu Rupske reke, Sopotnice, Pustinjske reke, Tripušnice i mnogih drugih reka kojima preti izgradnja mini hidroelektrana“, kaže Aida.

Ona navodi da je njen motiv u stvari potvrda da se zalaganje za opšte dobro uvek isplati.

„Naš aktivizam se prepoznaje kao želja za očuvanjem prirode Zlatara i unapređenjem kvaliteta života svih nas je motivacija koja nas pokreće u svemu što radimo unutar naše zajednice“.

Poruke su stigle i do predsednika

Sestre Paljevac postale su poznate široj javnosti kada su dočekale predsednika Srbije u Novoj Varoši tokom kampanje protiv izgradnje rudnika litijuma u Loznici. One su na skupu za predsednika nosile transparente „Rio Tinto, marš iz Srbije” i „28 % više Nove Varoši nije za piće i sadrži fekalije“. Zatečeni su bili svi, pa i policija koja ih pretresala, čak su aktivisti SNS pokušai da uzmi transprente ali su ih na kraju pustili da iskažu svoj stav.

„Htele smo da iskoristimo veliki broj medija u tom trenutku kako bismo ukazale na zaista neophodne izazove naše opštine, ali i države koji iziskuju hitno rešenje. Čak 28 odsto vode za piće na teritoriji opštine Nova Varoš je mikrobiološki neispravno, prema podacima Batuta“.

Povezane vesti

Aida ističe da su ovim činom htele želela da pokažemo kako u malim sredinama ipak ne vlada  jednoglasje već da postoje pojedinci koji istupaju iz mase.

„Moć pojedinca naspram mase je vrlo često zanemarena, posebno u malim sredinama u kojima uglavnom vladaju monotoni obrasci ponašanja“.

Aida smatra da i običan čovek može da učini dosta kako bi pomogao očuvanju životne sredine čak iako nije aktivista.

„Svako od nas uvek može da učini nešto na ličnom nivou kako bi unapredio kvalitet svog života ali i zajednice koja ga okružuje. Za početak, dovoljno je makar selektovati kućni otpad, uključiti i najmlađe članove zajednice u te sitne, svakodnevne aktivnosti, kao što je smanjenje jednokratne plastike u domaćinstvu. Na taj način stvaramo dobre navike i učimo kako se brine o sebi, drugima i životnoj sredini“.

Kada je u pitanju država Aida ističe poštovanje zakona i odgovornost.

„Neophodno je poštovati već postojeće zakone, sprovoditi ih u delo i na taj način podsticati odgovornost. Delovanjem na odgovoran način, država daje dobar primer i društvu i pojedincu“.