EBRD: 18 miliona evra za dekarbonizaciju daljinskog grejanja u Kragujevcu

Ekonomija 02. jul 202113:05 3 komentara
N1/ Milan Nikić

Kragujevac će dobiti kredit od 18 miliona evra od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za dekarbonizaciju sistema daljinskog grejanja, saopštio je EBRD.

Kreditom će se finansirati demontaža kotlova na ugalj u gradskom sistemu daljinskog grejanja, ugradnja novih kotlova na prirodni gas i sanacija otvorene deponije pepela, navodi se u saopštenju.

Povezane vesti:

EBRD će takođe finansirati i tehničku podršku koja će biti obezbeđena za preduzeće za daljinsko grejanje kako bi se nastavila dalja dekarbonizacija sistema i uvođenje obnovljivih izvora energije.

Kako se dodaje, u koordinaciji sa Evropskom unijom, EBRD će takođe pomoći Srbiji u pripremi nacionalnog energetskog i klimatskog plana.

Planom će se definisati ciljevi za smanjenje emisije ugljendioksida, povećanje energetske efikasnosti i povećanje udela obnovljivih izvora energije do 2030. godine.

„Drago nam je što podržavamo Srbiju u ostvarivanju svojih ‘zelenih’ ciljeva, posebno u sektoru daljinskog grejanja. EBRD sarađuje sa vladom na razvoju projekata koji vode ka dekarbonizaciji i uvođenju obnovljivih izvora u sisteme daljinskog grejanja i nadamo se da će Kragujevac biti među prvima od mnogih gradova u Srbiji koji su postigli ove ciljeve. Ovaj projekat bavi se hitnim pitanjem zagađenja vazduha i očekujemo da će postaviti osnove za zeleniju i zdraviju budućnost grada“, rekao je Mateo Kolanđeli, regionalni direktor EBRD-a za zapadni Balkan i šef kancelarije u Srbiji.

Gradski sistem daljinskog grejanja jedan je od glavnih izvora zagađenja vazduha u Kragujevcu, a neefikasni i zastareli kotlovi na ugalj nalaze se u blizini centra grada i nanose ozbiljnu štetu životnoj sredini, kažu u EBRD.

Ističu da zagađenje vazduha dodatno pogoršava nepokrivena deponija pepela, koja ne samo da emituje čestice pepela u vazduh, već i zagađuje zemljište i podzemne vode.

EBRD navodi da će kredit pomoći da se u potpunosti eliminiše ugalj iz kragujevačkog sistema daljinskog grejanja zamenom kotlova za ugalj novim kotlovima na prirodni gas koji su u skladu sa EU standardima i sanacijom deponije za odlaganja pepela.

„Očekuje se da će ovo imati ogromne koristi za životnu sredinu, uključujući smanjenje emisije ugljendioksida u sistemu grejanja za 66 procenata, sumpor dioksida za 100 procenata, azotnog oksida za 89 procenata i PM za 100 procenata, uz uštedu vode od 55 procenata“, navodi se u saopštenju.

Novi kotlovi će takođe okončati proizvodnju pepela i s tim povezano zagađenje vode.

EBRD je do sada uložila više od 6,6 milijardi evra u 286 projekata u Srbiji. EBRD se fokusira na podršku razvoju privatnog sektora, unapređenju javnih komunalnih usluga i na prelazak na zelenu ekonomiju.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare