Podela 10.000 dinara pred izbore ne rešava probleme: Reakcije na Vučićevu najavu davanja iz budžeta

Ekonomija 29. okt 202318:51 53 komentara
siromaštvo narodna kuhinja
N1

Isplata 10.000 dinara za korisnike socijalne pomoći će svakako pomoći tim ljudima, ali socijalna politika je mnogo ozbiljnija oblast i zahteva mnogo više razgovora i promišljanja na koji način mi hoćemo da rešavamo probleme siromaštva i socijalne isključenosti u Srbiji, a ne da pred izbore isplatimo po 10.000 dinara i time predstavimo da smo sve rešili, kaže za portal N1 Danilo Ćurčić iz Inicijative za ekonomska i socijalna prava A11, komentarišući najavu predsednika države o isplati nove državne pomoći početkom decembra.

„Oko 1. decembra korisnicima socijalne pomoći isplatićemo po 10.000 dinara“, najavio je u nedelju predsednik Srbije Aleksandar Vučić u jutarnjem programu TV Prva.

To je, za 170.000 građana, kako je rekao – „ogroman novac, jer socijalna pomoć koju primaju nije mnogo veća od toga“.

„To su lica u stanju socijalne potrebe“, naveo je Vučić.

Predsednik Srbije najavio je da će još 51.000 građana dobiti pomoć od 10.000 dinara, mada iz izjave nije jasno da li se ova pomoć odnosi na korisnike takozvane „tuđe nege i pomoći“ ili na osobe koje neguju slepe, dementne i teško bolesne starije građane.

„Pomoć ide i licima – e sad kako se to tačno naziva, to su oni za pružanje nege drugim licima, a tu ima 51.000 lica – to su uglavnom slepa lica, dementne osobe i starija lica sa neizlečivim bolestima. Njih je 51.000 i oni će dobiti po 10.000 dinara, a tu su prosečna davanja izmedju 13.000 dinara i 30.000 dinara“, naveo je Vučić.

Iz ove izjave nejasno je koji građani će imati pravo na ovu pomoć, pošto, prema podacima Fonda PIO, u Srbiji ima 76.000 korisnika naknade za pomoć i negu drugog lica, koja iznosi 26.055,06 dinara.

Pravo na naknadu za tuđu negu i pomoć imaju osiguranici, kao i penzioneri, ali imaju i deca za koju isplata ide preko drugih institucija.

Novac nije predviđen rebalansom

Isplata ove novčane pomoći najsiromašnijim građanima Srbije nije bila predviđena ni budžetom, ni rebalansom za 2023. godinu. Kao što ni davanje od 20.000 dinara za penzionere nije bilo uračunato u rebalans i najavljeno je odmah po njegovom usvajanju u Skupštini.

„Septembarski rebalans poslednji je formalni revidirani plan budžetske potrošnje za 2023, usled čega ga koristimo kao osnov za analizu promena koje će se dogoditi u 2024. godini. Treba, ipak, imati u vidu da su, svega nekoliko dana nakon što je Skupština usvojila ovogodišnji rebalans, najviši državni zvaničnici najavili novu jednokratnu pomoć penzionerima od po 20.000 dinara koja njime uopšte nije bila predviđena, usled čega se ni on ne može smatrati potpuno verodostojnim planom trošenja za tekuću godinu. Ukupan trošak ove mere procenjujemo na oko 33 milijarde dinara, što je iznos za koji bi trebalo uvećati limit rashoda iz rebalansa 2023. godine“, ukazao je Fiskalni savet u svojoj oceni budžeta za 2024. godinu.

Uzgred, ni budžetom za iduću godinu, nisu predviđena vanredna davanja.

„Važno je napomenuti da predlogom budžeta za 2024. nisu predviđene nove jednokratne i neselektivne mere pomoći stanovništvu (mladima, penzionerima, bonuse zaposlenima u javnom sektoru i sl), što će biti ključni preduslov za ostvarenje projektovanog nivoa budžetskih rashoda u narednoj godini“, naveo je Fiskalni savet u oceni budžeta za 2024.

Ćurčić: Ovo je prilično nesrećna socijalna politika

Danilo Ćurčić iz Inicijative za ekonomska i socijalna prava A11 za portal N1 kaže da je „prilično nesrećna socijalna politika koja se vodi na taj način da predsednik države odjednom najavi 10.000 dinara pomoći“.

„I da to bude jedina mera koju imamo kao nekakvo unapređenje socihjalne politike. Mi godinama pričamo o tome da je novčana socijalna pomoć izuzetno niska i da nije dovoljna da ljudi koji primaju socijalnu pomoć žive u dostojanstvu“, ukazuje Ćurčić.

Godinama, kaže, ističu brojne probleme koji postoje u sistemu socijalne zaštite – od socijalnih karata, od prekida novčane socijalne pomoći tri meseca za radno sposbne korisnike i niza drugih  problema koji postoje.

„I zapravo do sada nismo imali prilike da imamo sagovornika koji će izaći sa nekim predlogom i ponuditi alternativu celom ovom sistemu. Zato uz činjenicu da će ovo svakako pomoći ljudima koji će primiti ovih 10.000 dinara, socijalna politika je mnogo ozbiljnija oblast i zahteva mnogo više razgovora i promišljanja na koji način mi hoćemo da rešavamo probleme siromaštva i socijalne isključenosti, a ne da pred izbore isplatimo po 10.000 dinara i time predstavimo da smo sve rešili“, kaže Danilo Ćurčić.

Pročitajte još:

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare