Hotel Slavija kroz vekove – od izgradnje do privatizacije

Vesti 19. jan 202406:42 6 komentara
Vesna Lalić/Nova.rs

Naskon privatizacije Hotela Slavija u sentru Beograda, sva tri objekta kompleksa na istoimenom Trgu u vlasništvu su kompanije Matijević. Ako se obistine najave novog vlasnika Hotel Slavija nastaviće da radi, samo u novom ruhu.

Jedan od suvlasnika kompanije Zoran Matijević rekao je za N1 da će Slavija Lux sigurno ostati hotel i da će biti renoviran, dok će se za Slavija 1 i Slavija 2 tj. objekat kule tražiti mišljenje građevinske struke o tome da li mogu biti renovirani ili će se graditi novi.

Slavija Lux bi, prema njegovim najavama, trebalo da bude u funkciji već ove godine, a ostatak bi se pripremio za prijem gostiju za specijalizovanu međunarodnu izložbu EKSPO 2027.

Ukoliko se planovi novog vlasnika realizuju, hotel Slavija, koji je izgrađen davne 1962. godine, nastaviće sa radom, samo u novom ruhu.

Na sajtu hotela navodi se da je izgradnja prvobitnog hotela Slavija započeta još davne 1882. godine, a da je dovršen 1888. Hotel je imao kafanu, trpezariju, salu za priredbe, pa čak i „mjuzik-hol“.

U to vreme, mesto na kome se nalazi „Slavija“ bilo je poznato pod imenom Simića majur. To je bila močvara na dalekoj periferiji varoši, a svedoci tih vremena zapisali su da je tada, umesto današnjeg ispijanja kafe uz kasato sladoled sa pogledom na fontanu, glavna zabava Beograđana koji su dolazili u ovaj kraj bio lov na patke.

Prve goste hotel je primio avgusta 1888. godine, dok je svečano otvaranje bilo tek u novembru iste godine.

Na sajtu hotela navodi se i da se jedno vreme tu hranila i Draga Mašin, dok je još stanovala u neposrednoj blizini. Pred Prvi svetski rat u hotelu su stalno gostovali čuveni šabacki svirači Cicvarići.

Hotel je srušen za vreme bombardovanja 6.aprila 1941. godine, a 1962. godine, povodom Prvenstva Evrope u atletici, izgrađen je današnji hotel Slavija. To je bila jedna od značajnih i većih sportskih manifesatacija u Beogradu toga vremena.

Kasnije je proširen i delom u Makenzijevoj, da bi u novije vreme bio izgrađen i hotel „Slavija Lux“ ( današnji Slavija Garni), preko puta u Svetosavskoj ulici.

Zbog pristupačnih cena hotel je ranije bio vrlo atraktiv i za studente, koji su ga birali kao smeštaj ukoliko ne dobiju dom.

Kroz istoriju hotel Slavija bio je dom i ugroženima u poplavama. Tako je u njemu nakon poplava 2014. godine bilo smešteno 400 stanovnika Obrenovca nakon evakuacije iz poplavljenih domova.

U ovom hotelu organizovane su i brojne konferencije, skupovi, a godinama je u njemu vikendom je održavan i sajam antikviteta.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare