Rokfeler centar podiže vas na 245 metara iznad Njujorka da biste napravili legendarnu fotografiju

Lifestyle Forbes 18. dec 2023. 07:04
featured image

18. dec 2023. 07:04

Rokfeler centar (Rockefeller Center) u Njujorku lansirao je interaktivno iskustvo koje omogućava posetiocima da i sami naprave legendarnu fotografiju iz 1932. na kojoj se nalazi 11 radnika na čeličnoj gredi tokom izgradnje čuvenog nebodera.

Oni koji nemaju problem s visinom sede na replici čelične grede na 69. spratu zgrade 30 Rokefeler Plaza. Operater pritisne dugme, a greda ih podiže 12 metara iznad vidikovca, zatim se rotira za 180 stepeni kako bi se video Central Park i dalje, a sve na visini iznad 800 stopa (245 metara).

Vožnja može da primi sedam osoba istovremeno. I da, nose sigurnosne pojaseve, iako to može malo da uteši one koji više vole da stoje čvrsto na zemlji. „Obećavam. Smeškam se unutra“, napisao je jedan korisnik Instagrama koji je probao ovo iskustvo.

Atrakcija je pokrenuta 1. decembra. Tišman Spejer propertis (Tishman Speyer Properties), kompanija za nekretnine koja stoji iza Grede (The Beam), očigledno je osmislila iskustvo odlično za doba društvenih mreža („thebeam“ je već hešteg na Instagramu). Posetioci ostavljaju svoje telefone i druge uređaje za snimanje u posebnim ormarićima, ali dobijaju digitalnu fotografiju kao suvenir.

Ulaznice za „The Beam“ koštaju 25 dolara kao dodatak na cenu ulaznice za vidikovac Top of the Rock, koji pruža neometan pogled na njujorški horizont bez potrebe za nošenjem sigurnosnog pojasa. Cene ulaznica za Top of the Rock kreću se od 40 do 55 dolara za odrasle; 38 do 53 dolara za odrasle starije od 62 godine; i 34 do 49 dolara za decu (cene zavise od perioda tokom dana).

Iako „The Beam“ podiže posetioce unutar zaštitnih staklenih zidova vidikovca, fotografije mogu izgledati kao da prikazuju hrabre duše koje sede više od 240 metara iznad Njujorka. Na nekim fotografijama teško je reći da li su privezani.

„Moje srce je preskočilo pre nego što sam primetila pojaseve“, komentarisao je korisnik Instagrama.

London već nudi sličnu atrakciju/foto: Evening Standard / Eyevine / Profimedia

Priča iza legendarne fotografije

Na originalnoj crno-beloj fotografiji, nazvanoj „Ručak na vrhu nebodera„, grupa smelih radnika deli ručak i cigarete na visini od 850 stopa (260 metara) iznad krovova Njujorka, dok im noge vise s grede.

Fotografija, marketinški trik za promociju novog art deko nebodera, privukla je opštu pažnju kada je Njujork Herald Tribjun prvi put objavio 1932. godine. Postala je jedna od najvećih ikona fotografije 20. veka.

Takođe se smatra simbolom hrabrosti i doprinosa imigranata, budući da su radnici koji su gradili zgradu uključivali Amerikance poreklom iz Irske, irske doseljenike, Italijane, Skandinavce, Istočnoevropljane, Nemce i Mohavk Indijance iz Kanade, prema podacima Centar magazina koji izdaje Rokfeler Centar.

Neki su nagađali da je slika lažna i da je napravljena u tamnoj sobi. Nije poznato ko je uslikao. Ali, irski filmski reditelj Šon Okulen (Seán Ó Cualáin), čiji nagrađivani dokumentarni film iz 2012. „Men At Lunch“ prati istoriju ove čuvene fotografije, potvrdio je njenu autentičnost.

Lesli Kac, saradnica Forbes