Cerska bitka: Nesvakidašnje junaštvo i stradanje Čeha i Slovaka iz 28. Praškog puka

Vesti 09. sep 202318:53 8 komentara
P.V.P.

Ovih dana navršilo se 109 godina od Cerske bitke. Dok je malo ljudi iz Srbije koji ne znaju za Cersku bitku i junaštvo srpske vojske protiv nadmoćnijeg Austro-ugarskog osvajača, verovatno je sličan broj onih koji ne znaju za nesvakidašnje junaštvo i žrtvovanje, ne srpskih, već čeških i slovačkih boraca.

Radi se o pripadnicima 28. Praškog puka, koji je bio i prva jedinica u napadu trupa Austro-ugarske. Shodno imenu deo puka je bio sastavljen od boraca iz današnje Češke i Slovačke koji nisu želeli da ratuju sa slovenskom braćom.

Bio je to period razvijanja panslovenske svesti, solidarnosti među sličnim narodima i želje da se izađe iz Austro-ugarske imperije.

Neverovatno hrabri Česi i Slovaci, odbili su da napadnu Srbe i umesto sa oružjem na gotovs, izašli su iz rovova sa praznim puškama pevajući pesmu „Hej Sloveni“. Želeli su da se predaju neprijatelju koga su smatrali bratskim narodom, međutim, njihovu želju osujetili su preostali vojnici koji su ih pobili pucavši im u leđa.

Poginuli Slovaci i Česi sahranjeni su u kosturnici spomen parka Tekeriš na Ceru zajedno sa nastradalih 3.500 srpskih ratnika.

Tamo se nalazi i spomen ploča na kojoj piše:

„Neka i ovaj kamen svedoči i pokolenjima priča o visokoj svesti čehoslovačke braće koji su u Austrijskom nasrtaju 1914. godine sa pesmom „Hej Sloveni“ ne ispalivši puške padoše da i od njihove krvi i krvi naših vitezova sa kojima ovde zajedno počivaju nikne sloboda našoj i njihovoj otadžbini.
Slava mučenicima 28. Praškog puka“.

Spomen ploča postavljena je na Vidovdan 1928. godine kada je i otvoren spomen park na Tekerišu. Kako je to izgledalo pre 95 godina možete da pogledate ovde.

Wikipedia

Na spomen-kosturnici koja izgleda kao pravi planinski kameni vis, sa prednje strane nalazi se veliki zlatno-crveni grb Srbije sa krunom i tekstom „Vaša dela su besmrtna“. Na postamentu spomenika nalazi se nekoliko spomen-ploča: palim borcima – od oficira i ratnika rodoljuba Podrinaca; vojvodi Stepi od udruženja Podrinaca; vojvodi Putniku od udruženja rezervnih oficira i ratnika i „čehoslovačkoj braći“, vojnicima 28. praškog puka.

Severno od kosturnice nalazi se nekadašnja kapela, u koju je posle Drugog svetskog rata Narodni muzej iz Šapca postavio izložbu o Cerskoj bici.

Pred ulazom u Muzej postavljene su 1989. godine biste vojvoda Radomira Putnika, Stepe Stepanovića, Živojina Mišića i Petra Bojovića.

Povezane vesti

Povodom 100 godina bitke 2014. godine postavljene su i biste kralja Petra I Karađorđevića, zatim Aleksandra I Karađorđevića tadašnjeg regenta, a kasnije kralja Jugoslavije. Na ulazu u kompleks je podignuta i spomen-česma od kamena sa klupama i porcelanskom slikom vojvode Stepe Stepanovića i mesto sa spomen-pločom gde je presađena breskva koja je nikla iz grla poginulog ratnika, nazvana „Vojnikova šantelija“.

Cerska bitka vođena od 16. do 20. avgusta 1914. godine bila je prva bitka Prvog svetskog rata u kojoj je pobedila srpska vojska. Ujedno to je bila i prva pobeda saveznika u Velikom ratu.

Srpskom armijom je komandovao Stepa Stepanović koji je zbog znalačke pobede nad delom Pete austrougarskem armije, pod komandom generala Liberijusa fon Franka, unapređen u čin vojvode.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare