Penicilin – najznačajnije otkriće mikrobiologa Aleksandra Fleminga

Zdravlje 20. sep 202118:24 7 komentara
Shutterstock

Škotski mikrobiolog i profesor bakteriologije u Londonu, kasnije i direktor Instituta za vakcine, Aleksandar Fleming, 21. septembra 1928. godine izolova je iz gljive penicilijum notatum prvi antibiotik - penicilin.

Njegovo otkriće nije korišćeno sve do Drugog svetskog rata, kad su ga britanski fiziolog i biohemičar Ernst Boris Čejn i australijski doktor Hauard Volter Flori primenili u lečenju infekcija. Fleming je 1944. godine sa njima podelio Nobelovu nagradu za medicinu.

Industrijska proizvodnja ovog antibiotika počela je 1943. godine.

Povezane vesti

Sva Flemingova otkrića dogodila su se slučajno, govorio je naučnik.

Na putu za vakcinu prvo je otkrio enzimski protein lizozim 1922. godine, nakon što je kinuo u inficiranu Petrijevu šolju u laboratoriji. Nekoliko dana kasnije, Fleming je otkrio da je bakterija počela da nestaje.

Flemingove laboratorije bile su u neredu, što se pokazalo kao prednost. Kada je tokom 1928. godine pregledao laboratoriju otkrio je čudnu pojavu.

Pošto je svaki deo eksperimenta pomno pregledao pre bacanja primetio je koloniju gljivica u jednoj šolji punoj bakterije stafilokokus aureus.

Kada je detaljnije proučio koloniju, primetio je citolizu potencijalno veoma štetne bakterije, odnosno njeno uništavanje. Odmah je shvatio značaj eksperimenta, ali je otkriće u prvi mah potcenjeno.

Fleming je čak procenio da, zbog neefikasne proizvodnje i sporog delovanja, lek, neće biti efikasan u medicini.

Međutim, druga dva naučnika Hauard Valter Flori i Ernst Boris Čejn usavršili su penicilin u efikasnu formulu, što je dovelo do njegove masovne proizvodnje tokom Drugog svetskog rata.

Zbog ovog dostignuća, Fleming je dobio titulu ser, a Nobelovu nagradu je dobio zbog zalaganja u stvaranju penicilina, koji je spasao milione života u Drugom svetskom ratu.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare