„Investitori će umesto institucija kontrolisati šta se i gde gradi“

Ekonomija 19. jul 202312:34 13 komentara
Zemljište, parcela, zemlja, prostorni plan, prostor, panorama,
Shutterstock

Brojne organizacije, udruženja građana kao i sami građani koji su potpisnici peticije "Stop otimanju zemljišta" apeluju na narodne poslanike da glasaju protiv predloga izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji smatrajući da bi se na taj način "zemljište u javnoj svojini poklanjalo stranim licima".

„Predlog Zakona o planiranju i izgradnji predstavlja nov talas legalizovane pljačke javne svojine za račun malobrojnih, privilegovanih i bogatih, sa nesagledivim posledicama po ekonomiju, javni budžet i društvo u celini“, navodi se u saopštenju.

Kako se ističe u saopštenju, predlog Zakona predviđa ukidanje naplate za konverziju zemljišta kojom se pravo korišćenja prevodi u pravo svojine nad zemljištem.

„Time se zemljište u javnoj svojini praktično poklanja domaćim i stranim licima koji su pravo korišćenja nad hektarima građevinskog zemljišta stekli, u velikom broju kroz sumnjive privatizacije i kupovinu društvene i državne svojine i preduzeća. Ukidanje naknade za konverziju zemljišta omogućava da svako sa pravom korišćenja nad zemljištem u javnoj svojini, besplatno postane vlasnik našeg dragocenog zajedničkog resursa“, naglašavaju potpisnici peticije.

Potpisnici peticije podsećaju da je Savet za borbu protiv korupcije potvrdio da je aktuelni predlog zakona protivan javnom interesu i Ustavu, kao i da je apelovao na Vladu da poništi odluku o ukidanju naknade.

U Zakonu se predlaže dodavanjne faznog planiranja u kome se planovi najvišeg reda mogu menjati u bilo kom trenutku na zahtev investitora, čime bi se strateško planiranje obesmislilo. Takođe, uvodi se mogućnost izgradnje bez procene uticaja na životnu sredinu kompletnog projekta, navodi se u saopštenju.

„Ovim Zakonom je provučena odredba po kojoj je samo investitor zainteresovana strana izgradnje, pa se tako građani koji su pogođeni pogrešnim projektima ne mogu žaliti. Zakon predvidja i uvođenje nacionalne Agencije za prostorno planiranje čiji će glavni izvor finansiranja zavisiti od donacija privatnog sektora, odnosno investitora. To znači da će investitori, a ne institucije, planski dokumenti i građani uticati i kontrolisati šta se, gde, i na kakav način gradi po Srbiji što je alarmantno“, objašnjava se.

Prethodni pokušaj da se smanji cena konverzije zemljišta zaustavio je Ustavni sud 2013. godine proglasivši ga neustavnim.

Povezani video:

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare