GIZ: Od početka pandemije regularne migracije u padu

Svet 27. okt 202111:49 0 komentara
N1

Regularne migracije stanovništva su od početka pandemije u padu, ali su izazvale nedostatak kvalifikovanih radnika, kao i pad potražnje, poručeno je na događaju "Efekti globalne pandemije na implementaciju postojećeg zakonskog okvira za regularnu migraciju: primer Nemačke’’, saopšteno je danas iz Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ.

U razgovorima su učestvovali predstavnici različitih institucija Srbije i Nemačke pod okriljem globalnog programa „Migracije i dijaspora“ (PMD), koji u Srbiji, u ime nemačkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) sprovodi GIZ.

Povezane vesti

Kako se navodi, cilj događaja je obezbeđivanje prostora za neposrednu razmenu podataka, uvida iz rada i dobrih praksi između nadležnih institucija u Srbiji i Nemačkoj tokom pandemije, i na taj način omogućavanje jasnije slike uticaja koji je pandemija imala na redovne migracione tokove između Srbije i Nemačke.

„Želeli smo da omogućimo uslove za bolje razumevanje procesa upravljanja regularnim migracijama u neizvesnim okolnostima i time doprinesemo stepenu pripremljenosti naših partnera za izazove koji stoje pred nama, kako sada tako i u budućnosti“, izjavila je savetnica na programu „Migracije i dijaspora“ Katarina Peško.

Predstavnici Nacionalne službe za zapošljavanje, Konzulata nemačke ambasade u Beogradu, nemačkog Ekonomskog instituta iz Kelna, nemačke Savezne agencije za zapošljavanje i Programa „Migracije i dijaspora“ saglasili su se da novi zakonski okvir koji je stupio na snagu u martu 2020. godine pruža niz kvalitetnih smernica i olakšava učesnicima samog procesa da sagledaju mogućnosti i potencijal regularnih migracija.

Nemački predstavnici su istakli nedostatak kvalifikovanih radnika, ali i pad same potražnje u odnosu na period pre pandemije, istakavši da je upravo to uticalo na značajan pad izdatih radnih viza u 2020. i 2021. godini.

Usled nastavka pandemije koja ograničava globalne migracije biće veliki izazov doći do rešenja koja će olakšati procedure regularnih migracija, poput nastavka procesa digitalizacije, pa i procesa izdavanja viza, informisanja poslodavaca i izgradnje infrastrukture, zaključili su učesnici.

Predstavnici srpskih institucija su se saglasili da je nedostatak određenih profila kvalifikovane radne snage prisutan i na srpskom tržištu rada, stoga im je dijalog s nemačkim kolegama na tu temu omogućiio i razmenu ideja o mogućem načinu prevazilaženja ovih izazova.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!