Katar 2022: Vrhunska kontrola i vrhunski napadači

Vesti 20. dec 202214:16 3 komentara
Buda Mendes/Getty Images

Svetsko prvenstvo u Kataru je završeno i stručnjaci će tek analizirati šta je ovo takmičenje donelo što se sam igre tiče. Logično je, naravno, da na kraju pobedi najbolji, ali je uvek zanimljivo probati, na prvu loptu odgovoriti, koji su detalji donosili prevagu na Mundijalu?

Piše: Vladimir Živković

Decenijama unazad do vrha dolaze oni koji imaju najbolju organizaciju igru i plan da svoje ideje pretvore u rezultat. To je značilo da su nekada najbolji bili oni koji možda nisu igrali najlepši fudbal, ali se shvatanje igre među navijačima menjalo tokom decenija, tako da je danas opšte prihvaćeno da je postizanje dobrog rezultata njihovog tima ili reprezentacije – najvažnije.

Povezano

Samim tim, podrazumeva se da podržavate tim i ako je igra često dosadna, nezanimljiva, monotona…

Opšti utisak je da je takmičenje u Kataru bilo veoma zanimljivo i ujednačeno i da su se reprezentacije iz tzv. ostatka sveta približile Evropljanima i Južnoamerikancima.

Jedan od najboljih utisaka je Maroko koji je tokom svih sedam utakmica izgledao kao ekipa koja ima jasan plan i pokušava da ga sprovede u delo.

Japan je pobedio Španiju i Nemačku perfektnom transformacijom, a samo dve selekcije nisu osvojile nijedan bod – Katar i Kanada, koja je opravdala učešće odličnom utakmicom na startu protiv Belgije na čiji gol su uputili čak 21 šut.

Saudijska Arabija je odigrala fascinantnu utakmicu sa Argentinom koja je na vreme opomenuta i posle je odličnom igrom došla do trofeja.

Kao i uvek na ovakvim takmičenjima, bilo je i onih koji su razočarali. Pre svega su to Nemačka i Belgija, pa i Španija. Na njihovim primerima se pokazalo da nedostatak klasičnog i kvalitetnog napadača ne može da se nadoknadi na drugi način.

Bono i odbrana Maroka
Foto von Ulrik Pedersen/DeFodi Images

Belgija je postigla samo jedan gol, imala je u napadu Batšuaija koji je daleko od kvaliteta koji je potreban ekipi koja želi u završnicu. Promašaji Lukakua u finišu utakmice sa Hrvatskom praktično su eliminisali Belgiju i poslali protivnika u završnicu.

Nemačka je platila veliku cenu nedostatku klasičnih i kvalitetnih napadača. Tomas Miler nije devetka, u Bajernu je ove sezone postigao samo dva gola i može u taktičkom smislu da bude koristan i otvara prostor saigračima, ali na ovom nivou – potreban je napadač koji daje golove. To svakako nije Filkrug, koji je do ove sezone igrao u drugoj ligi! Verner je povređen, a Haverc takođe nije klasičan napadač. Ni Miroslav Klose nije uvek bio napadač svetske klase. U sezoni 2009/10. u prvenstvu je dao tri gola za Bajern, ali je na SP u Južnoj Africi postigao četiri.

Španija je i na ovom takmičenju non-stop imala loptu u svom posedu, ali je retko šutirala na gol. Ne računajući utakmicu sa Kostarikom na startu, koju su ubacili u mašinu, Furija je na sledeće tri utakmice imala: tri, pet i dva šuta u okvir gola. Okolo, naokolo, pa opet u krug, na ovom takmičenju nije bilo dovoljno. Ne znači da su Španiji trebali bolji napadači od Morate i Asensija (mada bi bili poželjni), ali njihova želja da drže loptu, deluje da prevazilazi želju da je šutnu na gol.

Opšta je ocena da je i hrvatskom timu nedostajao kvalitetniji napadač. Ni Žiru ne spada u najbolje napadače na svetu, ali je i davao golove i radio za ekipu, olakšao je poziciju Mbapea i generalno je uradio ozbiljan posao.

Guliver

I novi svetski prvak Argentina je delovala mnogo opasnije kada je u špicu bio Alvarez, jer sa njim u timu svima bilo lakše, a pre svega Mesiju.

Rišarlison je bio solidan, negde na svom realnom nivou, postigao je tri gola, ali Brazil je realno uvek imao bolje „devetke“.

I na kraju, ono što može sve da nas obraduje, je pobeda napadačkog fudbala.

Biće i u budućnosti ekipa koje će se provlačiti, ali je i ovaj Mundijal pokazao da pobeđuju:

1. fudbalski pametni
2. organizovani
3. oni koji umeju dobro da igraju i još bolje napadaju.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare