Da li su teretane za maloletnike i kada je potrebna saglasnost roditelja?

Lifestyle 20. maj 202319:00 > 19:22
Foto: Shutterstock

Bavljenje fizičkom aktivnošću je neophodno za pravilan razvoj, ali deca u adolescentnom dobu treba da izbegavaju dizanje tegova sa većim težinama.

Pustiti svoje dete u teretanu ili ne jedno je od pitanja koje muči veliki broj roditelja maloletne dece.

Kao što je često u životu i ovde ne postoji kategoričan odgovor da ili ne, već je pre svega, kako kažu stručnjaci, pitanje mere. I godina.

Fizioterapeut, sagovornik portala N1, kaže da maloletna deca mogu da vežbaju u teretanama. Naravno u skladu sa godinama i muskulaturom, odnosno stepenom razvoja deteta.

„Potrebno je paziti na izbor vežbi odnosno koliko opterećuju mišiće i zglobove. U teretanama je osim sa tegovima moguće raditi razne vežbe istezanja i jačanja. Kao i u svemu, pitanje mere i stručnosti je važno. Svakako je potreban nadzor trenera jer deca umeju ponekad da preteraju u želji da imaju što bolje rezultate. To je problem i sa starijima. Ipak ne treba žuriti sa teretanom jer postoje i drugi načini vežbanja“.

Fizioterapeut Danijela Sudar kaže da odlazak u teretanu može, ali pod određenim uslovima.

„Teretana tek za decu od trećeg ili četvrtog srednje kada se dovoljno razviju. Ali i to ako moraju“, kaže Sudar za portal N1.

Suplementi mogu da izazovu katastrofu
Dok se oko dizanja tegova vode polemike, kada je u pitanju korišćenje suplemenata Sudar kaže da je to najveća opasnost.
„Kljukaju se glupostima, bez kontrole, a dostupno je svuda. To može da vodi do katastrofe jer može da utiče na najbitnije organe“.

Ona navodi da je sport neophodan i da na osnovu dugogodišnjeg iskustva može da kaže da pokret znači život.

„Sve drugo je katastrofa. Problem je što se ne objašnjava, da deca ne treba da idu u teretane tokom razvoja. Ako suviše rano krenu, staje se rastom. To su rezultati kliničkih ispitivanja“.

Kao najveći problem ističe želju pre svega dečaka da dobiju na masi, a to znači ponavljanje serija sa velikim opterećenjem. Iako ne može životno da ugrozi, u periodu kada deca naglo rastu, mogu da se jave problem sa razvojem koštano-zglobnog sistema, gustine kostiju ili kod formiranja hrskavica.

Manja masa bolji efekat

Nasuprot velikim težinama, Sudar predlaže veći broj ponavljanja sa manjom masom jer daje bolje rezultate. Popularna “defincija” daje vretenaste mišiće koji su lepi, ali još važnije i zdraviji.

„Ako tu naprave neku grešku, dolazi do poremećaja rasta i razvoja. Sklekovi su fenomenalni za razvoj i lep izgled celog tela. I ramena i lepeze i ruke. Sve jača. Ako se već ide u teretanu obavezno bi trebalo da između dve sprave imaju aerobno vežbanje, poput preskakanja konopca, skakanje, bicikla, trčanja, kardio program, istezanje”, poručuje Sudar i preporučuje tegove do tri kilograma za devojke, a pet za momke.

Povezane vesti

Ona ističe da je jako važno da deca vežbu pod nadzorom, ali da nije sigurna koliko je to slučaj u našim teretanama.

U sportskom centru Tašmajdan u Beogradu donja granica za početak vežbanja je 16 godina. U nekim privatnim teretanama moguće je i sa 14 godina krenuti u teretanu. Ipak, za tako nešto potrebno je odobrenje roditelja.

„Vežbači su uvek pod nadzorom trenera, deca pogotovo. Moguće je i raditi trening jedan na jedan odnosno sa ličnim trenerom“, rekli su u jednoj od teretana u Beogradu.

U drugoj teretani u Beogradu navode da je moguće da maloletnici vežbaju, ukoliko se poštuju preporuke profesionalaca. Ipak, ističu da za decu koja se još uvek razvijaju nije preporučljivo podizanje tegova kao ni dugački niz vežbi koje opterećuju mišiće i zglobove.

Povezane vesti

„Vežbanje u teretani nije samo podizanje tegova, u teretanama se sprovode i brojni treninzi koji su prilagođeni osobama u slaboj kondiciji i naravno deci. Svaki obučeni trener zna koje su vežbe prilagođene kom uzrastu i samo u saradnji sa njim svom detetu možete pružiti odgovarajući trening koji će biti podsticajan za pravilan rast i razvoj, a koji neće biti preveliko opterećenje za organizam koji se još uvek razvija“, smatraju u jednoj beogradskoj teretani.

Teretana je, kako kažu, odgovarajući prostor za vežbanje svih osoba u rasponu od 12 do 80 godina, a važan je odgovarajući program, a neki deluju podsticajno na podizanje tonusa mišića i ispravljanje držanja tela što je od velike važnosti za decu.

„Lagane vežbe i programi koji ne deluju opterećujuće na hrskavicu, zglobove i mišiće su brojni i pravljeni su skladu sa preporukama sportskih lekara i poznatih trenera. Ne treba oklevati ako dete želi da ide u teretanu, samo treba voditi računa o tome u koju teretanu dete ide, odnosno da li u teretani postoje programi namenjeni deci i da će dete biti pod stalnim nadzorom trenera“, piše na sajtu teretane.

Vežbanje pod nadzorom

Ipak, struka ukazuje da se rast kod devojčica najčešće završava do kraja osnovne škole, dok dečaci rastu i tokom srednje, što bi trebalo da bude granica za početak. Ono što ističu jeste zloupotreba, jer dok su vežbe jačanja blagotvorne, problem mogu da budu želje za „pumpanjem“ mišića.

„Estetika koju žele može da ošteti hrskavice, zglobove, kosti, ligamente, prekomerno lučenje mlečna kiseline. Zbog toga je potreban nadzor ali i razgovor roditelja sa decom kako bi se svi bolje razumeli“, kaže za portal N1 fizijatrica Tatjana Simeunović.