„Miris krvi koji ostaje“: Rat Izraela i Hamasa iz ugla reportera i snimatelja N1

Vesti 13. nov 202322:53 2 komentara

Ekipa televizije N1, reporter Branislav Šovljanski i snimatelj Slobodan Španić posetili su kibuc Beri u Izraelu, na samo četiri kilometara od granice sa Gazom, a koji su teroristi Hamasa razorili u napadu 7. oktobra. Naša ekipa provela je deset dana u Izraelu, a kako izgleda rat iz ugla novinara podelili su sa našim gledaocima u emisiji Global fokus.

„Ne vidite ono što može da se oseti tamo“, kazao je reporet Branislav Šovljanski govoreći o tome šta ne možemo da saznamo iz medija kada je reč o izveštajima izraelsko-palestinskog sukoba.

Prema rečima reportera N1, svaki deseti stanovnik kibuca Beri je ubijen.

„To što se desilo tamo je strašno. Kad vidite prevrnutu kolevku u kojoj je ubijena beba, kad vidite te krvave kuće, krvave zidove. Možete da pretpostavite kako je to i šta izgledalo. Kako su pokušali da se brane, kako otac te petočlane porodice iz ove kuće ima otvorenu fioku pored kreveta iz koje je izvadio pištolj ali su svi ubijeni. Ono što smo osetili kad smo ušli u kuću – to nam je ostavilo najjači utisak. U tu kuću smo ušli na kraju poslednji kad smo bili u kibucu Beri i to je miris krvi koji ostane“, kazao je Šovljanski. 

Podsetimo, kibuci su komune čije se malobrojno stanovništvo uglavnom bavi poljoprivredom. U Izraelu ih ima oko 270, a jedan od njih je Beri, na samo četiri kilometara od pojasa Gaze.

Oko 6.30 ujutru, 7. oktobra, između 120 i 200 terorista Hamasa iseklo je zaštitnu ogradu oko kibuca, i upalo unutra na motorima i kamionaetima, noseći automatsko oružje, ispričao je ekipi novinara iz inostranstva, među kojima je i reporter N1 Branislav Šovljanski, Rami Gold, jedan od desetorice stanovnika kibuca koji su ga branili od terorista.

Reporter ističe da su više puta menjali rutu puta tokom terenskog izveštavanja zbog vazušne opasnosti.

N1

Sa njim na terenu bio je i snimatelj N1 Slobodan Španić.

„Mesto zločina snimate onako kako ga vi videte. Tu što ste zatekli. Svaki detalj koji uspete da vidite trebalo bi da ga prikažete i napravite jednu artikulisanu sliku koja prikazuje atmosferu šta se tu ustvari desilo. Svaki rat nosi zlo i patnju i onda se to prikazuje kroz samu kameru bez problema“, ističe snimatelj N1.

Reporter Šovljanski naglašava da je prlikom izveštavanja sa ratišta neophodno da isključite emocije kako bi mogli da radite novinarski posao.

„Nema emocija. To vas možda stigne kasnije kada razmišljate o tome gde ste bili i šta ste videli“, kaže reporter. 

Ljudi iz kibuca koji su preživeli su jako uplašeni.

„Oni sa kojima smo razgovarali ne mogu da zamisle kako će da se vrate i da žive tamo. To je sad sve vojna zona. Izgubili su poverenje u državu jer država nije uspela da ih zaštiti“, ističe Šovljanski.

Atmosfera u Izraelu nije svuda ista i ona zavisi od toga gde se nalazite, kaže snimatelj Španić.

„U Tel Avivu je relativno normalna atmosfera – rade kafići, restorani. U Ašekelonu je jeziva atmosfera. Oni se nalaze na 7 kilometara od Pojasa Gaze i tamo čitave porodice žive u skloništu i kada nije sirena za opsanost i kada jeste“, ističe Španić.

Mišljenja i osećanja Izraelaca su podeljenja.

„Mi smo razgovarali sa ljudima na ulicama Tel Aviva koji kažu „naša vlada je kriva za ovo što se deslo, mi smo krivi što smo ih toliko dugo tlačili“. A ima onih drugih koji žele da vide krv, osvetu za ono što se desilo i koji u razgovoru kažu „mi njih moramo da zbrišemo sa zemlje““, kaže reporter N1.

„U Izraelu nema straha, jako malo se oseća. Više je bes uperen prema Hamasu. Oni jednostavno misle da je za sve kriv Hamas“, smatra snimatelj N1.

Rat informacijama

Informacije o stradanjima u Pojasu Gaze u Izraelu su zabranjene, ističe reporter N1 Branislav Šovljanski.

Al Džazira je zabranjena. Ne vide informacije u toj meri u kojoj vide svi ostali u svetu. One su ograničene i država iz strogo kontroliše. Vi ćete tamo svaki dan videti snimke šta se njima desilo 7. oktobra i ti snimci se puštaju do iznemoglosti“, objašnjva Šovljanski. 

Tamo domirina neki narativ ponosa, da oni moraju da vrate poverenje građana. U svakom ratu imate propagandukoja dominra, tako i ovde, kaže on.

„Samo je jedna novinarska ekipa od kada je počelo sve ovo ušla na sat vremena u Gazu. Vojska ih je uvela sa oklopnim transporterima. Tamo su snimili šta su imali da snime. CNN je na primer bio i tražili su im da pregledaju sve šta su snimili i da im kažu šta od toga da puste. Onda je CNN imao saopštenje gde su se ogradili od toga kako bi pokazali kako to izgleda na prvoj liniji fronta“, istakao je Šovljanski.

Snimatelj Španić ističe da je u Gazi humanitarna katastrofa.

„Veliki broj poginulih žena, dece. Nisam siguran koliko to dolazi do izraelskih medija“, zaključuje. 

Sve o sukobu Izraela i Hamasa čitajte u našem BLOGU.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare