„Nestali“ album Dejvida Bouvija „Toy“ uskoro pred publikom

Kultura 30. sep 202114:12 0 komentara
yjktjydjymdjmdytjymd
Profimedia/Peter Clay/face to face

Da li se sećate misteriozno "nestalog" albuma “Toy” Dejvida Bouvija iz 2001. godine? Upravo on je u fokusu pažnje muzičkih medija jer će zvanično postati dostupan javnosti kao deo hronologije Bouvijevog stvaralaštva od 1969. pa do 21. veka u okviru spektakularnog boks seta od 11 diskova i 18 vinila -“David Bowie 5 Brilliant Adventure”.

S obzirom da je rad na albumu „Toy“ bio jako važan samom Bouviju, kao zaseban događaj objavljivanje ovog albuma zakazano je za 7. januar 2022. – dan uoči Dejvidovog rođendana. Ova ploča ima zaista interesantnu istoriju. Na tom, kako ga često nazivaju, “izgubljenom” albumu iz 2001. su zabeležene i potpuno nove pesme, ali i nove verzije manje poznatih numera nastalih u periodu između 1964. i 1971. godine.

Koproducent albuma “Toy”, Mark Plati, za magazin Gardijan ploču opisuje kao neponovljivi biser radosti, žara i energije: “To je čist zvučni zapis muzike koju stvara umetnik potpuno uživajući u procesu”, kaže Plati. “Dejvid se sa vremenskom, iskustvenom i životnom distancom osvrnuo na svoj rad star decenijama, a onda ga osvežio potpuno novom perspektivom. Ponekad, Bouvi bi mi rekao – Mark, ovo je naš album – verovatno jer je prepoznavao koliko smo se zajedno posvetili ovom putovanju u prošlost koje nije bilo arhivski statično već veoma iskričavo stvaralačko iskustvo. Srećan sam što sada album zvanično pripada svima nama”, navodi Plati.

Album “Toy” sniman je u Menhetnu 2000., a na njemu se nalaze pesme kao što su “Liza Jane” – Bouvijev debi singl potpisan zvanično kao Davie Jones With the King Bees, zatim treći singl – “You’ve Got a Habit of Leaving” i “Silly Blue Boy” sa čuvenog albuma iz 1967.

 

Na ideju o ovoj ploči, Bouvi je došao 1999. kada je posle 30 godina ponovo izveo pesmu “Can’t Help Thinking About Me” u okviru Storytellers serijala kanala VH1. Bouvijev bend bio je inspirisan da ređe svirane pesme ponovo snimi u pravom “old school” maniru, kakav ih je i nadahnuo na nezaboravnom nastupu na Glastonberi festivalu 2000. godine.

“Toliko sam srećan i uzbuđen zbog ove spontane ideje i jedva čekam da sednem u taj klaustrofobični studijski prostor sa još sedam ljudi punih energije i počnem da pevam dok ne ostanem bez glasa”, napisao je Bouvi tada u svom dnevniku. Plan je bio da se u studiju ne sitničari previše, da svirka teče i ne čisti se mnogo od eventualnih nesavršenosti, a album je trebalo da bude objavljen spontano bez ikakvog unapred osmišljenog plana.

“Pesme su toliko žive i pune boja, jednostavno iskaču iz zvučnika”, rekao je Bouvi 2001. i dodao kako mu je teško da poveruje da su nastale pre toliko mnogo godina.

Ali, došlo je do odlaganja objavljivanja usled nesuglasica sa EMI/Virgin izdavačkom kućom, i Bouvi je u međuvremenu počeo da radi na eksperimentalnom novom albumu. Kasnije je postalo i javno poznato koliko je muzičar bio povređen odbijanjem izdavača da objavi album “Toy”, što je i dovelo do njihovog konačnog razmimoilaženja.

2011. godine “Toy” se pojavio na kratko na internetu gde ga je postavio izvesni Australijanac, i od tada se nije pominjao. Sve do danas.

Ceo album zvanično će biti deo novog box seta “David Bowie 5: Brilliant Adventure (1992–2001)”, zajedno sa remasterovanim “Black Tie White Noise” (1993), „The Buddha of Suburbia” (1993), “Outside” (1995), “Earthling” (1997) i “Hours” (1999). Specijalno deluks “Toy:Box” izdanje poštovaoce Dejvida Bouvija očekuje 7. januara 2022. sa mnoštvom raritetnh muzičkih i fotografskih momenata.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!