Rafa na Noleta u finalu pre finala

Rafa na Noleta u finalu pre finala Izvor: Clive Mason, Getty Images Sport
Rafael Nadal

Najbolji teniser sveta Rafael Nadal plasirao se u polufinale Vimbldona prvi put od 2011. godine.

Rafa je u četvrtfinalu posle preokreta pobedio Argentinca Huana Martina Del Potra sa 7:5, 6:7 (7), 4:6, 6:4, 6:4 u meču koji je trajao skoro pet časova.

Španac će se u borbi za finale sastati sa Novakom Đokovićem, koji je ranije savadao Keija Nišikorija.

Srbin u međusobnim duelima vodi sa 26:25, a Nadal je dobio poslednja dva duela u Madridu prošle i Rimu ove godine bez izgubljenog seta.

Na Vimbldonu se sastajali samo dva puta. Novak je u polufinalu 2007. predao meč kod rezultata 3:6, 6:1, 4:1 za Nadala, dok je 2011. godine Đoković slavio u finalu sa 6:4, 6:1, 1:6, 6:3.

U prvom setu Nadal je kod rezultata 4:3 imao dve brejk lopte, ali nije uspeo da oduzme servis Argentincu. Ipak, novu šansu je iskoristio u najbitnijem trenutku, u 12. gemu za vođstvo u setovima od 1:0.

U drugom setu viđene su samo dve brejk lopte i oba tenisera su bila maksimalna. Argentinac je svoju šansu iskoristio u devetom gemu, ali je Rafa već u sledećem izjednačio - 5:5.

Nadal je u taj brejku vodio sa 6:3, međutim, nije iskoristio tri set lopte, potom još jednu, što je Del Potru dalo krila i sa tri osvojena poena je izjednačio u setovima - 1:1 (9:7).

Set broj tri je bio skoro preslikan kao prethodna dva, a Argentinac je u poslednjem desetom gemu iskorsitio jedinu brejk loptu za vođstvo u setovima - 2:1.

Nešto uzbudljivije je bilo u četvrtom setu, kada je Nadal još jednom pokazao da se odlično nosi sa pritiskom. Španac je u petom gemu napravio brejk, u devetom je mogao da završi set, ali je Del Potro spasao dve brejk lopte. Međutim, Nadal je na svoj servis bio siguran za izjednačenje na 2:2.

Prvi do brejka u petom setu ponovo je došao Nadal za vođstvo - 3:2. Del Potro je u sledeća dva gema na servis protivnika imao ukupno pet prilika da se vrati, međutim, Španac je sve izdržao - 5:3.

Argentinac je bez izgubljenog poena smanjio na 5:4, ali je Nadal iskoristio prvu meč loptu za prvi plasman u polufinale Vimbldona od 2011. godine.

U drugom polufinalu sastaće se Kevin Anderson i Džon Izner.