Istorija se ponavlja - Vatreni u polufinalu!

Istorija se ponavlja - Vatreni u polufinalu! Izvor: Catherine Ivill/Getty Images
Croatia

Fudbaleri Hrvatske plasirali su se u polufinale Svetskog prvenstva u Rusiji pobedom nad domaćom selekcijom posle penala 4:3 (2:2, 1:1).

Posle 90 minuta igre na Fišt stadionu u Sočiju bilo je 1:1. Rusi su u vođstvo došli preko Denisa Čeriševa u 31, da bi Hrvatska izjednačila osam minuta kasnije pogotkom Andreja Kramarića. U dodatnih 30 minuta prvi su poveli Vatreni - strelac je bio Domagoj Vida u 101. minutu, da bi posle gola Marija Fernandesa u 115. za 2:2 meč je otišao u penale!

Tamo su Hrvati imali više sreće i umeća i sa četiri od pet pogođena jedanaesterca (4:3) ostvarili veliki uspeh!

Fjodor Smolov i Mario Fernandes su bili neprecizni za Ruse, dok je jedini neuspešan za Hrvatsku bio Mateo Kovačić.

Plasmanom među četiri najbolje selekcije na Mondijalu, ekipa Zlatka Dalića je ponovila najveći uspeh u istoriji zemlje ostvaren 1998. na SP u Francuskoj. Tada je reprezentacija predvođena Ćirom Blaževićem sa klupe, te Davorom Šukerom, Robertom Prosinečkim i ostalim zvezdama tadašnjeg tima na kraju završila kao trećeplasirana.

Priliku da ova generacija, na čelu sa Lukom Modrićem, Ivanom Rakitićem i drugima, ode korak dalje imaće u polufinalnom meču protiv Engleske 11. jula.

Vatreni su od starta meča uspostavili terensku inicijativu, ali su teško uspevali da probiju dobro organizovanu odbranu domaćina, koji se opredelio na sličnu taktiku kao u utakmici sa Španijom u osmini finala - najčešće sa svim igračima iza lopte, vrebajući šansu iz kontri.

Na takav način su stigli do vođstva. Čerišev je ukrao loptu u sredini, odigrao dupli pas sa Artomom Dzjubom, a onda fantastičnim udarcem sa dvadesetak metara savladao nepomičnog Danijela Subašića.

Nije dugo trajala radost domaćih navijača. Samo devet minuta kasnije, Hrvati su probili po levoj strani, Ivan Strinić je dodao do Marija Mandžukića, ovaj sjajno uposlio Kramarića na sedam metara, koji je glavom sproveo loptu u mrežu.

Dalićeva ekipa je nastavila sa terenskom inicijativom i u drugom delu, a stativa Ivana Perišića bila je okidač za još jače napade. Ipak, i bedem ispred gola Igora Akinfejeva je bio izuzetno čvrst i vešto odbio sve napade. Izvođenjem Dzjube i ubacivanjem veziste Jurija Gazinskog u 79. minutu, Stanislav Čerčesov je pokazao jasnu nameru da sačuva 1:1 i još jedan meč uvede u produžetak. U tome je iskusni strateg i uspeo.

Od starta dodatnih 30 minuta Dalić je imao velikih problema. Golman Subašić je doživeo povredu u finišu regularnog dela, da bi se ubrzo povredio i Šime Vrsaljko. Desnog beka je zamenio Vedran Ćorluka, a produžetke je rovit odigrao i Mandžukić.

Što zbog umora, što zbog odluke selektora da pre svega brane svoj gol, nije viđeno previše pokušaja iz igre, ali su zato prekidi doneli dva pogotka. Najpre je u 101. Modrić izveo korner, a Vida sa desetak metara glavom savladao Akinfejeva, da bi u 115. slobodan udarac na ivici šesnaesterca i centaršut Alana Dzagoeva u pogodak pretvorio naturalizovani Rus Mario Fernandes i na taj način odveo utakmicu u jedanaesterce.

TOK PENALA

Fjodor Smolov je prvi šutirao penal za Rusiju, ali je njegov nonšalantan udarac zaustavio Danijel Subašić. Marcelo Brozović je bio mnogo sigurniji pa je doneo vođstvo Hrvatskoj za 1:0.

U drugoj seriji Alan Dzagojev je izjednačio, dok je potom sjajni Igor Akinfejev odličnom paradom zaustavio udarac Kovačića.

Ruski reprezentativac Mario Fernandez je očajno šutirao pored gola u trećoj seriji, da bi udarac Luke Modrića od ruku Akinfejeva i stativu završio u mrežu - 1:2.

Sergej Ignaševič je bez problema pogodio za 2:2, da bi Domagoj Vida bio precizan za 3:2 u četvrtoj seriji.

U petoj seriji je za Ruse pogodio Daler Kuzjajev za 3:3, a Ivan Rakitić je ponovo sa penala obezbedio prolazak dalje Hrvatskoj - 3:4!