LE: Arsenal i Milan prošli, ludilo u Dortmundu

LE: Arsenal i Milan prošli, ludilo u Dortmundu Izvor: Mike Hewitt, Getty Images Sport

Fudbaleri Arsenala savladali su Estersund na gostovanju 3:0, u prvom meču 1/16 finala Lige Evrope i time praktično već obezbedili plasman u narednu fazu.

Tobdžije su opravdale ulogu favorita u Švedskoj i već posle 24 minuta stekle dvostruku prednost. Najpre je u 13. minutu Načo Monreal, koji se najbolje snašao u šesnaestercu Estersunda i odbijenu loptu sproveo u mrežu, da bi u 24. posle oštre lopte Mhitarjana, defanzivac Papajanopulos postigao autogol.

Konačan rezultat postavio je Mesut Ozil u 58. minutu, pošto je iskoristio dodavanje Mhitarjana i rutinski savladao Keitu.

Do kraja meča, domaći su imali priliku da ublaže poraz, ali je u nadoknadi vremena Ospina odbranio penal Petersona.

Veći deo posla oko prolaska dalje rešio je i Milan, pošto je u Bugarskoj pobedio Ludogorets 3:0. Klub sa San Sira je u vođstvo došao u samom finišu prvog poluvremena preko Kutronea, koji je posle uigrane akcije iz kornera iskoristio centaršut Čalhanolua i glavom pogodio mrežu. Drugi gol za Rosonere delo je Rikarda Rodrigeza iz penala u 64. minutu. Jedanaestercu je prethodio prekršaj nad Kutroneom, a konačnih 3:0 postavio je Borini u 90+1. minutu.

Trijumf na strani ostvario je i Atletik Bilbao. Baskijci su pomalo neočekivano bili ubedljivi protiv šampiona Rusije Spartaka 3:1 i oni su jednom nogom već u osmini finala. Do poluvremena je bilo 3:0 za goste iz Španije, a golove su postizali Aduric u 22. i 39. i Kupetov, koji je dao autogol u 45.

Počasni pogodak za domaće dao je Luiz Adrijano u 60. minutu.

Sjajan meč viđen je u Dortmundu između Borusije i Atalante, a pobednik je rešen u 90+1. minutu - 3:2. Domaći su imali vođstvo posle 30. minuta kad je strelac bio Širle. Italijani su na startu drugog poluvremena za pet minuta preokrenuli, golovima Josipa Iličića u 51. i 56. minutu, da bi u nastavku meča u centru pažnje bio Miši Batšuaji.

Belgijanac na pozajmici iz Čelsija je najpre u 65. minutu poravnao rezultat, fantastičnim golom sa dvadesetak metara, da bi se u 90+1. minutu sjajno snašao u šesnaestercu i rutinski savladao Berišu.

Uzbudljivo je bilo i u Francuskoj između Nice i Lokomotive iz Moskve. Domaći su posle 28 minuta imali 2:0, a strelac je bio Mario Baloteli. U 45. Fernandes je smanjio na 2:1 i najavio ono što će se dogoditi nastavku, kad je Portugalac golovima u 69. i 77. preokrenuo rezultat i doneo veliki trijumf Moskovljanima.

U međuvremenu, Nica je ostala sa igračem manje pošto je Koli dobio direktn crveni karton.

Ubedljiv kod kuće bio je Marselj. Tim sa Velodroma savladao je Bragu 3:0, golovima Žermena u četvrtom i 69. i Tovana u 74. minutu. Francuzi se posle tog trijumfa nalaze na korak od naredne faze.

Revanš mečevi na programu su 22. februara.

Jedini duel od 19 časova, koji je završen bez pobednika igrali su Real Sosijedad i Salcburg - 2:2, a gosti su poraz izbegli golom Minamina u 90+4. minutu. Pre toga, Austrijanci su do vođstva stigli posle autogola Ojarzabala u 27. minutu. U drugom poluvremenu isledio je odgovor domaćih, koji su preko Odriozole i Januazaja preokrenuli, ali su na kraju, ipak, ostali bez trijumfa.

U meču odigranom od 17 časova, Sporting je savladao Astanu na gostovanju 3:1.