AO: Edmund iznenadio Dimitrova i prošao u polufinale

AO: Edmund iznenadio Dimitrova i prošao u polufinale Izvor: Getty Images/Vince Caligiuri

Britanac Kajl Emdund prvi je polufinalista Otvorenog prvenstva Australije. On je u četvrtfinalu pobedio trećeg nosioca, Bugarina Grigora Dimitrova sa 3:1, po setovima 6:4, 3:6, 6:3, 6:4 za 2 časa i 52 minuta.

Kajl Edmund Izvor: Michael Dodge, Getty Images Sport

Dvadesettrogodišnji Britanac, 49. igrač sveta, odigrao je sjajno protiv Dimitrova, koji se porilično istrošio u duelu prethodnog kola protiv Nika Kirjosa, i prvi put u karijeri obezbedio mesto među četiri najbolja na Gren slem turnirima.

Edmund će od ponedeljka biti među 30 najboljih igrača sveta, a u borbi za plasman u finale sastaće se sa Rafaelom Nadalom iz Španije ili Marinom Čilićem iz Hrvatske.

Britanac je brejkom već na početku meča najavio konačan epilog, ali malo ko je verovao da je u stanju da zrelo odigra od prvog do poslednjeg gema. Dimitrov je, istina, u šestom gemu ovog seta oduseo servis protivniku, ali do kraja meča samo jednom mu je to pošlo za rukom.

Raspoloženi Edmund je novim brejkom poveo 5:4, a pre nego što je iskoristio drugu set loptu tri puta Bugarinu nije dozvolio da se ponovo vrati i izjednači rezultat.

Treći teniser sveta je najbolji period imao u drugom setu i oduzet servis u drugom gemu bio mu je dovoljan za izjednačenje na 1:1. U narednih 15 gemova nije bilo brejka, a onda je Edmund iskoristio treću šansu u trećem setu, poveo na 5:3 i na svoj servis došao do 2:1.

Edmund je i u četvrtom setu bio bolji, napravio je dva brejka, a ključan je bio onaj u devetom gemu za 5:4. Ubrzo je iskoristio prvu meč loptu i postao šesti Britanac u open eri koji se plasirao u polufinale Gren slem turnira.

U preostala dva četvrtfinalna duela sastaju se Tenis Sandgren - Hjeon Čung i Tomaš Berdih - Rodžer Federer.