Zatvori

Drama - Srbija savladala Island, nada u Šveđane

Drama - Srbija savladala Island, nada u Šveđane Izvor: RSS
Rukometna reprezentacija Srbije

Rukometna reprezentacija Srbije savladala je Island rezultatom 29:26 (12:12) u trećem kolu grupne faze Evropskog prvenstva u Hrvatskoj, čime je ostala mala nada da može da se izbori plasman u narednu fazu.

Srbiji je u Splitu bila potrebna minimum pobeda od četiri pogotka protiv Islanda, da bi se ostvario plasman u narednu fazu EP. Imali su izabranici selektora Jovice Cvetkovića šansu da to i učine, ali nisu iskoristili poslednji napad, kada je iz daljine šutirao Petar Nenadić.

Island i Srbija su prikazali izjednačenu igru u dvorani Spaladijum, u kojoj je ekipa sa severa Evrope bila bolja tokom većeg dela prvog i početkom drugog poluvremena. Srpski tim je zatim u drugom delu igre popravio realizaciju, nekoliko puta je bio odličan i golman Cupara, pa se pred poslednjih 30 sekundi ušlo sa +3.

Islanđani nisu uspeli da realizuju napad, dok Srbija takođe nije mogla da pronađe put do mreže gola protivnika. Cvetković je zatražio tajm-aut, ali je na kraju udarac Nenadića lako primirio golman Islanda Gustavson .

Da bi se Srbija plasirala dalje potrebno je da u drugom meču večeri Švedska ne izgubi od domaćina Hrvatske.

Žarko Šešum i Bogdan Radivojević su bili najefikasniji sa po pet golova u srpskom timu, dok je Valur Sigurdson sa osam golova predvodio Island.

Utakmica u Spaladijumu u Splitu je počela golom Kristijansona za Island, dok je na drugoj strani odogovorio Stefan Vujić. Srbija je bolje započela meč, pa je posle rezultata 2:2, golovima Zelenovića i Ilića pobegla na 4:2.

Orlovi su u uvodnim momentima meča igrali čvršće u odbrani, ali su Islanđani pronalazili put do gola Cupare, u prvom redu preko Sigurdsona, koji je postigao svoj treći gol na meču za 4:4.

Srbija je protiv Islanda započela najbolji meč u odnosu na prethodne susrete u Splitu, a rezultatsku prednost od dva gola doneli su Žarko Šešum i Nemanja Ilić (7:5).

Petar Nenadić nije bio starter, u igru je ušao nešto kasnije, a u 14. minutu je postigao gol za 8:6. Mijajlo Marsenić je u tim momentima zaradio i drugo isključenje, dok su Ostrvljani preko Gunarsona sa sedmerca smanjili na 8:7.

Sudije su zatim isključile Karasona, ali je Sigurdson izjednačio za 8:8. Žarko Šešum je potom načinio prekršaj, pa je dobio isključenje od dva minuta, što je iskoristio Palmarson za vođstvo Islanda od 9:8.

Sigurdson je nastavio da teroriše odbranu Srbije sa krila, dok su na drugoj strani bili precizni Radivojević i Nenadić.

Vujić je zatresao mrežu Islanda za 11:11, dok je posle toga Ilić imao zicer, ali je Gustavson sjajno odbranio. Orlovi su potom ponovo poveli odličnim udarcem Žarka Šešuma iz daljine 12:11.

Cupara je na dva minuta pre kraja odbranio sedmerac Islanđana, koji su ipak posle kontre uspeli da izjednače i postave rezultat prvog poluvremena 12:12.

Đorđić je na startu drugih 30 minuta doneo novu prednost Srbiji, ali su izabranici Jovice Cvetkovića zatim sa igračem više ispustili prednost u napadu, a primili su gol sa igračem više.

Island je bolje krenu u drugom poluvremenu, strelci su bili Palmarson i Karason (16:14), koji zatim nastavljaju da održavaju vođstvo, dok nekoliko puta mora da interveniše Cupara (19:16).

Islanđani su pojačali igru u odbrani, Srbija je nekoliko puta pogrešila, a uprkos sasvim korektnoj partiji golmana Cupare, Orlovi u napadu ne pronalaze način za lake golove (22:20).

Ubrzala se igra na terenu dvorane Spaladijum, a srpski rukometaši uspevaju da uvate priključak, sa dva gola mladog Jovanovića. Srbija prelazi u vođstvo za 25:24.

Palmarson iz neverovatne pozicije pogađa za Island, dok u brzoj kontri uzvraća Marsenić za prednost 27:26. U veoma napetoj

Srbija je u prvom kolu izgubila od Hrvatske 32:22, dok je u drugom meču poražena od Švedske 30:25. Island je na drugoj strani pobedio Švedsku sa 26:24, da bi potom izgubio od Hrvatske sa 29:22.