Francuska na krovu sveta, kraj dominacije Norveške!

Francuska na krovu sveta, kraj dominacije Norveške! Izvor: Oliver Hardt/Bongarts/Getty Images

Ženska rukometna reprezentacija Francuske osvojila je titulu svetskog šampiona pobedom nad Norveškom rezultatom 23:21 u finalu Svetskog prvenstva u Hamburgu.

Francuskinje su tako došle do drugog svetskog zlata, a jedino prethodno osvojile su 2003. godine na šampionatu koji je održano u Hrvatskoj.

Takođe, na taj način su prekinule dominaciju Norvežanki, koje su od 2014. godine bile nezaustavljive na svim velikim takmičenjima sa izuzetkom prošlogodišnjih Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru.

Najbolja u pobedničkom timu bile su Mano Uet i Alison Pino sa po tri pogotk. Na drugoj strani, Nora Merk je imala osam golova, dva više od Dženet Kristijansen.

Finale planetarnog šampionata je pružilo sjajnu borbu dve trenutno najbolje ekipe na svetu, od kojih nijedna nije bila dominantna tokom finala. U prvom poluvremenu nešto bolje su bile Norvežanke, da bi potom Francuskinje preuzele kontrolu, ali nisu mogle da se odvoje više od plus tri u dva navrata. Od tada je viđen egal, da bi nove svetske šampionke prelomile utakmicu dva minuta pre kraja kada su stigle do dva gola prednosti.

U borbi za treće mesto, Holandija je pobedila Švedsku rezultatom 24:21.