Zatvori

Prvi poraz Srbije na EP, 75:72 za Rusiju

Prvi poraz Srbije na EP, 75:72 za Rusiju Izvor: Tanjug/AP Photo/Lefteris Pitarakis

Košarkaška reprezentacija Srbije završila je meč drugog kola Evropskog prvenstva u Istanbulu sa selekcijom Rusije, rezultatom 75: 72 za Ruse. Obe ekipe su u prvoj rundi Evrobasketa ostvarile pobede - Srbija protiv Letonije, a Rusija protiv Turske.

Duel između Srbije i Rusije možete da pratite na sajtu Sport kluba.

Tok utakmice možete da nađete na ovom linku.

TOK MEČA:

Reprezentacija Srbije meč počinje u petorci u kojoj igraju Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Vladimir Lučić, Stefan Birčević i Ognjen Kuzmić.

Rusi meč otvaraju u sastavu Aleksej Šved, Vladimir Ivljev, Dmitrij Hvostov, Dmitrij Kulagin i Andrej Voroncevič.

Srbija kreće sjajno, posle prvog napada na meču rezultat je 3:0, a strelac van linije od 6,25 metara je Lučić.

Rusija međutim veoma brzo započinje seriju od 10:0, što tera Aleksandra Đorđevića da zatraži tajm-aut i pokuša da prekine seriju Rusije.

Strelci za rusku ekipu u seriji od 10:0 su Kulagin i Voroncevič, koji su pogodili za dva poena, i Aleksej Šved, koji je nastavio tamo gde je stao u proteklom meču protiv Turske i pogodio dve trojke u uvodna dva minuta meča.

U igru ulaze visoki centri na obe strane - Timofej Mozgov u Rusiji i Boban Marjanović u Srbiji. Upravo Marjanović prekida seriju Rusa pogodivši jedno od dva slobodna bacanja, a potom pogađa za dva poena uz faul Alekseja Šveda.

Minut odmora koji je trener Đorđević zatražio bio je veoma dobra odluka, Srbija dolazi do izjednačenja 10:10, a strelac je ponovo Marjanović iz teške pozicije, a trener reprezentacije najveće države na šampionatu Sergej Bazarevič traži tajm-aut.

Srbija počinje da igra dosta čvršće u odbrani, sličnije izdanju sa otvaranja prvenstva protiv Letonije, što dovodi do izgubljenih lopti Rusije, a Dragan Milosavljević je po ulasku u igru zadužen za čuvanje najopasnijeg spoljnog igrača Rusije Šveda.

Kulagin prekida seriju Srbije od 12:0 pogotkom za tri poena, ali ubrzo, Marjanović dolazi do devetog poena i postavlja rezultat od 17:13.

Na nešto manje od 90 sekundi do kraja prvog kvartala i kapiten reprezentacije Srbije Milan Mačvan postiže svoje prve poene.

Srbija je zaspala u odbrani - Kvostov ostaje sam na šutu za tri poena i pogađa za smanjenje zaostatka na 21:18 za srpski tim.

U igru u samom finišu prvog perioda ulazi i kapiten Crvene zvezde Branko Lazić da bi pomogao u odbrani, a prva četvrtina se završava rezultatom 21:18 za Orlove.

Druga četrvtina kreće poenima Alekseja Šveda na kojeg u drugom periodu pazi Branko Lazić, dok sa druge strane prvi napad u drugom periodu za srpski tim nije iskoristio Bogdanović

Šved nastavlja da pogađa, strelac je u drugom napadu zaredom uz faul Lazića.

Loš period u igri srpskog tima, posle jednog sumnjivog faula Kuzmića na skoku, Nikita Kurbanov pogađa prvi put na meču za 25:21 u trećem minutu druge četvrtine.

U narednom napadu trojku postiže Dragan Milosavljević i smanjuje razliku na samo poen zaostatka za Ruse.

Nerešeno je u 15. minutu, 26:26 poenima Mačvana, ali ubrzo Rusija dolazi do vođstva trojkom Dmitrija Kulagina. Srpska odbrana nije na nivou, Rusija nekoliko puta ima otvorene šuteve za tri poena.

Bogdanović je imao sjajnu asistenciju na četiri minuta do poluvremena, kada je uposlio Milosavljevića dodavanjem preko celog terena u kontranapadu.

U igru ulazi i Vladimi Štimac, po prvi put u deuelu, ali igrajući leđima pravi grešku i gubi loptu, a sa druge strane trojku pogađa Voroncevič, za mini-seriju ruskog tima od 5:0. Đorđević traži tajm-aut, ali posle njega Voroncevič nastavlja da odlično šutira, ponovo pogađa za tri poena na dva minuta do poluvremena i dovodi svoj tim do prednosti od četiri poena.

Posle dva pogotka sa linije bacanja za Marjanovića, Voroncevič opet šutira, ali ne pogađa, međutim Vladimir Lučić u borbi za skok pravi svoj treći faul. Košarkaš Bajerna je probleme sa ličnim greškama imao i u prethodnom meču sa Letonijom.

Srbija ponovo počinje da češće spušta loptu na niski post za Bobana Marjanovića, koji u dva napada izvodi četiri penala i pogađa tri.

U narednom napadu Hvostov loše dodaje, a Stefan Jović krade loptu i lako je polaže u koš rivala.

U poslednjem napadu u poluvremenu, Šved ne uspeva da pogodi za tri poena iz veoma teške pozicije, pa se na odmor ide rezultatom 40:38 za Rusiju.

Posle prve polovine susreta, može se reći da je meč obeležila slaba koncentracija oba tima. Imali smo priliku da vidimo 17 izgubljenih lopti, čak deset su "prodali" igrači Srbije.

Rusija šutira veoma dobro iz igre, 50 odsto za dva poena i 40 odsto za tri. SA druge strane, Srbija je odlična u šutu - pogodili su čak 9 od 15 šuteva za dva poena i 14 od 17 slobodnih bacanja. Srpski reprezentativci nisu mnogo pokušavali za tri poena, pogodili us dva od četiri puta.

Na poluvremenu je u srpskoj selekciji najefikasniji Marjanović sa 13 poena, dok je u Rusiji bolji od ostalih bio Šved sa 11.

Srpska reprezentacija u trećoj četvrtini istrčava na parket u petorci Jović, Bogdanović, Milosavljević, Mačvan, Marjanović.

Prvi koš u drugom poluvremenu postigao je Bogdanović, a bio je to njegov prvi koš iz igre u čitavom meču, nakon što je protiv Letonije postigao čak 30 poena.

Aleksandar Đorđević u drugom minutu trećeg kvartala dobija i tehničku ličnu grešku zbog prigovora, a slobodno bacanje ne uspeva da u koš pretvori Andrej Voroncevič. Upravo je Voroncevič bio predmet spora, jer je selektor Đorđević tvrdio da je ruski krilni centar izašao iz igre.

Ponovo sumnjiva sudijska odluka, dosuđena je mrtva lopta posle gužve u reketu, iako ju je oduzeo Ognjen Kuzmić. Lopta je pripala Rusima.

Šved ponovo sjajno pogađa za vođstvo Rusa od 44:40 u četvtom minutu nastavka, ali mu se u narednom napadu revanšira Bogdanović, prvom trojkom na meču.

Protok lopte ruskog tima je veoma dobar, imaju veliki broj otvorenih šuteva za tri poena, a srpski tim može da zabrine činjenica da su Rusi nekoliko puta osvojili loptu posle skoka u napadu.

Jednu od otvorenih trojki pogađa Kurbanov za 47:43, ali mu se revanšira Marjanović košem za dva poena.

Vladimir Lučić se vraća u igru, proveo je dug period na klupi pošto je dobio treći faul u drugoj četvrtini.

Srbija i dalje nedovoljno opasna i konkretna, Bogdanović postiže novu trojku i donosi izjednačenje 49:49, posle asistencije Milana Mačvana.

Šved je neumoljiv sa druge strane, postiže trojku za vođstvo svoje zemlje od 52:49.

Bogdanović pogađa polaganje za -2, a to je bio njegov 13. poen u trećoj četvrtini, međutim Fridzon pogađa za tri poena za +7, a na drugoj strani Bogdanović gubi loptu na jednom ulazu.

Poslednji period meča Srbija kreće lakim poenima, Boban Marjanović zakucava za svoj 15. poen i trenutno je najefikasniji u srpskom timu. U narednom napadu Marjanović opet ima dobru situaciju u reketu rivala, ali je fauliran pa izvodi i pogađa oba slobodna bacanja za rezultat 58:55.

Na startu četvrtine u igri je i Marko Gudurić, a na parketu su uz njega i Vladimir Lučić, Bogdan Bogdanović, Stefan Jović i Boban Marjanović.

Oba tima igraju neorganizovane napade koji rezultiraju izgubljenim loptama nakon što timovi nisu uspeli da upute šut na koš za 24 sekunde.

Broj izgubljenih lopti i dalje je veoma visok, Rusija ih ima 11, a Srbija čak 15.

Vladimir Lučić pogađa za tri poena i donosi Srbiji zaostatak od pola koša.

Rusi i dalje nemaju pravo rešenje za Marjanovića u reketu, centar Detroit Pistonsa je opet na liniji bacanja, pogađa oba za minimalno vođstvo srpske selekcije.

Zakucavanjem nakon kombinacije Šved-Mozgov, Rusija preuzima vođstvo u rezultatskoj klackalici i vodi sa 61:60, a potom ista dva igrača učestvuju u novom košu Rusa, dovoljnim za +3.

Marjanović je van igre, Kuzmić ne pogađa u reketu rivala, a sa druge strane Mozgov pogađa dva slobodna bacanja i svojim šestim poenom zaredom, a devetim na meču postavlja rezultat 66:61.

Dragan Milosavljević je iznudio faul u narednom posedu srpskog tima, ali pogađa samo jedno od dva slobodna bacanja.

Rusija do +7 dolazi nakon dva pogođena penala Alekseja Šveda.

Vladimir Lućić ne pogađa nijedno od dva slobodna bacanja, a to na drugoj strani koristi Kurbanov koji na četiri minuta do kraja pogađa uz faul za +9.

Sudije sprovode svoj zadatak veoma strogo, pa se skoro svaki kontakt pretvara u slobodna bacanja, na sreću srbije Bogdanović pogađa oba za 70:63, a u narednom napadu nakon kontre i sjajne reakcije Kuzmića, Jović vuče napad i upošljava Lučića koji pogađa uz faul za -5, što tera trenera Bazareviča da zatraži tajm-aut.

Lučićevi problemi sa bacanjima se nastavljaju, promašio je treće zaredom.

Aleksej Šved pokazuje da je sjajan šuter i iz veoma teške pozicije pogađa za +7, a u narednom napadu Srbija dolazi do koša posle veoma haotičnog napada. Strelac je uz faul bio Ognjen Kuzmić za 72:68 posle pogođenog dodatnog bacanja.

Srbija ima napad koji m bi mogla da dođe na samo jedan posed od rivala, ali srpski košarkaši ponovo gube loptu na dodavanju, što Mozgov kažnjava polaganjem na drugoj strani, pa je rezultat 74:68 za Rusiju.

Nakon promašaja Bogdana Bogdanovića, faul je dosuđen Marjanoviću, a Mačvan zbog prigovora dobija tehnički grešku, a Šved pogađa jedno od dva bacanja.

Srbija u kontri uspeva da smanju na 75:71, a trojku je iz trka pogodio Bogdan Bogdanović. Bio je to 19. poena novog beka Sakramento Kingsa, a trenutno je najefikasniji igrač srpskog tima zajedno sa Bobanom Marjanovićem.

Nikita Kurbanov gubi loptu u narednom napadu Rusa, Bogdanović odlično reaguje, a Dragan Milosavljević je fauliran u kontranapadu. Pogodio je prvo, ali promašio drugo slobodno bacanje za -3.

Aleksej Šved ne pogađa na drugoj strani, Srbija kreće u kontru, ali je Rusi ubrzo seku faulom. Bogdanović će imati dva slobodna bacanja na dve i po sekunde do kraja, pri prednosti od tri poena za rusku selekciju.

Bazarevič traži tajm-aut, ali Bogdanović promašuje oba bacanja.