Srbija ponovo bolja od Grčke, drama u završnici

Srbija ponovo bolja od Grčke, drama u završnici Izvor: Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images Sport

Košarkaška reprezentacija Srbije trijumfom je završila učešće na pripremnom turniru "Akropolis kup" u Atini. "Orlovi" su u poslednjem meču bili bolji od selekcije Grčke 69:67 (18:21, 17:17, 16:9, 15:23). Selekcija Gruzije je i pored poraza od Italije, osvojila trofej turnira u Grčkoj.

Selekciji Srbije je to poslednja provera pred Evropsko prvenstvo, a do sada su ostvarili sedam pobeda u takmičarskom delu priprema i to nad: univerzitetskom reprezentacijom, Crnom Gorom, Grčkom, Nemačkom, Poljskom, Rusijom i Italijom.

Najbolji u timu Srbije bio je Dragan Milosavljević sa 17 poena, a pratio ga je Bogdan Bogdanović sa 11, dok su među Grcima briljirali Kostas Slukas sa 15 i Janis Burusis sa 13 poena.

Na teren protiv Grčke nisu izašli Nemanja Nedović, Vladimir Lučić i Nikola Kalinić-

Košarkaši Srbije koncentrisano su ušli u meč i posle nešto više od sedam minuta igre imali devet poena prednosti (19:10). Grci su uspeli da se vrate i uhvate rezultatski priključak krajem prve deonice, pa su izabranici Aleksandra Đorđevića posle deset minuta imali tri poena prednosti (21:18).

"Orlovi" nisu mogli da dođu do svoje igre u drugoj deonici, pa su Grci uspeli da se približe, a onda i preokrenu (33:32) četiri minuta pre odlaska na pauzu. U nastavku je viđena neizvesna borba, obe ekipe su bile agresivne u napadu, a tim Saše Đorđevića uspeo je da poluvreme završi sa tri poena prednosti (38:35).

Treća deonica bila je ključna za ekipu Srbije, koja je zaigrala bolje u napadu i pred poslednju četvrtinu ostvarila dvocifrenu prednost (54:44).

Srpski košarkaši su u poslednju četvrtinu ušli rasterećenije i u potpunosti su uspostavili kontrolu nad igrom. Činilo se da će Srbija sa 14 poena prednosti bez mnogo problema i rutinski privesti meč kraju, ali su Grci poenima Papanikolaua, Slukasa i Printezisa uspeli da se vrate u igru i približe se na samo dva poena zaostatka 22 sekunde pre kraja meča (69:67).

Posle dva promašena slobodna bacanja za izjednačenje Tanasisa Adetokumba, lopta je posle odbitka u aut ponovo pripala Grcima i to 20 sekundi pre sudijskog zvižduka. Srbija je uspela da se odbrani i uz mnogo drame dođe do trijumfa.

Italija je u poslednjem kolu bila bolja od Gruzije 73:65 (26:17, 15:14, 17:24, 15:10), ali je Gruzija i pored jedinog poraza na turniru uspela da sačuva prvu poziciju i osvoji trofej.

Izabranici prošlogodišnjeg trenera Budućnosti Ilijasa Zurosa su posle trijumfa nad Srbijom i domaćinom Grčkom upisali prvi poraz na turniru "Akropolj kup" u Atini, ali su i pored njega uspeli da osvoje trofej pripremnog turnira u Grčkoj.

Italijane je do prve pobede predvodio Pjetro Aradori sa 17 poena, dok je u selekciji Gruzije briljirao Đorđo Šermadini sa 14 ubačenih poena.