Zatvori

Vavrinka u finalu Rolan Garosa, Novak pada na 4. mesto!

Vavrinka u finalu Rolan Garosa, Novak pada na 4. mesto! Izvor: Adam Pretty, Getty Images Sport

Švajcarski teniser Sten Vavrinka je u polufinalu Rolan Garosa savladao prvog igrača sveta Endija Marija sa 3:2, pa je njegov plasman u finale turnira u Parizu uticao i na mesto Novaka Đokovića na ATP listi. Najbolji srpski teniser će zato od ponedeljka biti četvrti na svetu.

Vavrinka je posle velike borbe i pet setova slavio sa 6:7 (6-8), 6:3, 5:7, 7:6 (7-3), 6:1, nakon četiri sata i 37 minuta dramatičnog meča, koji je na kraju rešen sjajnom partijom Švajcarca u poslednjem setu.

U 18. međusobnom susretu Marija i Švajcarca, Vavrinka je slavio osmi put, pa se tako "osvetio" za prošlogodišnji poraz u istoj rundi takmičenja na drugom gren slem turniru u sezoni.

Vavrinka sada čeka pobednika drugog polufinala, koje Rafael Nadal igra protiv Dominika Tima, koji je u četvrtini finala izbacio Novaka Đokovića. Srbin je tako prvo pao na treću poziciju na ATP listi, a sada i na četvrtu.

Švajcarac, koji je u Parizu postavljen za trećeg nosioca, će tako igrati svoje drugo finale na Rolan Garosu. On je pre dve sezone u borbi za trofej savladao Novaka Đokovića sa 3:1, dok je prošle godine njega savladao Mari sa 3:1.

Prvi teniser sveta Endi Mari je ovogodišnjim "neuspehom" izgubio 480 bodova, pošto je branio 1200 poena od prošle godine, kada ga je u finalu nadigrao Novak Đoković za kompletiran Gren slem.

Već od samog starta meča na "Filip Šatrijeu" je krenula velika borba, a prvi deo duela je dobio Mari u taj-brejku. On je u prvom periodu igre imao minus od 5:3, ali je posle uspešno osvojenog brejka Vavrinke odmah uzvratio, te se ušlo u neizvesnu završnicu.

Mari je bio odličan u defanzivi, čekao je greške Švajcarca, a i u taj-brejku je krenuo bolje, ali je brzo došlo do preokreta. Vavrinka je imao set-loptu pri rezultatu 6:5, ali je ponovo Škot na sjajan način sačuvao "kožu", a zatim i posle sat i deset minuta igre uspeo da povede sa 1:0, 7:6 (8-6).

U drugom setu se vodila neizvesna borba sve do sedmog gema, kada je Vavrinka brejknuo protivnika za 4:3, i to ostavivši Marija bez osvojenog poena. Sten je agresivnijom igrao nastavljao da forsira protivnika, pa je sačuvao prednost, a zatim i posle 48 minuta uspeo da izjednači.

Naredni set je doneo nova uzbuđenja, iako se činilo da je bliži njegovom osvajanju. On je poveo na startu sa 3:0, ali se Mari polako vraćao, pritiskao Vavrinkin servis, da bi na kraju u velikom stilu dobio set sa 7:5, za prednost u setovima od 2:1.

U četvrtom setu su oba igrača čuvali svoje servise, i to od početka do kraja tog perioda igre. Ponovo je odlučivao taj-brejk, a u njemu je dominirao Švajcarac. Ostvario je tri-mini brejka, a ključni je poen bio za prednost od 4:2.

Na kraju je usledio potpuni antiklimaks meča. Posle sjajne rovovske borbe, Vavrinka je demonstrirao silu u petom setu, a za njegovo osvajanje mu je trebalo 34 minuta. Mariju je "pukao" servis, što je Švajcarac lako iskoristio, te mu je "dozvolio" samo jedan gem.