Legenda živi: Federer osvojio Australijan open!

Legenda živi: Federer osvojio Australijan open! Izvor: Harold Cunningham/Getty Images

Švajcarski teniser, legendarni Rodžer Federer savladao je u finalu 105. Australijan opena velikog rivala Rafaela Nadala sa 3:2 (6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3). Federeru je to 18. Gren slem trofej, čime se učvrstio na prvom mestu u istoriji tenisa u ovoj kategoriji.

Rivalstvo Rodžera Federera i Rafaela Nadala je obeležilo, i obeležava, prvu i drugu deceniju 21. veka. Dva sjajna tenisera su se do ovogodišnjeg finala u Melburnu sastajala 34. puta, a Nadal je bio bolji u međusobnom skoru 23-11.

Federer je dodao 12. pobedu protiv Nadala,ali što je još važnije osvojio je 18. Gren slem titulu, svoju petu u Melburnu (2004, 2006, 2007, 2010, 2017).

Borba nije bilo toliko kvalitetna, ali je na kraju donela i uzubudljive momente kada je viđena rezultatska klackalica. Federer je na kraju osvojio prvi Gren slem trofej još od 2012. godine, kada je u finalu Vimbldona nadigrao Endija Marija.

Meč na "Rod Lejver" areni je sigurnim servisima započeo Rafael Nadal, koji je osvojio prvi gem na meču (1:0), ne dozvolivši protivniku nijedan poen. Španac je odmah krenuo da forsira Federerov bekhend, što je njegova poznata taktika za velikog rivala, a i naredni gemovi prolaze bez brejka, uz za nijansu sigurniju igru Nadala, koji posle 16 minuta vodi sa 3:2.

Federer prvi stiče ozbiljniju prednost u sedmom gemu kada pravi brejk (4:3). Švajcarac napada volejima i bekhend paralelama, dok Španac greši bekhendom, a u narednom gemu Federer povećava prednost na 5:3 sa četiri besprekorna servisa.

Iako Nadal uspeva da se približi na 5:4, Federer set privodi kraju u velikom stilu. Nekada prvi, a sada 17. teniser sveta, gubi prvi poen na svoj servis, ali osvaja naredna četiri, pa posle prve set lopte asom dolazi do sigurnih 6:4.

Nadal bolje otvara drugi set. Osvaja gem, a zatim sigurnim forhendima uspeva da "brejkne" Švajcarca za 2:0, kome je popustio prvi servis. Rafa je uspeo i da potvrdi brejk posle jednog maratonskog gema (3:0), a onda i da posle tri brejk-lopte ponovo oduzme servis Rodžeru za ubedljivu prednost (4:0). Osvajač 17. Gren slem titula, ipak, ne dozovoljava lako izgubljen set, te vraća jedan brejk, a zatim i smanjuje na 4:2. Nadal tu zaustavljava Federerove aspiracije u drugom setu, čuva brejk, a onda i dolazi do izjednačenja 1:1 (6:3).

Već u prvom gemu trećeg seta rovovska borba. Federer greši kako iz forhenda, tako i na mreži, ali ga od brejka spasavaju sjajni servisi. Kada je uspeo da se odbrani, četvorostruki osvajač AO nalazi i put do brejka 2:0, a inicijativu nastavlja i u sledećem gemu (3:0). Zatim se ponovo igra "dugometražni" gem, a Nadal uspeva da spase tri brejk lopte (3:1). Federer na odlične servise nadovezuje i sve sigurnije riterne, pa lako stiže i do novog brejka (5:1) i do šanse za osvajanje seta. Španac pokušava da "izvuče" poslednju šansu za ostanak u setu, ali nema rešenja za maestralnog Federera, koji spasava dve brejk lopte, a onda na drugu set loptu stiže nadomak titule 6:1 (2:1).

Još uvek je ostalo snage u Rafaelu Nadalu. On ponovo primorava Federera na greške iz forhenda i voleja u četvrtom setu, pa u četvrtom gemu pravi brejk za 3:1, koji u narednom i brani za pristojnu "zalihu" od 4:1. Iako je Švajcarac blistao u razmenama bekhendom, bio je daleko od nivoa iz prethodnog seta, pa Nadal produžava ovaj ne baš kvalitetan meč u peti set. Španac stiže do 6:3 u četvrtom setu (2:2), a Federer traži medicinski tajm-aut van terena.

Onaj ko je u svim prethodnim setovima dolazio prvi do brejka kasnije ga je i osvajao. U petom setu to je učinio Nadal, i to odmah na startu. Usledio je jedan paklen gem, u kome je Federer imao tri brejk lopte, a jednom mu je pomogla i mreža, kada je srećno prešla na Nadalovu stranu. Španac je, međutim, odbio sve napade, prešao u kontru, pogađao iz forhenda, dok je protivnik slao lopticu u aut (2:0).

Činilo se da Federer više nema energije, ali je 35-godišnji teniser došao do daha, silovito krenuo na Nadala, koji je u tom momentu potpuno stao. Rodžer je vezivao gem za gemom, vratio brejk za 3:3, osvojio još jedan za prednost, a onda je odigran i jedan sjajan gem, koji je najzad zadovoljio sve ukuse publike. Razmenjivali su i Federer i Nadal sa osnovne linije, a Španac se u nekoliko navrata volšebno izvlačio, ali nije izdržao. Federer je realizovao petu brejk loptu, pa je poveo sa (5:3) i došao u priliku da servira za titulu.

Borio se Nadal, imao je i dve prilike za brejk, ali je Federer bio koncentrisaniji. Švajcarac je nekoliko puta tražio i čelendž i u tom stilu je završio meč. Dobija četiri poena za redom (6:3) i osvaja 18. Gren slem trofej u karijeri, za istoriju!