Počinje ABA lige: Tandem preti Zvezdi, ne otpisujte Partizan

Počinje ABA lige: Tandem preti Zvezdi, ne otpisujte Partizan Izvor: KK Crvena zvezda
Stefan Jović i Vanja Marinković

Regionalna ABA liga “preživela” je još jedno turbulentno leto i iako je izgubila priznanje svetske krovne organizacije FIBA i svih saveza iz regiona, u četvrtak duelima Mega Leks – Olimpija i Cedevita – Budućnost počinje 16. sezona najkvalitetnijeg košarkaškog takmičenja na prostorima bivše SFRJ.

Dvostruku uzastopnu titulu brani Crvena zvezda, krug favorita svodi se na tri imena, aktuelnog šampiona, Cedevitu i Budućnost, mada ni Partizan nikada ne treba otpisivati.

Šta je to što se promenilo u odnosu na prošlu sezonu? Pomenuli smo da liga više nema podršku nacionalnih federacija, naravno zbog sukoba EKA i FIBA, potom Makedonija je prvi put u istoriji dobila drugog predstavnika, a novina je i povratak u takmičenje FMP iz Železnika, šampiona iz 2004. i 2006.

Srpski klubovi su u proteklih 15 sezona čak 11 puta bili osvajači ABA lige i po svim kriterijumima Košarkaška liga Srbije zaslužila je da imaju maksimalna četiri predstavnika. Finansijski posrnuli Metalac prepustio je mesto “panterima” iz Železnika, koji je formalno, ali ne i na papiru u vlasništvu prvog čoveka Crvene zvezde Nebojše Čovića. Interesantno, FMP je jedini klub čije ime predsednika ne može da se nađe na sajtu takmičenja. Ova kategorija jednostavno je prazna, a piše samo ime generalnog menadžera Vladana Mitrovića.

U ovom trenutku teško je reći da li je liga kvalitetnija od prošlosezonske, po mnogima najlošije od osnivanja, a pored borbe za titulu i ulaznicu za Evroligu biće interesantna i trka za mesta u preostalim evropskim takmičenjima, ali i opstanak.

Crvena zvezda je sačuvala kostur tima, međutim, jasno je da će izuzetno teško biti nadoknaditi odlaske Maika Cirbesa, Kvinsija Milera i Teresna Kinsija. Povratnici u crveno-beli dres Čarl Dženkins i Milko Bjelica, kao i angažovanje Ognjena Kuzmića tek treba da se uklope u sistem, a vreme nije saveznik aktuelnog prvaka, pogotovo što uskoro počinje i Evroliga u potpuno novom formatu.

Navijači kluba sa Malog Kalemegdana smatraju da su Radonjićevom timu potrebna bar još dva, tri ekstra pojačanja kako bi bio konkurentan u Evropi, a o ovom “problemu” pričao je i plejmejker Stefan Jović.

"Podigli smo očekivanja navijača, ali moramo da budemo i realni. Za rezultate koje svi očekuju hitno su potrebna pojačanja, u prva četiri kola ABA lige igramo tri derbija, posle toga počinje Evroliga i utakmice na dva ili tri dana. Trenutni sastav, sa sedam-osam iskusnih igrača, neće moći to da isprati kada takmičenje uđe u treći ili četvrti mesec", istakao je Jović.

Zvezda u prva četiri kola tri puta igra na svom terenu. U petak na startu dočekuje respektabilni sastav MZT, potom Cedevitu, pa ide u Zadar, a duelom sa prošlosezonskim finalistom Mega Leksom završava desetodnevni ciklus.

Adin Vrabac Izvor: ABA liga
Adin Vrabac

Partizan je ozbiljniji nego prošle sezone, a razlika je i u tome što će crno-beli posle jednogodišnje pauze ponovo učestvovati u međunarodnim takmičenjima, FIBA Evroligi. Trener Aleksandar Džikić će imati manje vremena da radi sa igračima, međutim, veliki plus za crno-bele je što su veliki deo tima imali na okupu početkom avgusta, za razliku od leta 2015. kada je pod znakom pitanja bio i sam opstanak srskog velikana.

Rukovodstvo kluba iz Humske je tokom pauze bilo izuzetno aktivno. Partizan je ostao bez čak 11 igrača, ostali su samo Novica Veličković, Mihailo Andrić, Vanja Marinković, Adin Vrabac i Miloš Koprivica, a stigle su novajlije sa zavidnom reputacijom poput Stefana Birčevića, Vilijama Hečera, Đorđa Majstorovića i Frenka Robinsona.

Partizanov cilj je da se ode korak dalje u odnosu na prošlu sezonu, kada je ekipa ostala van plej-of zone, najviše zahvaljujući katastorfalnim rezultatima u prvom delu takmičenja.

Posle najbolje sezone u istoriji Mega Leks je ponovo ostao bez kostura tima. Francuz Timote Luvavu i Hrvat Ivica Zubac otišli su NBA, u Filadelfiju Sikserse, odnosno Los Anđeles Lejkerse, klub su napustili i Nikola Ivanović, Danilo Nikolić i Nikola Janković, a trener Dejan Milojević dobio je neke nove klince željne dokazivanja.

Najstariji košarkaš “čuda” iz Sremske Mitrovice biće novajlija iz Sutjeske Radosav Spasojević, rođen 1992. godine. Megu sigurno očekuje težak zadatak da ponovi rezultat iz prošle sezone, kada je kao četvrtoplasirana ekipa u polufinalu pobedila Budućnost, i potom u borbi za titulu, desetkovana povredama, poražena od Zvezde sa 3:0.

FMP je, uz Megu najmlađi tim u ligi, ali sa dobro poznatim sistemom na čijem čelu je godinama trener Slobodan Klipa. “Panteri” u ekipi nemaju zvezde, ubedljivo najiskusniji je plejmejker Filip Čović, a rezultati u pripremnom periodu pokazali su da FMP ima stabilnu ekipu, koja u svakom trenutku zna šta želi.

Taletnovani sastav će tokom sezone sticati toliko potrebno iskustvo i mogao bi da bude nezgodan protivnik mnogo zvučnijim ekipama.

Miro Bilan iz Cedevite Izvor: ABA Liga/Cedevita/Marin Sušić
Miro Bilan iz Cedevite

Utisak je da je najbolji posao tokom leta odradila Cedevita, koju mnogi smatraju prvim favoritom takmičenja. Prvak Hrvatske je angažovao proverena pojačanja poput Skotija Hopsona, Mirze Begića, ali i Dejvida Stoktona, sina legendarno NBA igrača Džona Stoktona, a kao najveći nedostatak Zagrepčana mnogi vide trenera Veljka Mršića.

Budućnost je, takođe, poprilično promenila tim. Na klupu je seo debitant Vlado Šćepanović, koji veruje da će iskusne novajlije Markus Vilijams, Džej Ar Rejnolds, Šon Džejms, Nemanja Gordić i Boris Savović biti tas na vagi koji bi konačno u Podgoricu mogao da donese regionalnu titulu.

Podgoričani su u pripremnom periodu sa tri pobede i šest poraza razočarali, a opravdanje bi mogao da bude izostanak nekolicine reprezentativaca, kao i povreda Gordića.

Od ostalih timova pomenimo MZT iz Skoplja koji u sastavu ima četvoricu Amerikanaca, predvođen nekadašnjim igračem Real Madrida Džeremajom Mesijem, debitant Mornar iz Bara, takođe sa četvoricom Amerikanaca, će na svom terenu svima biti nezgodan rival, kao i Igokea i Cibona, dok je velika nepoznanica koliko mogu Olimpija, podmlađeni sastavi Krke i Zadra i još jednog novajlije u ligi Karpoš Sokola iz Skoplja, na čijoj klupi sedi srpski trener Siniša Matić.

ABA liga će imati predstavnike u tri evropska takmičenja, Crvenu zvezdu u Evroligi, Budućnost, Cedevitu, MZT i Olimpiju u Evrokupu i Partizan, Cibonu, Mega Leks i Igokeu ili Mornar u Ligi šampiona, dok ćemo nešto više o raspodeli mesta za sledeću sezonu verovatno saznati već negde u martu 2017.

Jedno je sigurno, čelnici takmičenja i klubovi najmanje se pitaju. Biće onako kako moćnici kažu, u ovom slučaju EKA (krovne organizacije Evrolige/Evrokupa), FIBA i nacionalni savezi.

Sezona 2016/17.

Srbija
Partizan
Crvena zvezda
Mega Leks
FMP

Hrvatska
Cedevita
Cibona
Zadar

Crna Gora
Budućnost
Mornar

Slovenija
Olimpija
Krka

BiH
Igokea

Makedonija
MZT Skoplje
Karpoš Sokoli

Šampioni

2001-02. Olimpija – Krka 73:59, Ljubljana
2002-03. Zadar – Makabi 91:88, Ljubljana
2003-04. Refleks – Cibona 71:70, Zagreb
2004-05. Hemofarm – Partizan 89:76, Beograd
2005-06. FMP – Partizan 73:72, Sarajevo
2006-07. Partizan – FMP 2:0 (plej-of)
2007-08. Partizan – Hemofarm 69:51, Ljubljana
2008-09. Partizan – Cibona 63:49, Beograd
2009-10. Partizan – Cibona 75:74, Zagreb
2010-11. Partizan – Olimpija 77:74, Ljubljana
2011-12. Makabi – Cedevita 87:77, Tel Aviv
2012-13. Partizan – Crvena zvezda 71:63, Laktaši
2013-14. Cibona – Cedevita 72:59, Beograd
2014-15. Crvena zvezda – Cedevita 3:1 (plej-of)
2015-16. Crvena zvezda – Mega Leks 3:0 (plej-of)
* Kolone znače – sezona, finale, grad domaćin Fanjal-fora.

Izvor: YouTube

MVP titule

2001-02. Marino Baždarić (Triglav osiguranje)
2002-03. Kinjon Viks (Pivovarna Laško)
2003-04. Dejan Milojević (Budućnost)
2004-05. Dejan Milojević (Partizan)
2005-06. Dejan Milojević (Partizan)
2006-07. Milan Gurović (Crvena zvezda)
2007-08. Tadija Dragićević (Crvena zvezda)
2008-09. Ante Tomić (Zagreb)
2009-10. Čester Mejson (Široki)
2010-11. Luka Žorić (Zagreb)
2011-12. Dejvid Sajmon (Radnički)
2012-13. Aleksandar Ćapin (Radnički)
2013-14. Dario Šarić (Cibona)
2014-15. Nikola Joklić (Mega Leks)
2015-16. Miro Bilan (Cedevita)

Prelazni rok

Budućnost
Došli: Nemanja Vraneš (Sutjeska), Boris Savović (Venecija), Džej Ar Rejnold (Zelena Gora), Zoran Nikolić (Huventud), Markus Vilijams, Nemanja Gordić (Cedevita), Petar Popović (Mega Leks), Šon Džejms (Eskišehir).
Otišli: Nemanja Jaramaz (Manresa), Omar Kuk (Estudijantes), Tadija Dragićević (Aris), Aleksandar Marić (Sidnej Kings), Džulijus Dženkins (Jena), Devo Žozef, Halil Kanačević (Bnei Herclija), Robert Rikić (Igokea), Ognjen Čarapić (Mega Leks).

Cedevita
Došli: Dejvid Stokton (Reno Bigorns), Skoti Hopson (Fošang Long Lajons), Filip Krušlin (Cibona), Mirza Begić (Bilbao Basket), Duje Dukan (Sakramento), Ivan Vučić (Zabok), Roko Rogić (Škrljevo), Rašad Džejms (Vestčester Niks), Darko Bajo (Mladost Zagreb).
Otišli: Fran Pilepić (Kantu), Nemanja Gordić (Budućnost), Džejms Vajt (Petrokimi Bandar Imam), Vilijam Voker (NLEX RW), Džejkob Pulen, Luka Žorić (Sevilja), Lovro Mazalin (Zadar).

Cibona
Došli: Željko Šakić (Lukoil), Andrija Ćorić (Široki), Domogoj Bošnjak (Zadar), Emir Sulejmanović (Barselona), Elijah Džonson (Anadolu Efes), Paolo Marineli (Kvarner 2010), Domogoj Samac (Fort Hejs Stejt Univerzitet).
Otišli: Filip Krušlin (Cedevita), Džejms Florens (Zelena Gora), Jasmin Hukić, Ivan Siriščević, Andrija Žižić, Josip Popić, Ante Gospić.

Crvena zvezda
Došli: Čarls Dženkins (Emporio Armani), Ognjen Kuzmić (Panatinaikos), Milko Bjelica (Darušafaka), Ognjen Dobrić (FMP).
Otišli: Kvinsi Miler (Makabi Tel Aviv), Maik Cirbes (Makabi Tel Aviv), Marko Tejić (Mega Leks), Vasilije Micić (Tofaš), Terens Kinsi (Hapoel Jerusalim), Vladimir Štimac (Bešiktaš), Marko Tejić (Mega Leks, pozajmica).

FMP
Došli: Nikola Žižić (Sutjeska), Mirko Đerić (Taunsvil Hit), Ivan Ćorović (Crvena zvezda), Džon Bolden (UKLA).
Otišli: David Miladinović (Napredak), Marko Radovanović (Borac Čačak), Ilija Đoković (Borac Čačak), Stefan Kenić (Smederevo), Bratislav Jeković, Ognjen Dobrić (Crvena zvezda).

Igokea
Došli: Strahinja Mićović (Borac Čačak), Brendon Fortenberi (Balkan Botevgrad), Robert Rikić (Budućnost), Džejms Robinson (Pitsburg Univerzitet), Blaž Mahkovic (Olimpija).
Otišli: Miloš Komatina (Temišvar), Nemanja Krstić (Mornar), Dušan Katnić, Igor Kesar, Marko Čakarević (Temišvar), Bojan Lalić.

Karpoš Sokoli
Došli: Uroš Duvnjak (PAOK), Dragan Labović (Nokia), Dragan Zeković (Asesoft Ploešti), Lamon Mek (Avr), Kendrik Peri (Kormend), Zoran Vrkić (San Sebastijan).
Otišli: Marko Boltić (SZTE-Žedek), Anton Kazarnovski (Karlsrue), Filip Šepa (Krajova), Kiril Pavlovski (Estelja), Aleksandar Petrović, Majkl Sner, Andrej Atanasov, Glen Dendridž, Angel Tasevski.

Krka
Došli: Sandi Čebular (Tajfun), Darko Jurić (Baken Birs), Marko Luković (MZT Skoplje), Dominik Eliot (Md-E Šor), Jure Ritlop (Rogaška), Ronald Li Kari (Džejms Medison Univerzitet), Klemen Kužnik (Kolpa Črnomelj), Aljaž Marinč (Kolpa Črnomelj).
Otišli: Ive Ivanov (Šibenik), Luka Lapornik (Huventud), Jure Lalić (MZT Skoplje), Mirko Mulalić (Olimpija), Aljaž Marinč.

Mega Leks
Došli: Radosav Spasojević (Sutjeska), Kostja Mušidi (Strazbur), Miloš Milisavljević (Manresa), Stefan Glogovac (Spars), Vlatko Čančar (Olimpija), Marko Tejić (Crvena zvezda, pozajmica), Ognjen Čarapić (Budućnost).
Otišli: Nikola Ivanović (ARK), Timote Luvavu (Filadelfija), Ivica Zubac (LA Lejkersi), Aleksandar Rašić (Kluž), Danilo Nikolić (Bilbao Basket), Aleksandar Aranitović, Novak Musić, Nikola Janković (Olimpija).

Mornar
Došli: Mladen Pantić (Krajova), Nemanja Krstić (Igokea), Lamont Džons (Kobrat), Entabija Voler (Baškimi Prizren), Oktavijus Elis (Sinsinati Univerzitet), Dikerson Kol (Kormend), Marko Mugoša.
Otišli: Vaso Mijović (Ulcinj), Marko Petović (Sutjeska), Petar Despotović (Vršac), Milija Miković (Tajfun), Ivan Todorović.

MZT Skoplje
Došli: Kluf Čarlon (Torino), Skot Džoš (Kolorado Univerzitet), Marko Simonovski (Kumanovo), Uroš Lučić (Oradea), Džeremaja Mesi (Al Rijad), Jure Lalić (Krka), Tejms Ksavijer (Fort Vejn Med Ants), Andrej Cvetkovski (Rabotnički), Tori Tomas (Rosa Radom).
Otišli: Marko Luković (Krka), Nemanja Protić, Marko Ljubičić, Gorjan Markovski (Feni Industrija), Uroš Vasiljević, Duško Bunić, Damjan Stojanovski, Danilo Mijatović (Dinamo Bukurešt), Uroš Luković (Partizan).

Partizan
Došli: Stefan Birčević (Estudijantes), Đorđe Majstorović (Metalac), Frenk Robinson (Istanbul), Branislav Ratkovica (Lukoil), Vilijam Hečer (PAOK), Uroš Luković (MZT Skoplje), Kenan Karahodžić (Unikaha), Stefan Pot (Mladost Zemun).
Otišli: Petar Aranitović (Manresa), Aleksandar Cvetković (Manresa), Edo Murić (Banvit), Darel Vilijams (Hapoel Tel Aviv), Džamar Vilson (Estudijantes), Kevin Džons (Lokomotiva), Božo Đumić (Sloboda Tuzla), Čedomir Vitkovac, Andrej Magdevski (Feni iIndustrija), Andreja Milutinović (Koroivos), Miloš Glišić.

Olimpija
Došli: Mirko Mulalić (Krka), Džastin Robinson (Trikala), Nikola Janković (Mega Leks), Jure Pelko (Rajfajzen Grac), Devin Oliver (Ruen), Dražen Bubnić (Groningen), Jan Barbarič (Portorož), Stevan Milošević (Torun), Žiga Jurček, Brendon Džeferson (Feniks Hagen), Semen Šaškov (Lastovka Domžale), Marko Mlađan (Montej).
Otišli: Vlatko Čančar (Mega Leks), Miha Lapornik (Bilbao Basket), Sava Lešić (Ređo Emilija), Saša Zagorac (Lukoil), Luka Rupnik (Ljeida), Davan Robinson, Mitja Nikolić, Vasilije Vučetić (Bilbao Basket), Blaž Mahkovic (Igokea), Ronalds Zakis (Ventspils), Paolo Marineli (Cibona), Džastin Robinson.

Zadar
Došli: Kristijan Krajina (Džoli), Jakov Vladović (Zagreb), Maj Kovačević (Široki), Mislav Brzoja (Evansvil Univerzitet), Lovro Mazalin (Cedevita), Luka Tomas (Radnik Križevci).
Otišli: Ante Delaš (Deksija), Domogoj Bošnjak (Cibona), Filip Kraljević (Saragosa), Henrik Širko (Split), Marko Ramljak (Cedevita), Ivan Ramljak, Franko Šango.

Raspored

1. kolo - 14. kolo (16-18.12)

Četvrtak: Cedevita - Budućnost u 19, Mega Leks - Olimpija u 21.
Petak: Crvena zvezda - MZT u 19, Zadar - FMP u 21.
Subota: Krka - Karpoš Sokoli u 17, Mornar - Partizan u 19.
Nedelja: Igokea - Cibona u 17.

2. kolo (02.10-04.10) - 15. kolo (24-27.12)

Budućnost - Zadar, Olimpija - Krka, Crvena zvezda - Cedevita, MZT - Partizan, FMP - Mega Leks, Cibona - Mornar, Karpoš Sokoli - Igokea.

3. kolo (06-07.10) - 16. kolo (01-04.01)

Cedevita - MZT, Krka - FMP, Zadar - Crvena zvezda, Mega Leks - Budućnost, Igokea - Olimpija, Partizan - Cibona, Mornar - Karpoš Sokoli.

4. kolo (08-10.10) - 17. kolo (06-09.01)

Cedevita - Zadar, Budućnost - Krka, Crvena zvzeda - Mega Leks, Olimpija - Mornar, MZT - Cibona, Karpoš Sokoli - Partizan, FMP - Igokea.

5. kolo (14-17.10) - 18. kolo (13-16.01)

Mornar - FMP, Cibona - Karpoš Sokoli, Mega Leks - Cedevita, Igokea - Budućnost, Partizan - Olimpija, Zadar - MZT, Krka - Crvena zvezda.

6. kolo (22-23.10) - 19. kolo (20-23.01)

Olimpija - Cibona, Zadar - Mega Leks, Budućnost - Mornar, FMP - Partizan, MZT - Karpoš Sokoli, Cedevita - Krka, Crvena zvezda - Igokea.

7. kolo (28-31.10) - 20. kolo (27-30.01)

Krka - Zadar, Karpoš Sokoli - Olimpija, Cibona - FMP, Partizan - Budućnost, Igokea - Cedevita, Mega Leks - MZT, Mornar - Crvena zvezda.

8. kolo (04.07.10) - 21. kolo (03-06.02)

FMP - Karpoš Sokoli, MZT - Olimpija, Budućnost - Cibona, Mega Leks - Krka, Zadar - Igokea, Cedevita - Mornar, Crvena zvezda - Partizan.

9. kolo (12-13.10) - 22. kolo (10-13.02)

Igokea - Mega Leks, Cibona - Crvena zvezda, Partizan - Cedevita, Krka - MZT, Karpoš Sokoli - Budućnost, Olimpija - FMP, Mornar - Zadar.

10. kolo (19-20.10) - 23. kolo (20-23.02)

Mega Leks -Mornar, Zadar - Partizan, Krka - Igokea, Crvena zvezda - Karpoš Sokoli, Budućnost - Olimpija, MZT - FMP, Cedevita - Cibona.

11. kolo (26-28.10) - 24. kolo (24-27.02)

Karpoš Sokoli - Cedevita, Mornar - Krka, Partizan - Mega Leks, Igokea - MZT, FMP - Budućnost, Cibona - Zadar, Olimpija - Crvena zvezda.

12. kolo (02-05.10) - 25. kolo (03-06.03)

Zadar - Karpoš Sokoli, Krka - Partizan, Igokea - Mornar, Cedevita - Olimpija, MZT - Budućnost, Mega Leks - Cibona, Crvena zvezda - FMP.

13. kolo (10-11.10) - 26. kolo (10-13.03)

Mornar - MZT, Karpoš Sokoli - Mega Leks, Cibona - Krka, Partizan - Igokea, FMP - Cedevita, Budućnost - Crvena zvezda, Olimpija – Zadar.

Polufinale (na dve pobede)
18.03. - 01.04.

Finale (na tri pobede)
09.04. - 15.04.

Komentara 7

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Poslednji komentari

Vidak

Finale: Cedevita- Partizan

9 5

exe

Ne otpisujte KK Hvala premijeru NIS MTS, nikako...

3 13

Goaere

Bravo za članak, ovo je detaljnije i prijatnije za čitanje od samog sajta aba lige :-)

11 0

* Sva polja su obavezna