Gljive mogu da pojačaju imuni sistem, ukazuje nedavno istraživanje. Naučnici su otkrili posebnu mešavinu gljiva šitake, reiši i maitake koja može da pojača odgovor belih krvnih zrnaca.
Naučnici sa Univerziteta Grifit u Kvinslendu odabrali su tri komercijalno dostupne vrste gljiva sa visokim nivoom beta-glukana.
Beta-glukani su vrsta ugljenih hidrata koji se nalaze u ćelijskim zidovima gljiva, a ima ih i u drugoj hrani kao što je zob. Međutim, ljudi to ne mogu sami da naprave.
Nakon konzumiranja ove mešavine, pri čemu se koristi ekstrakt, imuni sistem beta-glukane vidi kao strane, stimulišući pojačanu odbranu od patogena, kažu australijski naučnici.
Studije su pokazale da beta-glukani mogu da snize holesterol u krvi, i samim tim mogu smanjiti i rizik od kardiovaskularnih bolesti. Takođe postoje dokazi da ugljeni hidrati regulišu nivo šećera u krvi i stimulišu imuni sistem.
Za potrebe ove studije, objavljene u časopisu "PLOS One", naučnici su pomešali ove tri gljive (šitake, reiši i maitake) i testirali ih na ljudskim krvnim ćelijama u laboratoriji.
Makrofagi su stimulisani kokoksijom, vrsta belih krvnih zrnaca koja otkriva i uništava bakterije i druge štetne organizme.
Makrofagi šalju signale T- ćelijama koje obavljaju čitav niz funkcija uključujući i uništavanje bakterija. Oni takođe oslobađaju citokine koji pomažu u komunikaciji između ćelija kao dela imunog odgovora i podstiču kretanje ćelija ka mestima upale.
Tim je uočio porast citokina, što je ukazivalo da su gljive delovale kao stimulans imunog sistema. Koliko znamo, ovo je prvi put da je u medicinskoj literaturi prijavljen imunološki odgovor izazvan ekstraktom gljive.
Nije jasno da li bi ekstrakti gljiva imali isti efekat kada bi ih pojeli. Međutim, eksperti, na čelu sa Brodijem Malardom, rekli su da se verovatno dogodi odgovor imunološkog sistema u tkivu creva. "Lekovite gljive" se tek nedavno naučno proučavaju, ali njihova upotreba datira još iz 206. godine u Kini.
Snažni u potencijalno korisnim jedinjenjima, ekstrakti se prodaju u prahu i kapsulama, kafe mešavinama i kozmetičkim proizvodima.
Proizvodi koji su korišćeni u ovoj studiji uzgajani su u Kini i prodavani su na tržištu, ali nisu imenovani. Studiju je finansirala kompanija "Integria Healthcare Australia", koja poseduje razne brendove koji prodaju biljne dodatke ishrani.