
Popularne dijete kojima se konzumentima preporučuje nizak udeo ugljenih hidrata u ishrani, a preporučuju ih poznate osobe, poput Gvinet Paltrou i sestara Kardašijan, čak i neki lekari, mogu povećati rizik od razvoja poremećaja srčanog ritma, što može rezultirati i moždanim udarom, pokazuju nova istraživanja.
Kod osoba koje u organizam unose manje energije iz skrobnih namirnica poput hleba, testenine i krompira zabeleženi su veći izgledi za razvoj fibrilacije atrija, najčešćih aritmija, ustanovili su naučnici koji su proučavali učinak unosa ugljenih hidrata u organizam na zdravlje.
Došli su do zaključka da su osobe koje pate od poremećaja srčanog ritma ili fibrilacije atrija (AFib) sklonije moždanom udaru, kao lošijem radu srca.
"S obzirom na potencijalni uticaj na razvoj aritmije, naša studija upućuje na to da bi se ova popularna dijeta, odnosno metoda kontrolisanja težine trebalo da bude preporučivana s puno opreza", kazao je dr Ksjaodong Zuang, kardiolog s kineskog univerziteta Sun Yat-Sen, koji je vodio istraživanje.
Studija je bila usredsređena na nedostatke koje nosi potpuno izbacivanje ugljenih hidrata iz jelovnika, a vođena je u sklopu velikog istraživanja kojim je obuhvaćeno pola miliona ispitanika.
Rezultati studije biće predstavljeni na godišnjoj međunarodnoj konferenciji Američkog kardiološkog skupa u Nju Orleansu.
Ustanovili su i da je rizik od razvoja aritmija bio povećan nezavisno od vrste masnoća i proteina kojima je zamenjen unos ugljenih hidrata.
Naučnici pretpostavljaju da se to događa jer ljudi koji konzumiraju manje ugljenih hidrata u ishranu unose više crvenog mesa i zasićenih masnih kiselina koji uzrokuju upale i plodno su tlo za razvoj kardiovaskularnih bolesti.