U Srbiji je od početka oktobra zabeležen 41 slučaj malih boginja, u nekoliko opština prijavljena je epidemija zbog širenja tog izrazito zaraznog oboljenja. Iz godine u godinu, sve je manje vakcinisanih mališana, iako stručnjaci apeluju da je vakcina neophodna. Kako smo u 21. veku došli do toga da javnost raspravlja o opravdanosti vakcinacije?
Izvor: N1
Roditelji sedmomesečnog Luke Delića, Jasmina i Miloš, uprkos brojnim dilemama sa kojima su se suočavali, odlučili su da će on primiti MMR vakcinu. Jasmina je iz Makedonije i za N1 kaže da se strahovima drugih roditelja suočila tek od kada živi u Srbiji.
"I ja sam vakcinisana i moja sestra je vakcinisana - dobro mi smo starije, brat nam ima šest godina i primio je MMR, od kada sam došla u Srbiju - pošto sam iz Makedonije, čujem samo negativne stavove ne samo za vakcinaciju, nego za mnogo toga", kaže majka sedmomesečnog Luke Jasmina Delić.
Da li je, međutim, mišljenje ove majke usamljeno? Polemika oko vakcinacije dece MMR vakcinom ponovo je došla u fokus javnosti, jer je od početka oktobra registrovan 41 slučaj malih boginja. Više od 70 odsto zaraženih je hospitalizovano, a čak 93 odsto njih bilo nevakcinisano.
"Ovo nije iznenađujuće da se javila epidemija, to je prosto zato što nivo kolektivnog imuniteta nije dovoljan da nas zaštiti i mi danas umesto da smo u situaciji da se nalazimo pred eliminacijom morbila, kao što se u mnogim delovima sveta beleži, mi danas beležimo endemsko održavanje i epidemijsko javljanje bolesti", rekla je Darija Kisić Tepavčević, sa instituta "Batut".
Male boginje su izrazito zarazno oboljenje, jer jedna zaražena osoba može da zarazi 15 zdravih. Rizik od širenja je najveći u vrtićima, a Zakonom je definisano da je za boravak mališana neophodna vakcinacija.
Revakcinacija i MMR vakcina uvode se 1993. a obuhvat imunizacije drastično pada od 2007. i nikada više ne dostiže neophodnih 95 odsto. Iz godine u godinu sve je manje vakcinisanih mališana - u prvih šest meseci 2017. vakcinisano je tek 23,5 odsto dece u Beogradu i ako se taj trend nastavi - do kraja godine bi moglo da bude vakcinisano oko 53 odsto dece.
Priče o štetnosti vakcina, roditeljski strah i sve glasniji stavovi antivakcinalista samo su neki od razloga za takvu statistiku. Lekari kažu: glavni strah roditelja - da je MMR povezan sa autizmom nije naučno utemeljen.
"Da li znate da je sud u Italiji utvrdio direktnu vezu između MMR vakcine i autizma i da je je dosudio porodici odštetu?", navodi protivnik vakcine Nikola Aleksić.
"Ja uz punu moralnu, etičku odgovornost, pozivam roditelje da vakcinišu svoju decu i odgovaram za svaku reč koju sam rekao", kaže epidemiologPredrag Kon.
Epidemija morbila registrovana je tokom 2017. u Nemačkoj, Italiji, Bugarskoj, Španiji. U susednoj Rumuniji 38-oro dece umrlo od malih boginja.