Veselinović: Tražićemo smenu Malog dok ne uspemo da ga smenimo

Veselinović: Tražićemo smenu Malog dok ne uspemo da ga smenimo

Aktivista Inicijative Ne davimo Beograd Dobrica Veselinović rekao je u Danu uživo da će smenu ministra finansija Inicijativa tražiti "dok ne uspeju da ga smene". "U našim očima on je već smenjen, nema nikakav kredibilitet da se bavi stvarima", rekao je on.

Govoreći o današnjem suđenju zbog organizovanja protesta u Beogradu zbog smrti dvojice radnika na gradilištu "Beograda na vodi" u septembru 2018. godine, Veselinović kaže da se nikada nisu krili od sudskih poziva i od policije.

"Mislimo da je to politički čin i da stojimo iza svakog takvog čina. U ovom slučaju to je bila strašna stvar, a to je da su poginula dvojica mladića na gradilištu, za šta niko nije odgovarao, a i 2018. godina je bila rekordna po broju smrti radnika na radnom mestu", kaže on.

Priznaje da je organizovao protest sa Inicijativom Ne davimo Beograd i kaže da prihvata svu odgovornost za to.

"A mnogo je manja nego tragedija koja se desila i bila je naša dužnost da to uradimo", kaže on.

Govoreći o akcijama koje Inicijativa sprovodi povodom slučaja doktorata ministra finansija Siniše Malog, smatra da nisu požurili.

"On je čovek koji iza sebe ima toliko afera da apsolutno ne zaslužuje ne da vrši javnu funkciju, nego da se pojavljuje u javnom prostoru. Imamo ministra policije koji nema nikakvu diplomu, imamo sumnjiv doktorat Jorgovanke Tabaković... Vršioci javnih funkcija moraju da svojim integritetom i svojim moralnim načelima postavljaju moralni uzor u državi", kaže Veselinović.

Kaže da je prva akcija bila dan posle odluke Etičke komisije o doktoratu, kada su zaključali vrata ministarstva.

"Da pokažemo da branimo tu instituciju od nekoga ko nema dovoljno ličnog integriteta da javno kaže da je kriv. Mislim da tu nema kalkulacije, ima nekakvog zdravog razuma, mislim da ne bi trebalo tek tako da prelazimo preko toga da je vrh države nešto ukrao zapravo", kaže on.

Kaže da je očekivao takvu odluku, jer, kako kaže, misli da tamo sede ljudi koji imaju integritet.

"Pritisak građana je doveo do toga da ljudi kažu da je dosta bilo žmurenja na jedno oko. Ja se nadam da će primer slediti druge institucije i da će to sada početi da se odmotava, jer ako je Univerzitet rekao 'ne, ovo nije u redu', moramo položiti nadu da neko u tužilaštvu, policiji, kaže da nešto nije u redu", kaže on.

Izražava mišljenje da će se razrešavanje ovakvih slučajeva mnogo brže i mnogo češće dešavati.

Kako kaže, nije ih niko kontaktirao nakon stavljanja lanaca na vrata Ministarstva finansija.

"Mi smo rekli privatnom obezbeđenju šta ćemo raditi, tražili smo da pozovu policiju, oni su se malo uplašili. U svemu što radimo, taj momenat nenasilja je nama jako važan. Čuvanje dostojanstva ljudi koji su možda u ovom trenutku na suprotnim stranama. Nije radnik obezbeđenja kriv što je Mali plagirao doktorat", kaže.

Kako kaže, danas će oko zgrade Vlade formirati živi lanac.

"Verujemo da su građani i građanke najčvršća karika u ovoj državi, možemo to videti kroz brojne građanske borbe širom Beograda i Srbije i vidimo da je građanima stalo da brinu o sredini u kojoj žive. Pravimo živi lanac, to je način da osete jedni druge držeći se za ruke, da osete enrgiju, zajedništvo, da pokažu da je ta Vlada naša Vlada, da je ova država naša država, da to što neko nije stavio zahtev na dnevni red Vlade pokazuje o njima, ne o nama", kaže on.

Kako kaže, smenu ministra finansija će tražiti dok ne uspeju da ga smene.

"U našim očima on je već smenjen, nema nikakav kredibilitet da se bavi stvarima", kaže on.

Govoreći o projektu Beograd na vodi, povodom koga je i nastala Inicijativa Ne davimo Beograd, Veselinović kaže da i dalje oseća nelagodu što to postoji i što se razvija.

"Vidim da onaj ko ima od toga koristi nisu građani i građanke Beograda, tu nema obećanog privrednog rasta, nema miliona, tu ima ustupanja 150 hektara nejasnom privrednom društvu i bogaćenje nejasne ekipe", kaže on.

Kaže da se Inicijativa razvija, raste i da širi spektar tema kojima se bavi.

"Nećemo nigde otići, jer ovo je naš grad", kaže on.

Osvrćući se na kritike da nisu reagovali na neke od slučajeva povezanih sa predsednikom opštine Stari grad Markom Bastaćem, Veselinović kaže da su u nekim reagovali, u nekim ne, kao i da smatra da je to njihova greška.

"Mislim da bez obzira ko smo i na kom političkom spektru stojimo, ne bi trebalo da zloupotrebljavamo resurse u političke svrhe i mislim da ne bismo smeli da kršimo zakon tako što prenesemo 15.000 evra. Mislim da bi za ozdravljenje našeg društva bilo da je Bastać rekao 'izvinite, pogrešio sam, podnosim ostavku', jer sve drugo je ono što je obrazac pobnašanja SNS", kaže Veselinović.

POVEZANE VESTI

Komentari (1)

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

crni domino

Kazi ti nama Dobrice, sta mi iz unutrasnjosti mozemo povodom toga da uradimo!?

* Sva polja su obavezna

NAJČITANIJE

ČITAOCI REPORTERI

ČITAOCI REPORTERI

Vaša poruka je uspešno poslata.

Hvala.

GOTOVO

Ubacite video ili fotografiju.

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa.
Ne sme biti više od 25 MB.

Pročitajte još

Vesti

Vesti

Andrejić: Sad je najvažnije dopreti do milion ljudi koji više ne mogu da vide N1 10:27 h

10:27 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Dvojac Marka žvaka: Pokušaj zabrane N1 je ukidanje prava na izbor građana 10:25 h

10:25 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Lončar: U Srbiji nema korona virusa, sumnje u jednom slučaju ubrzo otklonjene 09:40 h

09:40 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Zahtevi građana, organizacija i javnih ličnosti #DaSeVidiN1 ne jenjavaju 09:11 h

09:11 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Veliki broj građana zove Hitnu pomoć zbog simptoma virusnih infekcija 09:02 h

09:02 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Veliki broj građana i javnih ličnosti pridružio se inicijativi #DaSeVidiN1 25.01.2020.

25.01.2020.  |  Vesti

Vesti

Vesti

7 na N1: Ko bojkotuje, ko ne bojkotuje izbore, ko je borac, ko Vučićevc trojanac 25.01.2020.

25.01.2020.  |  Vesti

Vesti

Vesti

Blic: Pucnjava na Novom Beogradu, ranjen bivši vođa navijača Partizana 25.01.2020.

25.01.2020.  |  Vesti

loader