Izvor: N1
Za 11 godina 320 žena u Srbiji ubijeno je samo zato što su žene, a 400 dece ostalo je siročad, navela je predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.
Mihajlović, koja je i ministarka građevine, izjavila je to nakon vožnje brendiranim autobusom u Beogradu kojim je ozvaničen početak kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja and ženama".
"Mnogi će sada postaviti pitanje da li je to zbog toga što ne rade institucije, da li institucije treba da imaju bolju koordinaciju, gde smo zakazali. Ja mislim da uvek zakažemo kada imamo i jednu ženu koja trpi bilo kakav vid nasilja", rekla je Mihajlović novinarima na Trgu Slavija nakon vožnje sa njima brendiranim autobusom od Terazija do tog trga.
Ona je navela da je to globalna svetska kampanja gde ceo svet narednih 16 dana pokušava da, kako je istakla, skrene pažnju i ženama i muškarcima da treba da se bore protiv nasilja nad ženama i da je zato važno da je Srbija već četvrtu godinu deo te svetske kampanje.
"Danas u Srbiji, prema podacima istraživanja OEBS-a 1,7 miliona žena je preživelo neki vid nasilja, da li je to fizičko, seksualno, psihičko, finansijsko, ekonomsko, ali svakako je preživela gotovo svaka druga žena u Srbiji neki vid nasilja", izjavila je Mihajlović.
Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost je navela da je potrebna šira društvena akcija, da u srpskom društvu postoji, kako je istakla, visok nivo stereotipa i da je potrebna još veća edukacija koja mora da krene od malih nogu.
"Pozivam sve da obrate pažnju na svoje porodice, familije na svoja okruženja i da pomognemo svakoj ženi ili devojčici koja na bilo koji način trpi nasilje", poručila je Mihajlović.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici kazao je da nasilje nad ženama i devojčicama nije fenomen koji je prisutan samo u Srbiji, već svuda u svetu.
On je rekao da to nasilje ima brojne oblike, da može biti ekonomska zavisnost, rodna nejednakost, nedostupnost zdravstvenim i drugim uslugama, pa čak i fizičko i seksualno nasilje.
"Svaka druga žena ili devojčica trpi neki oblik fizičkog ili seksualnog nasilja", izjavio je Fabrici.
On je upozorio na podatke da dve trećine žena u Srbiji misli da je nasilje nažalost sastavni deo njihovog života.
Dodao je da svi imamo kolektivnu i individualnu odgovornost da uradimo nešto po tom pitanju.
"Ja kao muškarac, kao muž, kao otac, kao brat i kao sin sam posvećen tome da pomognem i doprinesem da se reši ovaj problem i zato sam zaista posvećen tome", izjavio je Fabrici i pozvao sve muškarce da se, kako je naveo, osveste u vezi sa tim problemom.
Programska koordinatorka UN Women u Srbiji Jelena Sekulić Nedeljković rekla je da je "16 dana aktivizma" globalna svetska kampanja koja se još od 1991. godine obeležava svuda u svetu, pa tako i u Srbiji, koja započinje 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja and ženama, a završava se 10. decembra na Međunarodni dan ljudskih prava.
"Ovakva kampanja je važna, jer statistika govori da svaka treća žena u svetu i Srbiji je žrtva nekog oblika fizičkog ili seksualnog nasilja", kazala je Sekulić Nedeljković i dodala da su zato u saradnji sa partnerima hteli da ovu kampanju "izvedu na ulicu ove godine".
"Svako od nas poznaje bar jednu osobu koja je preživela neki oblik nasilja ili koja trenutno preživljava nasilje", kazala je Sekulić Nedeljković i pozvala sve da prijave nasilje.
Vožnji autobusom prisustvovali su, pored predstavnika medija i predstavnici ambasada Velike Britanije, Australije, Norveške i drugi.
Oko 42 odsto žena u Srbiji doživelo je seksualno uznemiravanje nakon svoje 15 godine i 39 odsto žena nikome nije govorilo o doživljenom seksualnom uznemiravanju.
Tokom 16 dana brendirani autobusi će kružiti ulicama Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca.