Trenutno ne postoji zakonski uslovi da se ovakav pametan sistem video nadzora uvede kod nas, mogućnosti za zloupotrebe su ogromne, postoji mogućnost da svaki građanin bude konstantno nadgledan i veliki su rizici po privatnost, upozorio je Danilo Krivokapić iz Šer Fondacije govoreći o najavama o uvođenju ovog sistema.
"Nije utvrđena neophodnost uvođenja ovako intruzivnog sistema po privatnost građana u naše društvo", rekao je on i dodao da je sporan i pravni osnov i potpuno su zamenarene sve dileme o kojima se priča širom sveta o tome koliko je opasan pametan video nadzor.
Pametan video nadzor je drugačiji sistem od običnog, ne zahteva prisustvo operatera, već sistem sam pregleda i upotređuje lica, upoređuje dve slike i pravi poređenje, objasnio je on.
Upozorio je da se najavljuje se 2.000 kamera na 800 lokacija u gradu, tj pokrivanje čitavog grada, što znači da svi mogu biti praćeni u svako vreme.
Govoreći o mogućim zloupotrebama, on je rekao da je ovaj sistem je najavljen kao "neka predizborna poruka".
"Ako imate mogućnost da svakog građanina konstantno nadgledate, to bi bilo identično kao da ste rekli - policija će od sada svim građanima da nadgleda telefonsku komunikaciju i tako ćemo smanjiti stopu kriminala", dodao je.
Onda, kako kaže, svaki građanin može da se stavi u kontekst nečega, da je uradio nešto što možda nije trebalo.
"Manipulacije su ogromne, tu su rizici po privatnost, slobodu okupljanja, ako građani znaju da ako dođu na protest npr, znaju da mogu biti snimljeni... mogućnosti za zloupotrebe su ogromne", kaže.
Osim toga, ističe on, zakonski okvir o video nadzoru u Srbiji ne predviđa mogucnost pametnog video nadzora, tj da "svi budu snimani sve vreme, da to bude analizirano, čuvano dugo vremena...".
Krivokapić je podsetio da u SAD raste zabrana upotrebe ovakve tehnologije.
"San Francisko je zabranio upotrebu pametnog video nadzora, i to u gradu gde se ovakva tehnologija razvija! Čak je i direktor Majkrosofta izašao u javnost i rekao da nije jasno kako treba upotrebljavati ovakvu tehnlogijju i da se to treba posebno regulisati", kazao je.
Govoreći o navodima da ovaj sistem vodi smanjenju stope kriminala, Krivokapić je rekao da on može imati uspeha kod sitnih krađa, poput obijanja kola, ali u slučajevima organizovanog kriminala, terorizma ili nasilja, ovakav sistem nema preteranog uspeha. "A na to su se upravo pozivali naši zvaničnici kada su govorili o uvođenju ovog sistema", zaključio je.